VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Odpadků je moc, Kosmonosy hledají místo pro skládku

Kosmonosy -Chybí kontrola ukládání odpadu. Toho mnozí nepoctivci zneužívají.

16.12.2010 1
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Karel Rozehnal

Kam s ním? Nerudovskou otázku si kladou obyvatelé Kosmonos již dlouho - ukládání odpadu v tomto městě je totiž dlouhodobým problémem.

Sběrné místo vybudované za hřbitovní zdi je sice umístěno tak, aby bylo dostupné po veřejných komunikacích, aby bylo vyhovující pro odvoz naplněných kontejnerů a také aby co nejméně obtěžovalo okolní prostředí; bohužel neukázněnost mnohých občanů vede k dalším pochybnostem o optimální funkčnosti tohoto zařízení. Někteří lidé svůj odpad nechávají před dřevěnou ohradou nebo přehazují přes zamčená vrata, odkládají tam smetí, které na toto místo nepatří, a to včetně odpadu nebezpečného. Navíc zde odpad odkládají i lidé a stále častěji i firmy bez bydliště a sídla v Kosmonosích.

Jen těžko lze proto odhadnout, kolik načerno pořízených duplikátů klíčů, zapůjčených na správním odboru, již mezi lidmi koluje. Šokující byl výsledek analýzy, kterou provedla kosmonoská radnice – a sice rozdíl mezi množstvím odpadu nahlášeného občany při výpůjčkách klíče a množstvím odpadu skutečně odvezeného!

Tak platí město firmě Compag za odvoz odpadu několikanásobně více peněz, než by dle evidovaného množství platit mělo. Příčinou je bezesporu chybějící kontrola ukládání odpadu přímo na místě. Bohužel kamerový hlídací systém byl nedlouho po jeho instalaci vandaly (nebo záměrně) zničen.

Jak z toho ven? Z výše uvedených důvodů jasně vyplývá, že situaci je třeba urychleně řešit. Město Kosmonosy nyní pracuje s následujícími variantami řešení tohoto dlouhodobého problému, do jehož řešení chtějí zapojit širokou veřejnost tak, aby se našlo nejuspokojivější východisko: občané budou mít možnost odkládat objemný, biologický i nebezpečný odpad do sběrného dvora v Mladé Boleslavi (vedle ZŠ Pastelka) - zdarma, po předložení občanského průkazu - až do určené hmotnosti a ve stanovených dnech.

Dalším nápadem je zbudování vlastního sběrného dvora v katastru města Kosmonosy. Tento by byl standardně obsluhován, čímž by byla zajištěna přesná evidence uloženého odpadu a jeho správné roztřídění, byl by udržován pořádek a bezpečnost. Je nabíledni, že v případě, že se veřejnost a vedení města přikloní k této variantě, bude se muset nejprve vytipovat lokalita, která by nejlépe odpovídala potřebám funkčního sběrného dvora a zároveň tato lokalita nesnižovala kvalitu životního prostředí.

Nabízí se i možnost, že dosavadní sběrné místo za hřbitovem zůstane i nadále, ovšem za předpokladu změny režimu provozu. V reálu tato varianta znamená opět vypůjčování klíčů a nahlášení množství a druhu uloženého odpadu na správním odboru. Zároveň by byly prováděny namátkové kontroly v režii města.

Vedení města Kosmonosy a jeho správní odbor se proto obracejí na občany s prosbou o pomoc. Svůj názor může lid sdělit telefonicky (326 719 068), písemně nebo osobně návštěvou úřadu.

Autor: Ondřej Bukáček

16.12.2010 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Plněný patizon

Škola vaření: co s patizonem, zeleninou ve tvaru létajícího talíře?

Park Štěpánka v Mladé Boleslavi.
25

OBRAZEM: I taková je Štěpánka

V září se bude v Boleslavi sportovat zadarmo

Mladá Boleslav - V rámci Týdne sportu zdarma, který se uskuteční ve dnech 18. až 24. září v Mladé Boleslavi, budou moci lidé navštívit nejrůznější sportoviště ve městě, a to zcela bezplatně.

KRÁTCE: Na Putně poteče whiskey

Boleslavsko - Přinášíme vám přehled kulturních událostí v regionu.

Patříš k plotně! slyšela další fotbalová rozhodčí

Střední Čechy – Nejvyšší fotbalová soutěž řešila podobný skandál loni na podzim a byl z toho pořádný poprask, když sparťané Vácha s Koubkem poslali po utkání v Brně rozhodčí Ratajovou k plotně. Obdobný a ještě daleko drsnější výrok na adresu ženy s píšťalkou měl ve druhém kole soutěží padnout také ve středočeském fotbale.

Na Sychrově padaly i letos nové české rekordy

Sychrov – Podařilo se! Liberecký kraj se znovu ocitne v České knize rekordů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení