VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ochránci přírody se bojí odpovědnosti za Štěpánku

Mladá Boleslav - Danajský dar? Na posledním zasedání na sklonku minulého týdne boleslavští zastupitelé takřka jednohlasně schválili negativní postoj města vůči připravované výstavbě bytových domů v areálu Koliby na Štěpánce. Spolu s ním však rovněž rozhodli o tom, aby město v jednáních nebo případném sporu s developerem zastupovala Základní organizace Českého svazu ochránců přírody (ČSOP) Klenice. Boleslavští ochránci přírody s tím ovšem nesouhlasí.

4.5.2017 2
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník/Karásek Jan

Předsedkyně Klenice Milada Vrbová připomněla, že organizace má ve svých stanovách jako hlavní předmět činnosti ochranu přírody, nikoli zastupování města v jakýchkoli záležitostech. „Magistrát disponuje zkušenými úředníky kompetentními v oblastech práva," poznamenala. Zplnomocnění ČSOP považuje za právně nemožné. „Jako takové jej kategoricky odmítáme. Stejně jako údajnou neinvestiční dotaci dvě stě tisíc korun, která s námi nebyla jakkoli projednána," dodala Milada Vrbová.

Primátora Raduana Nwelatiho reakce ochránců přírody překvapila: „Trochu mě to zaskočilo. Věřím, že jde jen o nedorozumění. Máme přece společný cíl. Bude mě mrzet, pokud nám občanské sdružení nebude chtít v této věci pomoci."

Zastupitelé minulý čtvrtek otázku výstavby na Štěpánce zařadili před ostatní body programu a v jednom balíku odsouhlasili negativní postoj města vůči záměru, odmítavý postoj proti kácení stromů, jež mají stavbě ustoupit, a nakonec i rozšíření pravomocí města na ČSOP Klenice, aby ochránci přírody mohli vést boj proti zamýšlené výstavbě jménem města. Úplně na závěr rozhodli ještě o neinvestiční dotaci dvě stě tisíc korun na správní poplatky a personální zajištění aktivního boje proti projektu bytové výstavby.

Na zasedání bylo přítomno šest ochránců přírody v očekávání, že tam bude projekt Rezidence Štěpánka poprvé představen veřejnosti. Některým z nich se nezamlouvá, že to s nimi nebylo projednáno předem. Obávají se navíc toho, že by v případě neúspěchu zůstali za marný boj proti stavbě zodpovědní jako jediní.

„Štěpánka vždycky zůstane zodpovědností města, i volba ČSOP Klenice jako našich zástupců je naší zodpovědností. Neexistuje přece nikdo, kdo by měl takový zájem tu stavbu zastavit," doplnil primátor.

Podle posledních informací hodlá vedení města s ochránci přírody dále jednat a nabídnout jim k dispozici jednoho úředníka a rovněž kancelář v budově magistrátu.

Zda se domluví, ukážou příští dny. Zatím stále pokračuje petice proti stavbě. Na archy už připojily svůj podpis bezmála tři tisíce lidí.

Úplné znění dopisu primátorovi města:
Vážený primátore, vážené vedení města, vážení zastupitelé města.

Ze stránek MB-netu jsme se dozvěděli, že zastupitelé města na zasedání dne 27.04.2017 vyjádřili nesouhlas s kácením stromů v místě dnešní Koliby a zároveň nesouhlas s výstavbou bytových domů soukromým investorem. Toto vyjádření vítáme, potěšilo nás. Víme, že vyjadřuje názor velké části občanů Mladé Boleslavi, při petiční akci vnímáme výrazný nesouhlas obyvatel města s tímto záměrem.

Zároveň jsme ve výše uvedené zprávě zaznamenali i to, že jste jako zastupitelé schválili pro naši neziskovou organizaci finanční dotaci za účelem převzetí odpovědnosti a iniciativy v jednání s investorem a orgány státní správy. Je zvláštní a zarážející, že se o našem případném zplnomocnění dozvídáme až z veřejného zdroje. Jsme organizace, která má ve svých stanovách jako hlavní předmět činnosti ochranu přírody, nikoliv zastupování města v jakýchkoliv záležitostech. Jako úřad zastupujete nás občany města, magistrát disponuje zkušenými úředníky kompetentními v oblastech práva, stavebního zákona, atd. Zplnomocnění ZO ČSOP Klenice považujeme za právně nemožné a jako takové jej kategoricky odmítáme stejně jako údajnou neinvestiční dotaci ve výši 200 000,- Kč, která s námi nebyla jakkoli projednána.

Petiční akce stále probíhá, na konci května akci ukončíme a předáme Vám petiční archy, které jsou již nyní důkazem masivního nesouhlasu obyvatel města s plánovanou výstavbou. V současné době evidujeme celkem 2 930 podpisů. Petice je prvním krokem. ZO ČSOP Klenice je připravena využít v této kauze všechny možnosti, které ji dává právní řád ČR.

Přejeme si, aby park Štěpánka zůstal i nadále v nezměněné podobě a sloužil obyvatelům města pro odpočinek, sport, relaxaci a potěšení z krásné přírody ve městě.

S pozdravem
Milada Vrbová
Předsedkyně ZO ČSOP Klenice


Autor: Martin Weiss

4.5.2017 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Sbor Českých bratří patří Fotoklubu Sokol.
33

OBRAZEM: Sbor Českých bratří patří Fotoklubu Sokol

U příležitosti 75.výročí atentátu na říšského protektora Reinharda Heydricha se v Praze konala rekonstrukce útoku u tramvajové zastávky U Kříže.
28

Po 75 letech Gabčík a Kubiš znovu v Praze zaútočili na Heydricha

Policisté jsou v pohotovosti, aby ohlídali Prahu

Praha – Hned několik velkých akcí (s očekávanou velmi početnou návštěvou) i sportovních utkání zaměstná o víkendu pražské policisty. Ti nejen budou zajišťovat bezpečnost návštěvníků, veřejný pořádek a plynulost dopravy, ale jejich specialisté spolupracovali s pořadateli už při přípravě konkrétních opatření a poskytovali jim i potřebné poradenství. Připomněla to mluvčí pražské policie Andrea Zoulová.

Happening uměleckých škol přenese umění do ulic

Mladá Boleslav – Hudba, tanec, divadlo, výtvarné umění, to vše bude na smysly Boleslaváků útočit v úterý 30. května. Také zdejší základní umělecká škola se připojuje k celostátnímu happeningu ZUŠ, který se koná pod záštitou nadačního fondu Magdaleny Kožené.

/OBRAZEM/ Depešáci v Edenu

Z koncertu v Eden Aréně přinášíme ještě pár fotek, které stále znějí ozvěnou hudby Depešáků a nadšením jejich fanoušků. Koncert, který táhlo především charisma Davida Gahana, fotil Martin Kubišta.

Nadměrný náklad projel Boleslaví

Mladoboleslavsko – Už ve čtvrtek se vydal na cestu další nadměrný náklad z hradecké firmy Hapex. Šlo o velkokapacitní nádrž vyrobenou ve firmě ZVU Strojírny směřující do 200 kilometrů vzdáleného Litvínova. Cíle má náklad dosáhnout v pondělí večer.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies