VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nenažranci! Vzkazují vedení města Boleslaváci kvůli dani

Mladá Boleslav - Nebudou miliony, které do rozpočtu příští rok přitečou díky nové dani, vykoupeny ztrátou výhodného partnerství?

20.9.2015 45
SDÍLEJ:

Primátor Mladé Boleslavi Raduan NwelatiFoto: Deník

Vedení města si svým nenadálým rozhodnutím zvýšit daň z nemovitosti vysloužilo značnou vlnu kritiky. Obyvatelé města si stěžují zejména na zhoršení vztahů s automobilkou, která je v regionu největším mecenášem, podnikatelé na absenci jakékoliv veřejné diskuze, která podle nich důležitému rozhodnutí měla předcházet. Navíc to vypadá, že ani vedení města si není jisté, na co nové finanční prostředky využije.

Podle ředitelky Okresní hospodářské komory Ivy Kolínské může být důsledek zvýšení daně pro některé menší živnostníky likvidační: „Postiženy nebudou jen střední a větší firmy, ale také živnostníci a řemeslníci, kteří nemají prakticky v silném konkurenčním prostředí velkých řetězců jakoukoliv možnost přenést zátěž do cen."

Pro podnikatele z takových lokalit, jako je Staroměstské náměstí nebo Ptácká ulice, kteří se s existenčními problémy potýkali už během revitalizací, je zvýšení daně další rána. Třebaže v případě těch s menší provozovnou nebude zatížení tak znatelné. Stoprocentní navýšení daně se týká jen velkých podniků.

„Vzhledem k velikosti naší nemovitosti se mi náklady na provoz zvýší minimálně. I přesto si myslím, že to není správné. U některých menších podniků to změnit náklady na provoz může," soudí František Staněk, majitel Foto Staněk v centru města.

Právě na zatím neznámý dopad rozhodnutí na město poukázala jak Okresní hospodářská komora, tak Škoda Auto ve svých dopisech adresovaných vedení města. To totiž nemá k dispozici žádnou analýzu, kterou by své rozhodnutí podpořilo.

„Peníze, které získáme navíc, máme zaměřeny na několik oblastí. První a nejdůležitější z nich je zmírnění dopadu průmyslu na obyvatele města. Proto jsme to také zaměřili na ty velké podniky. Každé město, které má velké průmyslové podniky, je samozřejmě zatíženo, ať dopravou, ať prašností. To jsou věci, které chceme řešit. Na druhou stranu se chceme zaměřit na podporu malých a středně velkých podnikatelských subjektů…" prohlásil na páteční tiskové konferenci primátor Raduan Nwelati.

Je otázkou, zda město zavedením nové daně skutečně vydělá. Ze zákulisí už zaznívají hlasy, že automobilka zavírá milionové kohouty. Dokázal by se bez štědrých dotací obejít například fotbalový nebo bruslařský klub?

„Nemám dost informací, jak jednání probíhala, proto se k tomu těžko můžu vyjádřit. Každopádně bych si moc přál, aby se to hokeje a čtyř tisíc fanoušků, kteří chodí na každý zápas, nedotklo," komentuje kauzu opatrně Jan Plachý, majitel BK Mladá Boleslav.

Podpora sportu je ovšem jen jednou z oblastí, do nichž Škoda Auto pravidelně investuje. Kapitál automobilky je víc než patrný zejména v infrastruktuře (Severovýchodní tangenta, rekultivace Ptácké ulice, plánované rozšíření třídy Václava Klementa), kultuře, sociální sféře i školství. Proto je s podivem, že vedení města neusiluje o prohloubení dlouholetého partnerství a že jej naopak dává v sázku.

Pochybnosti vzbuzuje i způsob, jakým byl návrh přijat. Původně jej totiž rada města před týdnem smetla ze stolu. V týdnu se však sešla znovu a to již návrh doporučila k projednání zastupitelstvu, které jej přijalo. Protože o dani z nemovitosti je třeba každý rok rozhodnout do konce září, znovu hlasovat se o daňovém zatížení, které bude v roce 2016 srovnatelné s lázeňskými městy žijícími z turismu, bude případně až napřesrok.

Město uskutečnilo krok, na který má právo a který mu do rozpočtu přinese příští rok miliony korun. Konzultovat s podniky a podnikateli jej samozřejmě nemuselo. Pochybnosti, zda ovšem čtvrteční rozhodnutí nenadělá více škody než užitku, jsou však na rozhodně místě.  

Autor: Martin Weiss

20.9.2015 VSTUP DO DISKUSE 45
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Horolezec Petr Mašek pod Čo Oju
10

Petr Mašek míří na skály, chystá se na Dhaulágiri

Mladá Boleslav byla pátou zastávkou hejtmanky Jaroslavy Pokorné Jermanové při její „tour“ za občany – před tím debatovala s příchozími v Kolíně, Slaném, Rakovníku a Mělníku.
2

Hejtmanka čekala na déšť před muzeem

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

AKTUALIZOVÁNO

Uprchlý vězeň se sám přihlásil

Milovice, Jiřice – Policisté zadrželi vězně, který v úterý 15. srpna opustil volné pracoviště v areálu zábavního parku Mirákulum v Milovicích.

KRÁTCE: Pivo poteče proudem

Boleslavsko - Přinášíme vám přehled kulturních událostí v regionu.

Lamy se do zámeckého parku stěhovat nebudou

Benátky nad Jizerou – Dolní zámecký park čeká v letošním roce revitalizace, která by měla začít hned po prázdninách. Nejvíce očekávanou změnou je zookoutek, ve kterém měly podle původního záměru být i lamy. Park se však jejich domovem nestane. Potvrdil to starosta Jaroslav Král.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení