VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Platíte lidem očkování? Znělo z davu na besedě v Bělé pod Bezdězem

Bělá pod Bezdězem/ Jezová - Tři stovky lidí přišli diskutovat se zástupci ministerstva vnitra, cizinecké policie, Policie ČR i s vedením městem. Na co se  nejvíce ptali?

8.8.2015 2
SDÍLEJ:

Lidé, kteří ve čtvrtek večer přišli diskutovat se starostou, zástupci ministerstva vnitra i cizinecké policie o zařízení v JezovéFoto: Lucie Růžková

O kolik posílíte civilní zaměstnance? Mám informace, že jich tam zůstalo pouze patnáct. Někteří odešli například kvůli tomu, že se cizinců bojí.
V zařízení pracuje 69 zaměstnanců. Z nich chodí 29 na směny, 40 pak chodí do práce každý den.Výpověď z důvodu, že by měl někdo strach z uprchlíků, neevidujeme. Je pravdou, že jsou lidé ve výpovědních lhůtách, ale to je z jiných důvodů.

Když do utečeneckého tábora nastoupí nový zaměstnanec, jak je s ním nakládáno ze zdravotního hlediska? Jsou například očkovaní? Domnívám se, že sem přichází migranti z různých lokalit a mohou si s sebou přinést i různé druhy chorob.
Zaměstnanec navštíví našeho závodního lékaře, který ho prohlédne a udělá vstupní prohlídku. Už při nástupu je nový zaměstnanec upozorněn na možná rizika a zároveň je mu nabídnuto očkování.

Jak nám zaručíte, že běženci nebudou roznášet nemoci?
Máme seznam zdravotnických úkonů, které provádíme s každým cizincem. Jsou tam detailně popsány diagnozy i vyšetření. Zdravotnické zařízení je v kontaktu s ministerstvem zdravotnictví. Pokud by se objevila nemoc, která na seznamu ještě není uvedena, jsme připraveni ji doplnit.

Co všechno se dělá pro běžence, aby byli schopní po propuštění jet do cílové země. Jedná se o otázku finančního zajištění a o otázku jídla.
V momentě, kdy je propuštěn z našeho zařízení, je vozíme na bělské vlakové nádraží. Snažíme se dodržovat i hodinu, kdy jede vlak. Dnes má 99 procent běženců své finanční prostředky. Co se týče jídla, dostávají svačinový balíček, kde mají jídlo a pití minimálně na 24 hodin. Pokud peníze nemá, žádné od nás zatím nedostane. Tato věc je ale stále v řešení, aby nehrozilo, že si cizinci budou chtít peníze obstarat trestnou činností. Uvažujeme o stravenkách či zakoupení lístku na vlak. Jasno by mělo být do dvou týdnů.

Proč dochází ke zvyšování kapacity v Bělé Jezové? Existují i jiné lokality.
Protože nárůst byl extrémní a byl ve velmi krátkém čase a zařízení, která jsou připravena a k dispozici, není tolik. Když jsme viděli, co se děje v Rakousku a v Maďarsku, začali jsme jednat s ministerstvem spravedlnosti a opatřili objekt ve Vyšních Lhotách. Máme vytypované i další dva objekty a spolupracujeme také s armádou.

Nebylo by lepší, kdyby policie kontrolovala průjezd a cizince zbytečně nezadržovala?
Česká republika je právní stát a daří se jí dodržovat zákony i mezinárodní předpisy. Snažíme se předejít tomu, aby se migrační systém u nás nezhroutil, jako tomu bylo v Maďarsku, Řecku nebo Itálii. Není možné, abychom začali porušovat vlastní zákony nebo mezinárodní smlouvy.

Jakým způsobem funguje prověřování imigrantů. Všichni jsme si vědomi hrozby islámského státu. Existuje nějaká evidence těchto uprchlíků?
Pokud cizinec nemá při kontrole u sebe žádný doklad, tak se cizinecká policie snaží spolupracovat s ambasádami v České republice a zjistit prostřednictvím dotazníku jeho totožnost země původu. Je to vše o spolupráci mezi cizincem a policií. Ve chvíli kdy víme, o koho se jedná, tak mu ambasáda vystavuje náhradní cestovní doklad, s nímž může vycestovat.

Jaké jsou bezpečnostní záruky pro občany Bělé.
Ve spolupráci s cizineckou policií máme přehled o tom, kdy je který běženec propouštěn z areálu v Jezové. Stejnou informaci získá i radnice. Policie pak monitoruje jeho pohyb v okolí Bělé.

Co má město z navyšování počtu utečenců?
Zatím diskutujeme nad tím, o co bychom si měli zažádat. Zatím máme příslib z kraje a uvažujeme i o zažádání z fondu ministerstva vnitra. Rádi bychom dobudovali kamerový systém. Další možností jsou kapitační platby, kdy bychom se přidali k Vyšním Lhotám.

Z jakých peněz budou placeny opravy zdemolovaného zařízení, které uprchlíci poničili minulý týden při vzpouře? Nebudou tyto peníze chybět jinde?
Pokud tato potřeba vznikne, zaplatí se náhrada z rozpočtu ministerstva vnitra.

Běženci, tady být nechtějí, chtějí odejít do Německa. Co když je tam nebudou chtít? Až je pustíme z tábora, Němci nám je vrátí zpátky a co tady s nimi budeme dělat, zase je zavřeme do tábora?
Pokud jde o cizince, kteří jdou do Německa z České republiky, a jedná se o žadatele o azyl, respektive o mezinárodní ochranu v jiném členském státě než je Česká republika, tak Německo nám tyto osoby vracet nemůže. Musí se primárně obrátit na členský stát, který je odpovědný za vyřízení žádosti o mezinárodní ochranu.

Jak je v schengenském prostoru možné, že si Maďaři mohou postavit plot? Proč my nepošleme na hranice armádu?
Nelegální migrace jako taková není důvod ke znovuzavedení kontrol na státní hranici. Policie má ale připravené plány na migrační vlnu, která by mohla nastat. Takové problémy jaké jsou v Německu, Rakousku či Maďarsku u nás zatím nemáme.

Autor: Lucie Růžková

Místo události:
8.8.2015 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Plněný patizon

Škola vaření: co s patizonem, zeleninou ve tvaru létajícího talíře?

Park Štěpánka v Mladé Boleslavi.
25

OBRAZEM: I taková je Štěpánka

V září se bude v Boleslavi sportovat zadarmo

Mladá Boleslav - V rámci Týdne sportu zdarma, který se uskuteční ve dnech 18. až 24. září v Mladé Boleslavi, budou moci lidé navštívit nejrůznější sportoviště ve městě, a to zcela bezplatně.

KRÁTCE: Na Putně poteče whiskey

Boleslavsko - Přinášíme vám přehled kulturních událostí v regionu.

Patříš k plotně! slyšela další fotbalová rozhodčí

Střední Čechy – Nejvyšší fotbalová soutěž řešila podobný skandál loni na podzim a byl z toho pořádný poprask, když sparťané Vácha s Koubkem poslali po utkání v Brně rozhodčí Ratajovou k plotně. Obdobný a ještě daleko drsnější výrok na adresu ženy s píšťalkou měl ve druhém kole soutěží padnout také ve středočeském fotbale.

Na Sychrově padaly i letos nové české rekordy

Sychrov – Podařilo se! Liberecký kraj se znovu ocitne v České knize rekordů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení