VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Originální vánoční dar: Horní Stakory dostaly obecní znak

Horní Stakory - Od letošního prosince se vesnice pyšní symboly dřevěné zvonice, třešňových květů a kapra.

27.12.2012 4
SDÍLEJ:

Horní Stakory získaly vlajku zásluhou ředitelky Jany Křiváčkové a Jiřího Kubína.Foto: Martin Weiss

Právem disponovat vlastním znakem oplývala dlouhá staletí pouze města. Do městské heraldiky zasahoval nejčastěji panovník, který danému sídlu uděloval typické symboly.

Dnes má právo na vlastní znak ze zákona každá obec. Společné znaky jsou tak stále častěji spíše charakteristické, než symbolické, ale přesto vzbuzují v obyvatelích pocit jednoty a sounáležitosti.

Z těchto důvodů se pro pořízení vlastního znaku rozhodli také obyvatelé Horních Stakor. Ty tak dostaly velkolepý vánoční dárek.

O cestě za hornostakorskou vlajkou jsme hovořili  s Janou Křiváčkovou, ředitelkou zdejší školy.

Kdy se vůbec objevil nápad zřídit pro Horní Stakory vlastní znak?
Před rokem přinesla do školy jedna maminka ze sousední vesnice ukázku znaku jejich obce. V té době mě napadlo, proč vlastně Horní Stakory také nemají svůj znak a vlajku. Svou myšlenku jsem vyslovila nahlas před místními. Někteří pouze přitakali, ale myšlenky se aktivně chytil pan Jiří Kubín a ihned začal shánět bližší informace. Tak začala naše spolupráce a dvouměsíční maratón získávání informací, náčrtků, jednání a dopisování. K projednávání našeho záměru jsme přizvali také zástupce aktivních složek obce a v neposlední řadě jsme informovali i radu města Kosmonosy.

Vaše vesnice znakem nikdy nedisponovala?
Vše jsme ověřovali u odborníků. Horní Stakory skutečně neměly ani znak, ani vlajku. Důvod byl prostý. V minulých staletích opakovaně měnily majitele. Většinou však spadaly pod kosmonoské panství, jako je tomu dnes. Za socialismu byla obec samostatná, symboly se ale nevytvořily ani tehdy.

Jakým způsobem může obec získat znak? Jak to bylo u vás?
Začalo to návrhy, které zhotovil pan Jiří Kubín. Bylo jich šest. Mluvilo se o nich v obchodě, v hostinci, ve škole i na ulici. Vybíral se ten nejvhodnější. Zároveň jsme celou záležitost diskutovali s městem Kosmonosy. Pan Kubín osobně dvakrát konzultoval vzniklé návrhy ve firmě na výrobu vlajek a praporů a jednal s heraldikem Františkem Velebným v Ústí nad Orlicí. Ve finále návrh doznal ještě určitých úprav, aby nebyl v rozporu s legislativou ČR. Dnes už máme pro zájemce připravené malé vlaječky s erbem ke koupi.

Co znamenají symboly, které nakonec jsou ve znaku?
Dominantou je stejně jako ve skutečnosti dřevěná zvonice se zlatým zvonem na plášti. Zlaté pole symbolizuje slunečné umístění obce v krajině. Druhým znakem jsou třešňové květy v zeleném poli, které symbolizují „třešňovky", sady, které odnepaměti pokrývaly svahy kopce Baba. Třetím znakem je kapr v modrém poli, symbol Chaloupek, které vždy patřily k obci. V dávné době zde stála hráz a několik chalup rybářů, kteří spravovali zdejší rybníky.

Odkud se vzaly na celý projekt finance?
Formou fundraisingu. Při rozmluvách s lidmi se ukázalo, že by jich celá řada byla ochotná tvorbu symbolů spolufinancovat. Nabídky jsme s nadšením využili, osobně obešli všechna stavení, vysvětlili podstatu věci a nechali na každém, aby se sám rozhodl.

Jaké byly reakce Stakoráků? Přispívali do sbírky?
Úžasné! Doslova nás tím ohromili. Přispěli téměř všichni. Všem dárcům patří obrovské poděkování. Samozřejmě se našli i tací, které akce neoslovila, kteří nepřispěli.

Kde byla vlajka poprvé k vidění?
Nejprve jsme čekali na schválení symbolů, abychom je mohli veřejně prezentovat. Zastupitelstvo Kosmonos nám udělilo souhlas 5. prosince. Hned druhý den ráno jsme zadali výrobu. Den před vánoční besídkou všechno dorazilo a my tak mohli vlajku představit poprvé veřejnosti 20. prosince zároveň s výstavou věnovanou amatérskému divadlu, která probíhá ve škole do 1. ledna.

Zřízení vlajky ale není osamocenou událostí, že? Ve Stakorách se toho teď děje víc.
Pořízení vlajky je součástí dlouhodobé koncepce rozvoje školy, která zahrnuje také spolupráci s historiky obce a obecními organizacemi. Další aktivity by tedy měly následovat. Chystáme se na sepsání a vydání pamětní knihy o historii a současnosti života v Horních Stakorách a chceme také vytvořit obecní webové stránky. Vše vyvrcholí v roce 2014 oslavami 90 let existence školy v Horních Stakorách, hraním amatérských divadel, pořádáním staročeských májů a tak podobně. Veřejnost již dnes zveme k účasti.

Autor: Martin Weiss

27.12.2012 VSTUP DO DISKUSE 4
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jak reklamovat koupený dům či byt

Kolomuty žily nohejbalem
9

OBRAZEM: Kolomuty žily nohejbalem

Na Mohelce se objevilo Čapí hnízdo

Mohelnice nad Jizerou /FOTOGALERIE/ – Sedmnáctá Mohelnická neckyáda se vydařila. Dvě stovky diváků podél potoka Mohelka v centru obce sledovaly netradiční plavidla. Těm vévodilo plavidlo Čapí hnízdo, které prostřednictvím Bohouše Šorejse představovalo bývalého ministra financí Andreje Babiše.

Na Krásné louce závodili chrti

Mladá Boleslav /FOTOGALERIE/ – Uplynulou sobotu bylo na dostihové dráze na Krásné louce v Mladé Boleslavi pořádně rušno. Konaly se zde chrtí dostihy XI. FRIENDLY CUP, tradiční dostih pro whippety na váhu.

Louka pod Okoří přilákala na festival tisíce návštěvníků

Střední Čechy /OBRAZEM/ - Miro Žbirka, MIG 21, Václav Neckář, No Name, Marek Ztracený & Marta Jandová, Eddie Stoilow, Vypsaná fiXa - legendy české populární hudby vystoupily v sobotu na louce pod hradem Okoř. Konal se zde oblíbený letní hudební festival.

Přivítejte s námi na světě další miminka narozená v minulých dnech

Mladá Boleslav - Přivítejte s námi na světě další miminka narozená v minulých dnech v mladoboleslavské porodnici. Přestože víme, že každé miminko je krásné, můžete hlasovat v naší anketě o miminko týdne.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení