VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Primátor Nwelati si koupil luxusní dům. Ale za co?

Mladá Boleslav/ Šéf místní ODS se stěhuje do „zámečku“ v Michalovicích. Předseda opoziční ČSSD koupil dva nové byty v Mladé Boleslavi.

25.9.2008 54
SDÍLEJ:

Nový dům primátora Mladé Boleslavi Raduana Nwelatiho.Foto: Deník/Pavel Svačina

FOTO a VIDEO
VPRAVO

Vysvětlete, kde jste vzal těch pět milionů na nový barák,“ vyzývá útočně neznámý člověk, který v Mladé Boleslavi distribuoval do schránek obyvatel leták s kritikou mladoboleslavského primátora Raduana Nwelatiho. Anonym tak v letáku naráží na skutečnost, že předseda mladoboleslavské ODS kupuje nový dům v Michalovicích.

Z řadovky na „zámek“

Primátor Raduan Nwelati dosud s rodinou bydlel v řadovém domku oranžové barvy na rohu satelitního městečka poblíž golfu v Michalovicích. Ten je nyní opuštěný. Na zahradě za plotem se zelenou plachtou ale zůstává použitý gril, udržovaný trávník i kvetoucí květiny v květináči. V přední části domu bylo pootevřené okno. Kolem prázdného domu byl však klid.

Reportéři Boleslavského deníku zjistili, že osobní vůz Škoda Superb primátora Nwelatiho parkuje po večerech o několik stovek metrů dál, a to u velkého modrého domu s číslem popisným 8, s mnoha místnostmi a s vlastním cimbuřím, které je vidět i z hlavní silnice od Michalovic. Místní lidé domu říkají zámeček nebo také parník, protože má podobnou siluetu.

„My tomu domu říkáme parník. Musí to být luxusní bydlení. Pokud vím, tak byl na prodej asi za 12 milionů,“ řekl Deníku jeden ze sousedů. Tuto hodnotu nemovitosti potvrdily i další dva na sobě nezávislí lidé obeznámení s nedávným prodejem tohoto domu.
Má ale primátor peníze na nákup takové nemovitosti? Jak dům financuje?

„S manželkou kupujeme jen část domu, a to za cenu, která odpovídá hodnotě, za niž prodáme náš současný dům. Na celý dům bychom neměli peníze. Ze zbylé části nemovitosti má podle mých informací vzniknout muzeum historických panenek. Finanční prostředky na zakoupení získáme z prodeje domu, v němž jsme bydleli dosud, s tím, že hypotéku, kterou na dům máme, převedeme na novou nemovitost,“ napsal Nwelati v prohlášení exkluzivně pro Boleslavský deník.

Podle našich informací zaplatí primátor za dům částku pod pět milionů korun. Přesnou sumu ale odmítl potvrdit. Nekupuje totiž celou nemovitost, ale jen její část. Cenu snižuje i fakt, že dům není v nejlepším stavu.

„Především ten dům kupuji bez starožitného nábytku, který má obrovskou cenu. Také jsem slyšel, že realitní kancelář dům nabízela za dvanáct milionů, ale domnívám se, že to bylo právě s tím nábytkem. Když jsem se zajímal o jeho cenu, tak tam třeba stál jídelní stůl dvě stě tisíc korun. Na to samozřejmě nemám peníze,“ řekl novinářům.

Primátor dům koupil od svého přítele, podnikatele Josefa Šulce.

„Ano, tuto nemovitost prodávám. A to půlku své manželce a půlku panu primátorovi. Prodávám to za ceny obvyklé vzhledem k těmto nemovitostem. Když jsem objekt kupoval, byla to stará chalupa, kterou jsem přestavěl, je ve svahu, také má narušenou statiku. Ani nevím, proč se tomu říká zámeček,“ uvedl Josef Šulc, který objekt prodává.

To, že primátor dům kupuje od přítele, má své nesporné výhody. Obchod má dobře ošetřený. „Podepsali jsme kupní smlouvu s možností do 30 dnů od smlouvy odstoupit. Tuto možnost jsme si nechali z důvodu, že dům je zcela atypický, a protože chceme po nastěhování vyzkoušet, zda nám nemovitost bude vyhovovat k bydlení. Navíc kupujeme jen část nemovitosti,“ tvrdí Nwelati.

Primátorův nákup domu se teď stal terčem anonyma, který jej propírá v útočném letáku, jenž distribuoval do schránek obyvatel. Pro ODS je to další rána po nedávném obvinění poslance Vlastimila Tlustého, že středočeští starostové včetně toho mladoboleslavského měli vzít úplatek v podobě snadno přidělených dotací. Nwelati to striktně odmítl a zvažuje podání trestního oznámení na Tlustého.

Členové ODS si myslí, že Nwelati nepřišel s koupí domu ve vhodnou chvíli. „Myslím, že v této době není dobré, když někdo z nás kupuje takové nemovitosti, protože to vždy vyvolává negativní ohlasy. Tady si všichni závidí. Vyvolá to spekulace,“ řekl Deníku člen mladoboleslavské ODS, velmi blízký vedení města, pod podmínkou zachování anonymity. Primátor podle něho svým kolegům koupi domu oficiálně oznámil.

„Rozhodli jsme se tak s manželkou proto, že mně je 42 let a při mém pracovním nasazení, kdy moje pracovní doba je 12 až 16 hodin denně, máme potřebu hlavně s ohledem na naše děti definitivně vyřešit bydlení tak, aby každé z nich mělo dostatečně velký pokoj,“ řekl Deníku Nwelati.

Nemovitost kupuje i Povšík

Primátor však není jediný, kdo kupuje poměrně drahou nemovitost. Téměř před dokončením jsou i dva byty pro lídra opoziční ČSSD Robina Povšíka. Jedná se o poměrně luxusní byty v novostavbě poblíž centra Mladé Boleslavi naproti domu kultury. I jejich cena musí být proto velká.

„Ačkoli jako řadový zastupitel bez placené funkce nemám zákonnou povinnost zveřejňovat své majetkové poměry, na dotaz čtenáře Boleslavského deníku při on-line rozhovoru jsem tak učinil již v únoru letošního roku. Od této doby nedošlo k žádné změně, přesto opakovaně uvádím následující: V současné době jsem vlastníkem dvou nedokončených bytových jednotek a garsonky, v níž žiji. Garsonku jsem převedl na svého bratra a finanční vyrovnání dostal v rámci rodiny. Ve větším, osmdesátimetrovém bytě, který je rozestavěn, budu od listopadu bydlet, menší padesátimetrový budu pronajímat. Na pořízení těchto bytů jsem si vzal hypotéku cca 2,6 milionu korun,“ napsal v prohlášení zastupitel ČSSD Robin Povšík na žádost Deníku. Jak jsme zjistili, Povšík byty koupil za standardní cenu, za jakou jsou nabízeny i dalším kupcům.

Autor: Pavel Svačina

25.9.2008 VSTUP DO DISKUSE 54
SDÍLEJ:
Filip Mareš.

ON-LINE: Ptejte se Filipa Mareše

MOL CUP, FK Mladá Boleslav - 1.FK Příbram
21

Příbram se hodinu držela na dostřel

K vrcholům turistické sezony bude patřit příjezd harleyářů

Střední Čechy – Jaký symbol by bylo ideální použít pro turistickou nabídku Středočeského kraje? Nemusí to být zrovna silueta Karlštejna, což by asi leckoho napadlo v prvním plánu. Možností se může nabízet víc. Což třeba jedinečná podoba chrámu svaté Barbory? Nebo snad stylizovaný skanzen? A pokud bychom chtěli být aktuální a připomenout si chystané akce k stému výročí ukončení první světové války a vzniku samostatného Československa, nabízelo by se i Konopiště – vždyť smrtí tamějšího pána v Sarajevu hrůzy Velké války vlastně začaly…

OBRAZEM: Sokol otevřel své brány veřejnosti

Mladá Boleslav - Tělocvičná jednota Sokol Mladá Boleslav se stejně jako v loňském roce zapojila do projektu Sokol - spolu v pohybu se svou již tradiční akcí Sokolení. Více než stovka dětí si mohla zasportovat na šesti stanovištích, kde bylo možné si vyzkoušet obratnost, postřeh i důmyslnost. Za své výkony získávaly děti razítka do účastnických kartiček. Ty pak mohly směnit za drobné dárky. 

Do Boleslavi se znovu sjedou fanoušci veteránů

Mladá Boleslav – Další, již patnáctý ročník Svatováclavské jízdy historických vozidel, už klepe na dveře. Jízda se tradičně uskuteční 28. září.

KRÁTCE: Boleslav bude mít Havlovu lavičku

Boleslavsko - Přinášíme vám krátké zprávy z regionu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení