Událost, ke které se přihlásila teroristická organizace Islámský stát, okamžitě obletěla celou Evropu, ba i svět. Bez reakce nenechala nikoho. Lidé ve všech městech se o víkendu modlili a na pietních místech zapalovali svíčky jako vzpomínku na ty, kteří byli jen ve špatnou chvíli na špatném místě.

Osobnosti Mladoboleslavska se shodují na tom, že život už nebude takový, jaký byl doposud. Chybět bude bezpečí i jistota.

Vlna solidarity i uctění památky obětí, se zvedla hned v několika městech. „Jakmile jsem dnes otevřel e-mailovou poštu, zjistil jsem, že se mě hned několik lidí z Mnichova Hradiště ptalo, kde tu najdou pietní místo, aby mohli jako projev lítosti zapálit svíčku," řekl v sobotu dopoledne zdejší farář Pavel Mach. Ani chvilku netápal, kde takové místo ve městě najít. Nabízel se kříž u děkanského kostela sv. Jakuba. „Na neděli máme zrovna naplánovanou mši svatou, kterou pochopitelně spojím se vzpomínkou na teroristický útok," dodal farář.

V sobotu k večeru hrstka svíček plápolala také u Městské knihovny v Mladé Boleslavi. Ti, kteří je sem položili společně s červenou růží, na ně napsali dva krátké výstižné vzkazy: za nás za všechny; za Francii. Přestože byl víkend a na třídě Václava Klementa jste mnoho lidí nepotkali, kolemjdoucí světlo svíček lákalo. „Škoda, že zrovna u sebe nemám svíčku. Vůbec jsem nepočítala s tím, že také ve městě automobilů se lidé k pietní akci připojí," řekla studentka Martina Franková.

Bude ve Francii někdy bezpečno?

To, co se stalo v Paříži, se jí hluboce dotklo. Druhým rokem totiž studuje francouzštinu pro evropský a mezinárodní obchod a v zemi, na níž zaútočili teroristé, absolvovala už jeden studijní pobyt. „Brzy se chystám na druhý. Teď mám ale obavu, jestli bude ve Francii ještě vůbec někdy bezpečno. Uvidíme, třeba se situace uklidní," věří Martina Franková.

Paříž navštívila už několikrát a jak vysvětlila, k prohlídkám si vybírala jen známá a turisticky lákavá místa. Prozradila však, že hlavní město má několik lokalit, do nichž se i Francouzi bojí vstupovat. „Zaslechla jsem, že některé části města ovládli přistěhovalci a že je tam tím pádem i vyšší kriminalita. Nevím, jestli je to úplně pravda, ale určitá místa nám nedoporučovali navštěvovat ani studenti, kteří ve Francii bydlí," dodala dvaadvacetiletá rodačka z Mladé Boleslavi.

Lidé se často vyjadřovali k teroristickému útoku na sociálních sítích. Řada z nich také změnila svou profilovou fotografii za francouzskou vlaku či za černobílou kresbu spojující známý mírový symbol se siluetou Eiffelovy věže.

Pro Francii je to letos už druhý teroristický útok, kterému musela čelit. Hned na začátku ledna zaútočili teroristé na redakci satirického týdeníku Charlie Hebdo. Tehdy bratři Chérif a Said Kouachiové zabíjejí dvanáct nevinných lidí, následující den Amedy Coulibaly zastřelí policistu a další den zabije stejný člověk několik rukojmích v obchodě s potravinami. Bezpečnostní složky ale všechny tři útočníky zastřelily. Bohužel útok nepřežilo celkem sedmnáct nevinných lidí.

Událost v Paříži, která se odehrála na osmi různých místech, hluboce zasáhla i mladoboleslavského historika Karla Herčíka. „Tento čin mě naplnil hněvem a to vůči lidem, kteří si myslí, že svými projevy změní vývoj v celé Evropě a ve světě. Jsem člověkem smířlivým a otevřeným pro diskusi. S takovými lidmi se ale diskutovat nedá," konstatoval smutně Karel Herčík, který vývoj sledoval.

OHLASY na páteční teroristický útok v Paříži

Pavel Mach, farář Mnichovo Hradiště
Vyvolalo to ve mně pochopitelně bolest nad ztrátou života nevinných lidí. Myslím si ale, že je to důsledek současného vývoje. Přál bych si, aby to vedlo k zodpovědnějšímu přístupu při přijímání cizinců do zemí.

Karel Herčík, historik
Nejhorší na tom všem je, že teroristu na první pohled nemáme šanci poznat. Může se k nám infiltrovat jako normální uprchlík a může získat i naše občanství. Poznat a odhalit je dokáží jenom bezpečnostní složky.

Jiří Bouška, 1. náměstek primátora
Zjistil jsem to ještě v noci, když jsem pročítal zprávy na internetu. Byl jsem v šoku. Situace je o to horší, že ve Francii zdaleka nejde o první teroristický útok. Navíc teď se střílelo v koncertní síni a na fotbale. Je to strašné.

Michaela Mittnerová, ředitelka OS ČČK
Teroristický útok ve mně pochopitelně vyvolal obavy hlavně co se týče otázky bezpečí. Najdeme ještě vůbec nějakou zemi, kde atentátníci nebudou hrozit? Myslím, že následující vývoj ovlivní život v celé Evropské unii.

Jaroslav Král, starosta Benátky nad Jizerou
Myslím si, že je to vývoj benevolentní politiky ve Francii. V Paříži už několik let existují čtvrti, do nichž se lidé bojí chodit. Teroristický útok teď bude znamenat prohloubení bezpečnostních otázek ve všech zemích.

Martin Špaček, referent
Vzhledem k tomu, že uprchlická vlna neutichá, bylo jen otázkou času, kdy teroristé vystrčí růžky. Samotného mě přístup politiků některých evropských zemí rozčiluje. Myslím si, že Evropská unie tímto skončila.