VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Plány s Kocmanovou vilou: pro skauty, Klub, dobrovolníky

Mnichovo Hradiště - Hradiště Kocmanova vila v Klášterské ulici, budí v poslední době ve městě značné diskuse. Přestože je v Mnichově Hradišti historickou stavbou, na první pohled tak rozhodně nevypadá. Je oprýskaná, zanedbaná, nevzhledná. Čím dál více se tak mezi lidmi množí otázky, co s ní. Zbourat? Opravit a ponechat?

1.10.2015 4
SDÍLEJ:

Společná fotografie osmi zahraničních dobrovolníků a dvou českých, kteří pomáhali v Mnichově HradištiFoto: Lucie Růžková

Investice, které do vily natekly, zvedly ze židle, mírně řečeno, i předsedu finančního výboru Aleše Jiráska. A protože se město musí chovat jako řádný hospodář, neváhal se zastupitelů zeptat, zda tyto finance nesmyslně neutápí.

„Už se tam vyčerpalo 180 tisíc. Teď nám leží na stole žádost o dalších sto tisíc. Má někdo plán s rozsahem investic? Vila je navíc v zátopové oblasti, což znamená jediné. Teď je pojištěná hromadnou pojistkou, která kryje nehmotný majetek města. Co se ale stane, až bude objekt znovu vytopen," ptal se opoziční zastupitel Aleš Jirásek (ANO 2011). A sám si i odpověděl: „Nikdo nám to už nepojistí. Je vůbec správné mít něco takového v majetku? Nebylo by lepší se toho zbavit?," apeloval na zastupitele a chtěl vědět jejich konkrétní názor.

Město zřejmě doplatilo na to, že Kocmanovu vilu pronajalo osobě, která se o ni vůbec nestarala. Poté, co se odstěhoval a radnice měla možnost do jeho útrob nahlédnout, zůstal jí na historický objekt smutný pohled. „Poničení bylo rozsáhlé. Nepouživatelný byl bojler, uvnitř byla plíseň či vytrhaná okna," popisoval ještě nedávný stav starosta Ondřej Lochman s tím, že způsobenou škodu odhadli zhruba na 90 tisíc. Další peníze dlužil na pronájmu.

Město bude chtít náhradu

Přestože se původní nájemník dostal do sociální nouze, radnice po něm bude chtít finanční náhradu. A už zahájila první kroky. Uzavřela s ním splátkový kalendář.

Jenže než získá zpět veškeré peníze, bude to trvat měsíce. Město ale nemůže čekat se založenýma rukama. Vila potřebuje okamžitý zásah, jinak hrozí, že buď spadne sama, nebo ji bude muset radnice nechat zbourat.

„Kdybychom ji srovnali se zemí, vyšlo by to na více než 200 tisíc. Jako další možnost se nabízí nějaká základní investice s tím, že prostor bude čistý, funkční a budeme ho používat pro potřeby města," vysvětloval starosta zastupitelům . Město se nakonec rozhodlo pro druhou variantu.

Aby se podařilo zachránit co nejvíce, pustilo se okamžitě do práce. V tuto chvíli je budova vyklizená, jsou v ní nainstalované rozvody elektřiny a vody, zabezpečená okna a vymalované zdi.

Pomáhali dobrovolníci

Velkou měrou k současnému stavu přispěli dobrovolníci z osmi zemí světa, kteří v Kocmanově vile pracovali bez nároku na peníze. Jejich úkolem bylo mimo jiné vystěhovat zevnitř nepotřebné věci a připravit je na odvoz a následnou likvidaci.

„Jen sto tisíc stály rozvody. Kotel, který ve vile topil, vynesli dobrovolníci ze sklepa do prvního patra. Je to opatření před případnou povodní," poznamenal Ondřej Lochman.

To byl ale první krok. Další je, k jakým účelům vilu využít. Starosta přišel s návrhem takzvaných evropských dobrovolníků. Jde o to, že by v rámci evropského programu do Mnichova Hradiště přijel jeden dobrovolník zhruba na půl roku až rok, vykonával by určitou činnost pro město a zároveň by z programu plynuly peníze na jeho ubytování, které by mohly být použité na uhrazení nákladů na provoz budovy.

Rovněž by u Kocmanovy vily mohli působit zdejší skauti, kteří momentálně žádají o pronájem zahradního domku u základní školy. „Možná by stálo za to nabídnout jim tento prostor, třeba by to pro ně bylo ideální řešení," uvažoval Ondřej Lochman. Dokonce zvažovali, že by do jedné ze stájí, která dříve sloužila koním, vozili strážníci odchycené psy. V současném prostoru jim totiž chybí zázemí.

Vilu nepřebudujeme

Miroslav Kolomazník (ČSSD) doplnil, že se v žádném případě nepočítá s přebudováním vily, protože záplavové území je dost velkým rizikem. „Dovedu si představit, že pokud by objekt zůstal ve stavu po předchozím majiteli, bylo by město oprávněně kritizováno za to, že svůj majetek neudržuje. Další otázkou je ovšem to, zda jsou použité peníze přiměřené. Za mě by investice mohly být ještě větší," konstatoval Miroslav Kolomazník.

Byl by rád, kdyby se pro Kocmanovu vilu našlo smysluplné využití, protože genia loci podle něj neztratila. Navíc považuje za nehospodárně investovat několik set tisíc do kanalizační přípojky a přípojky vody u zahradního domku, což požadují skauti. Na druhou stranu si dokáže představit, že by objekt v rozumné míře užívali. Je si ale vědom, že přízemí je v záplavové zóně a využívat ho bude složité.

Vedení města myslí také na Klub s. r. o. ,kterému by objekt dlouhodobě pronajalo. Budova by mohla sloužit jako zázemí pro kulturní činnost či pro ubytování kapel.

Autor: Lucie Růžková

Místo události:
1.10.2015 VSTUP DO DISKUSE 4
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Pivní slavnosti September fest 2013

KRÁTCE: Krásná louka patří pivní slavnosti

Ilustrační foto

KRIMI MIX: Kriminalisté obvinili osmnáct dealerů

FOTO: Kapela strýce Michaela zahrála v Bělé

Bělá pod Bezdězem - Předposlední promenádní koncert letošního léta patřil na Masarykově náměstí zavedené jazzové Kapele strýce Michaela. 

FOTO: Velkou noční cenu Ptýrova opanoval Jan Štětina

Boleslavsko - Jen na několika místech v republice mohou fanoušci koňského parkuru sledovat závody ve skocích přes překážky v noci a za umělého osvětlení. Na Boleslavsku se tato atraktivní show odehrávala v pátek na Ptýrově. Právě tímto netradičním programem vrcholily několikadenní skokové soutěže odehrávající se v areálu Farmy Ptýrov.

Jak reklamovat koupený dům či byt

Koupili jste si vysněný byt nebo dům a máte pocit, že je dokonalý? Prvotní nadšení z dobré koupě mohou však zanedlouho vystřídat starosti s vadami, které se projeví až po čase. Víte, jaká práva v takovém případě máte? A jak nejlépe postupovat, abyste o ně nepřišli?

OBRAZEM: Kolomuty žily nohejbalem

Kolomuty - Tradiční nohejbalový turnaj Štecha cup 2017 v Kolomutech, který se uskutečnil v sobotu, poznamenalo počasí. Protože jeden kurt byl po noční bouřce a lijáku pod vodou, hrálo se jen na jednom. To nic neubralo na výkonech všech pěti týmů. Hrálo se systémem každý s každým, a následně si to první čtyři týmy rozdaly o konečné pořadí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení