VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na novém hřbitově pro zvířata už jsou pochovaní dva psi

Niměřice - Na zvířecím hřbitově v Niměřicích, který je v provozu od loňského podzimu, už jsou pochováni dva psi. Kapacita je přitom zhruba třináct set míst. Ke hřbitovu patří také loučka na rozptyl zpopelněných těl zvířat.

14.5.2017
SDÍLEJ:

Zvířecí hřbitov. Ilustrační foto. Foto: DENÍK/ Karel Pech

Hřbitovů pro zvířata je v Česku stále málo. V Niměřicích si mohou chovatelé hrobová místa pronajmout na dobu deseti let s možností dalšího prodloužení.  A kdykoli tam přijet položit kytičku nebo vzpomínat na své mazlíčky.

Součástí zařízení je navíc i bezbariérové sociální zázemí, které slouží i návštěvníkům běžného hřbitova přímo naproti místu posledního odpočinku zvířat.

Za vybudováním niměřického zvířecího hřbitova stojí náhoda. Starostovi Petru Svárovskému si před časem posteskl kamarád, že svého pejska pohřbil v lese v Mladé Boleslavi. Když se ale po pár dnech na místo vrátil, zjistil, že tělo vyhrabala a roztrhala liška.

A tehdy přišel na svět nápad na využití prázdného pozemku v Niměřicích „Přiznám se, že jsem měl ze začátku strach z odezvy místních lidí. Vím, že když se někde jinde o podobný záměr pokusili, skončilo to protesty. Byl jsme mile překvapen, jak hladce u nás všechno proběhlo," vypráví starosta, podle kterého vybudování zvířecího hřbitova nebylo příliš nákladné.

Místním lidem to přineslo i pár výhod. „Současně jsme tam postavili nové sociální zařízení, které si návštěvníci hřbitovů pochvalují. Navíc je tam připravené místo, kde bychom rádi postavili novou obřadní síň," prozrazuje plány Svárovský.

K provozu hřbitova patří mnoho předpisů a povolení. Starosta se proto obrátil na firmu, která provozuje v České Lípě krematorium pro zvířata. Tamní ředitel Lukáš Illek vysvětlil, že hřbitov je určen pouze pro zvířata ze zájmových chovů, tedy psy, kočky, papoušky a další drobné domácí mazlíčky.

Připomněl, že možnosti chovatelů, jak s tělem uhynulého zvířete zacházet, jsou velmi omezené. „Existují jen čtyři legální způsoby. Buď ho můžete odvézt na kafilérii, což lidé dělají velmi neradi, protože je tam se zvířetem nakládáno jako s odpadem. Dále mohou využít služeb zvířecího krematoria nebo hřbitova. Poslední volbou je zakopání mazlíčka na zahradě, ale tam je nutné dodržet přísné podmínky stanovené zákonem," vysvětluje Illek.

Patří mezi ně například zásada, že hrob musí být vzdálený nejméně dvě stě metrů od vodního zdroje a sto metrů od nejbližšího domu nebo silnice.

Smrt domácího mazlíčka patří mezi těžké chvíle a pro nešťastné majitele není snadné se rozhodnout, jak postupovat. Pomoci jim může právě krematorium, které má nepřetržitou službu.

Autor: Pavla Franzkiová

14.5.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Okoř 2017. Eddie Stoilow
11

Louka pod Okoří přilákala na festival tisíce návštěvníků

Sebastien Minarik přišel na svět 13. srpna s mírami 2,99 kg a 48 cm. S maminkou Martinou a tatínkem Petrem bude bydlet v Mladé Boleslavi.
9

Přivítejte s námi na světě další miminka narozená v minulých dnech

Šéf mladoboleslavského infocentra: Metalová cesta nadchla na internetu celý svět

Mladá Boleslav /ROZHOVOR/ - Mladá Boleslav není pouze průmyslovým městem, což dokazuje i unikátní Metalová cesta. Jedinečné kovové sochy v mladoboleslavských ulicích lákají do města turisty a na internetu je obdivují lidé z celého světa.

Cyklistická šampionka prožila krásné dny volna. Bez kola!

Mladá Boleslav – Tahle rodina si život bez sportu neumí představit. Přesněji řečeno život bez kola.

Starosta Zálezlic: S velkou vodou se nedá bojovat, hrozbu musíte přijmout

Zálezlice /ROZHOVOR/ – Mám domluvené setkání a rozhovor se starostou Zálezlic Jiřím Čížkem. Traduje se o něm, a on sám to potvrzuje, že k médiím byl vždy vstřícný. Říká: „Kdyby se o nás nevědělo, za chvíli by se na nás zapomnělo. A to by byla škoda, protože ta vodní katastrofa byla vážně obrovská.“ Cestou do Zálezlic v autě s kolegou žertujeme, vtipkujeme, usmíváme se. Kozárovice. Obec spadající pod Zálezlice. V roce 2002 to schytaly také naplno. Najednou je v autě ticho. Oba cítíme dusno. Snad by se dalo říci, že nám naskočila husí kůže. To je ve chvíli, kdy míjíme Vltavu.

OBRAZEM: Pohádkový statek na Blatech: Chovají zde i lamy alpaky

V samotném srdci Českého ráje na úpatí Prachovských skal se nachází rodinný statek Blata Český ráj, který je domovem nejen pro dostihové koně, ale také pro lamy alpaky, kozy domácí nebo oslíky holandské. Právě s těmito a dalšími zvířaty, které tu majitelé chovají od roku 2011, se mohly seznámit děti z divadelního tábora, který se koná v blízkosti statku. Malí návštěvníci se od majitelky dozvěděli nejen spousty zajímavostí ze života zvířat, ale také mnoho informací o jejich chovu a práci na statku. Velký obdiv pak u táborníků sklidili dostihoví koně.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení