VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nový vodojem: kvalita vody zajištěna, tlak zůstane stejný

Horní Stakory - Generální přestavbu má za sebou stakorský vodojem, na jaře mohou do jeho útrob nahlédnout zájemci

13.10.2014
SDÍLEJ:

Nový vodojem je sestaven z odolných a trvalých materiálů.Foto: Tomáš Žitný/VaK

Při pohledu na vodojem, který se tyčí nad vesnicí nedaleko místa, kde se pálí čarodějnice, se ještě nedávno vybavovala slova písně Tenhle barák na vodstřel. Omítka se loupala, na zdi chodil někdo psát a o výstavní objekt rozhodně nešlo. Dnes už je stavba před koncem zásadní rekonstrukce. Co všechno se změnilo a co to přinese obyvatelům Horních Stakor?

„Hlavním důvodem rekonstrukce bylo odstranění technických závad, které by mohly negativně ovlivňovat kvalitu pitné vody," jmenuje stěžejní důvod technický náměstek společnosti Vodovody a kanalizace Mladá Boleslav Tomáš Žitný.

Původní zemní vodojem byl vystavěn v osmdesátých letech, aby pitnou vodou zásoboval celou obec. Jeho stěny ukrývají nádrž o objemu 250 metrů krychlových.

Nevyhovujícím stavem nádrže se musely Vodovody a kanalizace začít zabývat ve chvíli, kdy se společnost rozhodla k radikálnímu kroku – přestat chlorovat i jinak dezinfikovat vodu ve skupinovém vodovodu, na který jsou napojeny i Horní Stakory.

Přestavba byla nutná, ve vodovodu není dezinfekce

„Dožité izolace vodní komory by mohly být příčinou zhoršení kvality vody. Vzhledem k opotřebení i ostatních částí objektu jsme se rozhodli provést rekonstrukci důkladně s předpokladem, že objekt bude sloužit svému účelu další desítky let bez nutnosti dalších oprav," pokračuje Žitný.

Stavebníci vsadili opět na materiály s dlouhou životností, jako tomu bylo i v případě dalších vodojemů opravených v poslední době. Například v Nemyslovicích nebo na horním konci ulice Petra Bezruče v Dobrovici. Druhý jmenovaný se shodou okolností tuto sobotu 18. října otevírá veřejnosti k prohlídce.

Hornostakorský vodojem má za sebou celkovou sanaci vodní komory, její vnější zaizolování, opravu manipulační komory, změnu způsobu zastřešení a kompletní výměnu technologického vybavení. Zkrátka nezůstal kámen na kameni.

Úpravám vodojemu předcházela rekonstrukce přečerpací stanice Horní Stakory, která je umístěna u silnice z Kosmonos a byla provedena v loňském roce.

Co přinese nový vodojem Horním Stakorům?

„Odběratelé pitné vody změnu nepocítí. My budeme mít jistotu, že v objektu nemůže dojít k ovlivnění či zhoršení kvality pitné vody a bude zlepšen stavební stav objektu. Tlakové poměry ve vodovodní síti budou stejné jako před rekonstrukcí, v případě, že se zástavba v Horních Stakorách bude rozvíjet v blízkosti vodojemu, bude možné do jeho manipulační komory umístit tlakovou stanici," dodává Žitný.

Vodovody a kanalizace investovaly do rekonstrukce tři miliony z vlastních zdrojů. Výsledek stavebních prací společnost obyvatelům Horních Stakor i dalším zájemcům ráda představí na jaře v rámci dne otevřených dveří.

Na vodojemu si místní uličníci vyzkoušeli práci s barevnými spreji.

Na starém vodojemu si místní uličníci vyzkoušeli práci se spreji. Foto: T. Žitný/VaK

Autor: Martin Weiss

13.10.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Plněný patizon

Škola vaření: co s patizonem, zeleninou ve tvaru létajícího talíře?

Park Štěpánka v Mladé Boleslavi.
25

OBRAZEM: I taková je Štěpánka

V září se bude v Boleslavi sportovat zadarmo

Mladá Boleslav - V rámci Týdne sportu zdarma, který se uskuteční ve dnech 18. až 24. září v Mladé Boleslavi, budou moci lidé navštívit nejrůznější sportoviště ve městě, a to zcela bezplatně.

KRÁTCE: Na Putně poteče whiskey

Boleslavsko - Přinášíme vám přehled kulturních událostí v regionu.

Patříš k plotně! slyšela další fotbalová rozhodčí

Střední Čechy – Nejvyšší fotbalová soutěž řešila podobný skandál loni na podzim a byl z toho pořádný poprask, když sparťané Vácha s Koubkem poslali po utkání v Brně rozhodčí Ratajovou k plotně. Obdobný a ještě daleko drsnější výrok na adresu ženy s píšťalkou měl ve druhém kole soutěží padnout také ve středočeském fotbale.

Na Sychrově padaly i letos nové české rekordy

Sychrov – Podařilo se! Liberecký kraj se znovu ocitne v České knize rekordů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení