VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na začátku jsme byli všichni proti KSČ, dnes stojí všichni proti všem

Mladá Boleslav - Porevoluční komunální politika byla plná naivity, ale dokázali jsme se dohodnout, říká radní a zastupitel Pavel Nechanický

22.11.2014 1
SDÍLEJ:

Pavel NechanickýFoto: Archiv Deníku

Tvrdí o sobě, že se do politiky nikdy moc nehrnul. V žádné straně nebyl, což mu za minulého režimu poměrně komplikovalo život, jelikož si coby lékař nemohl udělat druhou atestaci.

Pavel Nechanický je každopádně jedním ze dvou nejdéle sloužících zastupitelů v Mladé Boleslavi, společně s Karlem Skálou se na komunálním dění v Mladé Boleslavi podílí už od roku 1990 a má tak srovnání, jak to na zdejší radnici fungovalo „tehdy a teď".

„Když přišla revoluce, nedalo mi to a vstoupil jsem do toho kvasu revolučních dnů stejně jako kdokoliv, koho minulý režim štval. Byl jsem aktivní v Občanském fóru v nemocnici, z čehož nějak vyplynula i moje nominace do privatizační komise ve zdravotnictví. Byl jsem u všech privatizací v mladoboleslavském okrese, ale sám jsem nic nezprivatizoval, na což jsem dodnes hrdý," vzpomíná s úsměvem dětský lékař.

V prvních volbách, které přišly v roce 1990, ho oslovila KDU-ČSL, aby za ně kandidoval. „Byla to hodně divoká a naivní doba, všichni jsme se učili za pochodu. Starostou byl tehdy pan doktor Herčík, a většina z nás, kteří jsme tam seděli, jsme neměli ani páru o tom, jak se politika dělá," líčí začátky svobodné komunální politiky.

Pavel Nechanický byl coby nestraník na kandidátce křesťanských demokratů i v roce 1994, 1998 a 2002, a pokaždé ho lidé svými hlasy do zastupitelstva poslali.

Před dalšími volbami v roce 2006 ho oslovil tehdejší primátor Svatopluk Kvaizar, a nabídl mu místo na kandidátce sdružení SNK Evropští demokraté. I tentokrát Pavel Nechanický uspěl a stejně jako v předchozím volebním období byl nejen členem zastupitelstva, ale i rady města, stejně jako dosud. (Poslední dvě volební období je ovšem stále jako nestraník zastupitelem za TOP 09.)

„Velký rozdíl mezi tehdejší a dnešní situací byl především v tom, že v době po devětaosmdesátém roce se určitě nedá mluvit o stranické politice. Strany teprve vznikaly, usazovaly se, a těch třenic moc nebylo. Skoro byl řekl, že ty vyhrocené partajní střety u nás začaly až se vstupem ODS na mladoboleslavskou politickou scénu," zamýšlí se.

Naivita se podle jeho názoru v porevolučních letech podepisovala na politice v celé zemi, ale to s sebou doba nutně nesla. „Měli jsme pocit, že musíme podporovat podnikání, a až s odstupem času se ukázalo, že třeba ne každý si naši podporu zaslouží. Zkrátka chyby za námi také zůstaly, ale to bylo nejspíš nevyhnutelné."

A jaký hlavní rozdíl pociťuje v komunální politice mezi současností a dobou před pětadvaceti lety? „Tehdy to byla v jistém ohledu selanka, situace mezi jednotlivými zastupiteli určitě nebyla tak vyhrocená jako je tomu v posledních letech. Tehdy byli všichni proti KSČ, dnes to je spíše všichni proti všem," glosuje.

Problém raných devadesátých let byl podle něj v komunální politice někde jinde, než v komunikaci mezi jednotlivými zastupiteli.

„Tehdy jsme se mezi sebou sice dokázali dohodnout, ovšem kámen úrazu byl úřednický aparát, který na radnicích zůstal z dob předlistopadových. To byla bez nadsázky úřednická vláda, a ať jsme jsme schválili téměř cokoliv, oni nám hned začali vysvětlovat, proč to nepůjde. Ta obměna lidí zkrátka trvala, dnes to v tomhle ohledu šlape perfektně," uzavírá Pavel Nechanický.

Autor: Šárka Charousková

Místo události:
22.11.2014 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

KRIMI MIX: Alarm ve škole spustily děti z kroužku

Základní škola Benátky nad Jizerou, Pražská 135. Třída 1.C - Paní učitelka Ilona Hanušová

Představujeme prvňáčky ze Základních škol v Benátkách nad Jizerou

Houbaři, pozor! Nemocnice hlásí otravy z hub

Nymburk /ANKETA/ – „Interní ambulance nymburské nemocnice je každoročně mezi prvními, kdo zjistí, že houby konečně rostou.“ To říká s trochou nadsázky lékařka zmíněného oddělení Šárka Klimešová.

Šest nejčastějších chyb při výběru toalety

Ačkoliv na toaletě strávíme dle průzkumů přibližně tři měsíce života, nevěnujeme jejímu výběru příliš pozornosti. Přitom se dá udělat mnoho chyb, kterých později litujeme. Přečtěte si 6 nejčastějších prohřešků, kterých se při výběru WC dopouštíme.

Zastupitelé udělali tečku za aférou kolem kotlíkových dotací. Přidali peníze

Střední Čechy – Dodatečné peníze pro žadatele o dotaci na výměnu starých kotlů v rodinných domech za nové schválili v úterý středočeští zastupitelé. Po delší debatě přikývli argumentu, že je spravedlivé, aby v rámci druhého kola výzvy kotlíkových dotací byli uspokojeni i žadatelé čekající na sklonku zimy ve frontě před krajským úřadem, na které by se dostalo, kdyby je nepředběhly žádosti doručené prostřednictvím kurýrů. V kauze provázené emocemi nakonec zastupitelé dospěli k vzácné shodě: pro se zvedlo 46 rukou, proti nebyl nikdo – a sedm volených zástupců občanů se hlasování zdrželo.

Marie Chupíková: Lhotákova výstava na Mladoboleslavsku je jedinečná

Benátky nad Jizerou /FOTOGALERIE/ - Slavnostní vernisáž, která se konala v sobotu 16. září v Muzeu Benátky nad Jizerou, zahájila unikátní výstavu světoznámého výtvarníka Kamila Lhotáka. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení