VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Otravy houbami jsou letos zatím ojedinělé

Boleslavsko /ANKETA/ – Houbařská sezóna se rozjela na plno. Bohužel s tím souvisí i příchod pacientů po otravách. Lékaři z mladoboleslavské Klaudiánovy nemocnice si ale houbaře pochvalují.

25.9.2017
SDÍLEJ:

Houby. Ilustrační foto. Foto: DENÍK/ Karel Rozehnal

„Naštěstí jsme zatím nezaznamenali nárůst pacientů s otravou. Tuto sezónu na interním oddělení byli po požití hub s trávicími potížemi ošetřeni dosud čtyři lidé. Jednalo se ale spíše o lehké až střední potíže. Pacienti sice museli být hospitalizováni, ale druhý den mohli být propuštěni do domácího ošetřování,“ sdělila mluvčí Klaudiánovy nemocnice Hana Kopalová.

Většinou jsou otravy způsobeny špatnou tepelnou úpravou, konzumací přemrzlých či jinak poškozených hub, nebo jejich špatným skladování, než požitím některého z jedovatých druhů, což potvrzuje i nedávný příběh manželů z Mladoboleslavska.

„Minulý týden byl manžel s dětmi na houbách, protože každý se chlubí plnými košíky hub. Jako vždy jsem z nich udělala houbovou polévku a smaženici. Bohužel jsem po jejich požití měla já a ještě jeden člen rodiny velmi nepříjemné žaludeční problémy. Pan doktor mi pak řekl, že je to nejspíše způsobené houbami. Nevybavuji si ale, že bychom do jídla nakrájeli nějakou špatnou,“ popisuje nepříjemnou zkušenost paní Marie.

Podle mladoboleslavského mykologa Stanislava Tutky patří k nejčastějším nešťastným chybám houbařů záměna růžovky za muchomůrku tygrovanou, která je prudce jedovatá. „Mám ověřeno, že na Chlumu u Mladé Boleslavi rostou tyto houby hned vedle sebe,“ říká Stanislav Tutka. Po pozření této houby přitom nastává už po třiceti minutách až třech hodinách doslova peklo. Objeví se nevolnost, zvracení, bolesti hlavy, bušení srdce a stavy únavy a zmatení střídané až manickou aktivitou s halucinacemi, připomínající alkoholové opojení. Typická otrava se přitom projeví až po osmi až dvanácti hodinách. Standardními projevy jsou bolesti břicha, zvracení, průjem, mohou se objevit slabosti končetin, pokles tlaku, zvýšení tepu a bušení srdce. U prudce jedovatých hub dochází s odstupem 2–3 dnů k poškození jater a ledvin. Ovšem třeba pavučinec plyšový, který je naštěstí vzácný a má odpudivý vzhled, dokáže s totální devastací ledvin počkat až tři týdny. Houbaři by si na vzácný pavučinec měli dát pozor například v mladoboleslavských lesích, kde se tato rarita vyskytuje.

Pokud se u někoho příznaky objeví, není radno váhat s první pomocí. Šárka Klimentová doporučuje návštěvu lékaře vždy, když se objeví jakékoli závažnější příznaky, včetně zvracení a průjmu. Sami si však můžete poskytnout první pomoc ještě před odchodem k lékaři. „První pomocí je vyvolat zvracení, pokud nepřišlo samo. Pak se doporučuje užít živočišné uhlí v dávce 10–20 tabletek. K zapití použijte černý čaj, uklidňuje žaludek a podporuje močení. Navíc dodá potřebnou hydrataci. Uchovejte zbytky pokrmu, hub či aspoň zvratky pro případ nutnosti identifikace. Problémem u dětí a starších nemocných je rychle postupující dehydratace. Nechtějí pít, pak je lépe i u nekomplikovaných otrav vyhledat lékaře k podání infuze“ říká Klimentová a vyvrací mýtus o tom, že pomůže pití mléka.

Doporučení pro sběrače hub
• Sbíráme jen opravdu známé, mladé houby bez známek znečištění či poškození. Vyhýbáme se místům, kde mohlo dojít ke kontaminaci (skládky, okraje frekventovaných silnic).
• Nikdy neochutnáváme syrové houby. A opravdu vůbec nikdy to neděláme před dětmi.
• Na houby se chodí s proutěným či lýkovým košíčkem, který dýchá. Pokud použijete plastový, silikonový nebo jiný, zkontrolujte jeho prodyšnost. 
• Pozor na transport v kufru auta.
• Houby je nutné dostatečně tepelně upravit. Kdo je vaří, tak aspoň 20 minut, při smažení postačí 10 minut. Veliké kusy hub nejsou vhodné ani pro jednu úpravu, teplo potravinu dostatečně neprostoupí.
• Neohřívejte houbová jídla, jsou určená k přímé konzumaci.
• Houby jsou hůře stravitelnou potravinou, pro děti dokonce těžce stravitelnou. Nenuťte děti k jejich konzumaci, i při dokonalé přípravě té největší mykologické pochoutky je může bolet bříško.
• Vybavte domácí lékárničku živočišným uhlím v dostatečném množství. Kdo má víc dětí, znásobí množství, obvykle mají tendence trávit se kolektivně (nejen houbami). Při této příležitosti ještě upozorním na telefonní číslo k uložení do mobilu (rodiče si uloží povinně ihned) na nepřetržitou linku toxikologů: Toxikologické informační středisko 224 91 92 93 nebo 224 91 54 02.

Autor: Pavla Franzkiová, Michaela Míčová, Miroslav Jilemnický

Chodíte na houby?

ANO

658 hlasů

NE

85 hlasů

Hlasovalo: 743

25.9.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.
44

Kandidátní listina bez žen? Ve středních Čechách mohou voliči najít jedinou

Předvolební debata Deníku

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Startuje soutěž Chance být hvězdou. Točte a posílejte videa

Parádičky, skvostné góly. Bláznivý maskot, hluční fanoušci (a sličné fanynky). To všechno přináší fotbal. A právě dnes startuje soutěž, jež určí, kde najdete ty nejzajímavější borce.

Bývalý zaměstnanec kraje je podezřelý ze zpronevěry

Střední Čechy – Co vysvětlovat nejen bývalému zaměstnavateli, ale i kriminalistům má nyní dnes již propuštěný zaměstnanec středočeského hejtmanství, na kterého krajský úřad podal trestní oznámení kvůli podezření ze pronevěry peněz. Vnitřní šetření napovídá, že muž, jenž na úřadě pracoval devátým rokem, zneužil ve svůj prospěch dřívějších znalostí mechanismů peněžních operací v rámci účtárny. Způsobenou škodu úřad vyčíslil na 1,9 milionu korun.

OBRAZEM: V Branžeži se veselili

Branžež - Posvícení v Branžeži bylo pořádáno Spolkem pro obnovu tradic, SDH  Branžež a Obecním úřadem  Branžež. Pro děti byla možnost vyrobit si dekorace z keramiky, obrázky z listí, případně vytvořit kresby na kameny. Návštěvníci měli možnost hlasovat v soutěži o nejlepší štrůdl či ochutnat z rozmanitého množství koláčů, buchet, chlebíčků nebo ochutnat domácí řízek s bramborovým salátem. Posvícení navštívilo asi 100 návštěvníků z Branžeže, Nové Vsi a okolí.

OBRAZEM: V Kolomutech soutěžily děti

Kolomuty - Ukončení letní sportovní sezóny v Kolomutech pojali uspořádáním zábavné akce pro děti, kterou pořádal Obecní úřad Kolomuty, Sbor dobrovolných hasičů Kolomuty a sportovní klub Sportovní Areál Kolomuty. Děti si užívaly skákacího hradu, zasoutěžily si v různých disciplínách (skok do dálky, hod na cíl, slalom, skákání v pytli, chytání ryb, střelba na terč z luku a ze vzduchovky, opičí dráha a cyklistický závod). Za každou disciplínu děti dostaly razítko do kartičky a na konci sportovních vícebojů byly odměněny medailemi. Soutěží se zúčastnilo 29 dětí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení