Znáte li alespoň trochu souhvězdí, všimnete si velmi brzy, že ony světelné čáry vycházejí všechny z jednoho místa ze souhvězdí Persea. Odtud pramení i jejich název Perseidy.

Tyto meteory jsou rozžhavenými částečky kosmického prachu, který se dostal do styku se zemskou atmosférou a v ní také shořel. Vše se odehrává asi sto kilometrů nad našimi hlavami a i rychlost oněch částeček je zhruba sto kilometrů za hodinu.

Není proto divu, že se žádná „padající hvězda" nedostane až na zemský povrch.

Když se ale budeme dál zajímat, kde se tyto částečky na obloze najednou vzaly a proč se objevují s takovou pravidelností, zjistíme, nebo chcete li, už dávno před námi zjistili jiní, že se jedná o částečky, které za sebou nese a v minulosti nesla kometa.

Objev v roce 1862

Dostala své jméno po dvou amerických astronomech, kteří ji, nezávisle na sobě, objevili v roce 1862. Proto nese i jejich jména: Kometa Swift-Tuttle. Tato kometa má oběžnou dobu 130 let, proto si ji, my, dříve narození, pamatujeme z jejího posledního návratu v roce 1992. Zmiňovaná kometa je velmi stará. Respektive zaznamenali ji naši předkové už před naším letopočtem v Číně.

Perseidy se „proslavily" v době pronásledování křesťanů, když byl v Římě umučen archivář církve Vavřinec. Měl odevzdat císaři Valeriánovi křesťanský poklad, ale on jej rozdal chudým.

Krutá poprava se konala 10. srpna 258. Den po jeho mučednické smrti „z nebe padaly jeho zářící slzy"…

Zajímavou podívanou si nenechte ujít ve dvou nocích po sobě. A to ze čtvrtka 11. srpna na pátek 12. srpna, nebo z pátku 12. srpna na sobotu 13. srpna.

V těchto dnech se protíná dráha komety Swift Tuttle s oběžnou drahou naší Země. Pokud patříte mezi zvědavé čtenáře, pak dodávám, že ke srážce komety se Zemí v nejbližších jejich stotřicetiletých návratech, nehrozí.

Podobně velká kometa přibližně před 65 miliony lety zavinila vyhynutí dinosaurů.

Josef Zahrádka