„V Mladoboleslavské ulici není slyšet hlášení rozhlasu," obrátil se jeden z občanů v červnu na bělské zastupitele a chtěl po nich nápravu. Ta mu ovšem nemohla být umožněna.

„My to víme. Právě v této ulici jsme ho nechali až do odvolání vypnout," vysvětlil dotaz místostarosta Lukáš Voleman.

Upřesnil, že se na radnici slušně obrátil obyvatel této ulice s tím, že rozhlas mají přímo naproti ložnici a jejich dítě má z hlášení trauma. „Neměli jsme důvod nevyhovět. Skutečně měli rozhlas dva metry od domu, což pro jejich potomka mohlo být nepříjemné. Přednější pro nás v tu chvíli bylo zdraví dítěte," konstatoval Lukáš Voleman s tím, že zatím je situace vyřešená.

Někteří zastupitelé, potažmo obyvatelé, souhlasně pokyvovali, jiné ale jeho odpověď viditelně neuspokojila. V klubovně Zakladní školy v Máchově ulici, kde se jednání konalo, nastalo ale řešení dilemat.

Komu se přizpůsobujete?

Jako jeden z prvních se ozval Ladislav Koloc, pravidelný návštěvník bělských zastupitelstev a pravidelný účastník diskusí pro veřejnost. „To je zvláštní, že jeden chce poslouchat vysílání rozhlasu, jeden nechce a přizpůsobíte se těm, kteří nechtějí," kroutil nepochopititelně hlavou. Vůči všem zástupcům města si ale neodpustil jednu rýpavou otázku: „A to dítě má trauma z toho, co vysíláte, nebo z té znělky? Já osobně bych měl asi zdravotní problémy ze znělky, protože ta je strašná," sdělil Ladislav Koloc zastupitelům.

Stížností na rozhlas je ale více. Například zastupitelka Květuše Vernerová (ANO 2011) opakovaně připomínala, že radnice nehlásí konání zastupitelstev. „Zasedání je pro veřejnost. Vysílání běželo, ale zmínka o zastupitelstvu nebyla. Dozvíme se každou prodejní akci i menu v restauraci, ale o jednání ne," řekla Květuše Vernerová.

Nicméně, do diskuse se připojil také Martin Dufek, vedoucí zdejších technických služeb. Ten se netajil tím, že od občanů Bělé pod Bezdězem občas slyší, ať rozhlas vypnou. „Zdůvodňují to tím, že oni žádná hlášení poslouchat nechtějí a my je nutíme. Pokud by záleželo jenom na mě, já bych rozhlas zrušil a posílal bych zprávy jen prostřednictvím sms. Chápu ale, že ne všichni obyvatelé jsou vlastníky mobilu a že je tak pro ně lepší tradiční hlášení," vysvětlil Martin Dufek.

Jak kvalitní je rozhlas?

Jenže ani kvalita rozhlasu jako takového není takříkajíc na jedničku, což potvrdil i Lukáš Voleman. „Na některých místech prý hlášení skřípe, není slyšet vůbec či příliš moc a nebo není rozumět. Tam, kde byla situace kritická, jsme rozhlas otočili, abychom kvalitu vylepšili, v dalších případech bychom museli celé vedení rekonstruovat," dodal Lukáš Voleman.

Ať je to jak chce, hlášením probíhají mimo jiné i informace o tom, kde a kdy nepoteče voda, případně nebude fungovat elektřina. Pokud lidé zprávu neuslyší, mohou si ji přečíst i na úřední desce. Co když ale půjde o důležitější hlášení, typu požár či únik nebezpečných látek?

„Máme ještě sirénu, jejíž pravidelné zkoušení probíhá každou první středu v měsíci a ta funguje bez problémů ve všech částech města," uklidnil obyvatele místostarosta.