VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ovzduší nad městem nezhoršuje nejvíc ani průmysl, ani doprava

Mladá Boleslav - Překvapivá zjištění přinesly výsledky mezioborového projektu Cenatox z února roku 2013

27.5.2014 2
SDÍLEJ:

Šéf party meteorologů, jež přijeli do Mladé Boleslavi měřit kvalitu ovzdušíFoto: Petra Kuldová

Jaká je kvalita vzduchu, který dýcháme? Jak je na tom Mladá Boleslav ve srovnání s městy se silně znečištěným ovzduším? Jakou měrou se na znečištění podílí průmyslové závody? Na tyto otázky odpovědělo před týdnem diskusní setkání MB Café, jež se konalo v klubu Městského divadla.

Jan Hovorka z Ústavu pro životní prostředí Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy a Jan Topinka z Oddělení genetické ekotoxikologie okomentovali výsledky mezioborového projektu Cenatox, který za použití špičkové techniky zjišťoval na úrovni nanočástic míru znečištění ovzduší nad Mladou Boleslaví. Jeho výsledky dali do souvislosti s výsledky svých vlastních výzkumů v různých českých sídlech.

Projektu Cenatox se město Mladá Boleslav zúčastnilo v souvislosti s debatou, která proběhla na festivalu Jeden svět. Kvůli finanční náročnosti město s takto důkladným měřením do té doby otálelo. Když se však naskytla možnost být referenčním místem projektu, váhání končilo. Měření proběhlo v únoru 2013, jednotlivé stanice byly rozmístěné na střecách základních škol.

Tým Jana Hovorky potvrdil, že umístění měřící stanice Českého hydrometeorologického ústavu na městském stadionu, tedy v Severním sídlišti, bylo zvoleno vhodně. Data, které jsou odtud získávána již od roku 1998, jsou reprezentativní téměř pro celé město.

Zvláštní pozornost věnovali vědci sledování obsahu karcinogenních polycyklických aromatických uhlovodíků v ovzduší. Například benzo(a)pyrenu naměřili sedmkrát více, než je povolená míra znečištění.

Jak informoval jeden z pořadatelů MB Café David Hradiský, ČHMÚ dokonce pro Mladou Boleslav uvádí vyšší pětileté roční průměry, než pro pražský Smíchov.

A kde se tedy znečištění bere? Co je jeho největším zdrojem? Překvapivě to není doprava a průmysl.

Majoritní zdrojem znečištění nad celým městem je spalování biomasy a uhlí v jeho severovýchodním a jihozápadním sousedství. Doprava přispěla v lednu 2013 k znečištění ovzduší pouhými 20 procenty. Podrobný rozbor poukázal též na zanedbatelný vliv průmyslu na kvalitu vzduchu ve městě. Například v jemné frakci částic to bylo jediné procento.

Náměstek primátora Jiří Bouška v závěru setkání připomenul, že proti zimnímu znečištění ovzduší lze bojovat výměnou zastaralých kotlů na tuhá paliva, které opět usnadní Středočeský kraj poskytováním kotlíkových dotací.

Autor: Martin Weiss

27.5.2014 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto
18

Houbaři čekají na déšť

Slovan Liberec - FK Mladá Boleslav

Dukla zachránila Boleslavi sezonu

Přivítejte s námi na světě další miminka narozená v minulých dnech

Mladá Boleslav - Přivítejte s námi na světě další miminka narozená v minulých dnech v mladoboleslavské porodnici. Přestože víme, že každé miminko je krásné, můžete hlasovat v naší anketě o miminko týdne.

Krásnou louku roztančilo dvanáct kapel

Mladá Boleslav /FOTOGALERIE/ - Dvě pódia, dvanáct kapel a dvanáct hodin muziky. To byl letošní ročník multižánrového hudebního festivalu Krásná louka, který opět přilákal tisíce návštěvníků.

OBRAZEM: Sbor Českých bratří patří Fotoklubu Sokol

Mladá Boleslav - Jeden z nejstarších fotoklubů v republice Fotoklub Sokol Mladá Boleslav letos slaví 95 let od svého vzniku. Při této příležitosti uspořádali jeho členové ve Sboru českých bratří výstavu svých fotografií.

Po 75 letech Gabčík a Kubiš znovu v Praze zaútočili na Heydricha

Praha - Po 75 letech dnes znovu českoslovenští parašutisté Jozef Gabčík a Jan Kubiš zaútočili na říšského protektora Reinharda Heydricha. Zatáčku v pražských Holešovičkách, kudy jeho auto v roce 1942 jelo a která byla později přestavěná, nahradila pro historickou rekonstrukci nedaleká v Zenklově ulici. Akci přihlížely stovky lidí. Výročí připomíná také vojenský tábor v Libni, jeho součástí je i replika stíhačky Spitfire.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies