VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na návštěvě v Horní Bukovině: zdejší koupaliště je unikát

Horní Bukovina - Nedaleko Mnichova Hradiště a Kláštera Hradiště nad Jizerou leží malá obec s nevšedním přírodním koupalištěm. Jak se tu žije?

7.5.2014
SDÍLEJ:

Horní BukovinaFoto: Archiv obce

Přestože zde trvale bydlí jen něco přes dvě stovky obyvatel, v létě je to často mnohem víc. Na jejím území se totiž nachází přírodní koupaliště, jedno z nejhezčích široko daleko.

Co je ještě v obci nového a co by tu rádi vybudovali, o tom jsme si povídali se starostou Horní Bukoviny Václavem Judlem a místostarostou Alešem Müllerem.

Před jakým největším úkolem v tuhle chvíli v obci stojíte?

Rozhodně je to dostavba kanalizace. Podali jsme si žádost o dotaci, abychom mohli dokončit druhou etapu. Máme čistírnu odpadních vod a jednu část kanalizace, zhruba 970 metrů. Na ni je připojena na od roku 2006 část obce, ale rádi bychom tuhle „vymoženost" samozřejmě poskytli i dalším lidem, kteří tu žijí.

V jaké fázi tedy stavba kanalizace v tuhle chvíli je?

Pokoušeli jsme se peníze z dotace získat už v minulém období, k tomu nám chyběli dva body. Tentokrát jsme podali žádost na kraj a čekáme, měla by být schválená. Lidé samozřejmě kanalizaci chtějí, je to přece jen komfortní. Navíc tady máme i novou výstavbu, rodinné domky, které bychom také rádi napojili. Tím bychom měli celou Horní Bukovinu odkanalizovanou, a zbude nám projektově dodělat Dolní Bukovinu. Máme rodinné domy i na hranici katastru s Jivinou, takže i těmto lidem bychom rádi kanalizaci zprostředkovali. Pokud to všechno půjde dobře, za finanční spoluúčasti chatařů by pak bylo možné do budoucna připojit i rekreační objekty, kterých tu máme také dost.

Jistě máte v plánu i další věci?

To určitě máme, práce v obci je dost. Dalším projektem je zajištění sociálního zařízení a zázemí místního hřiště, kde je jednak dětské hřiště, a jednak sportovní hřiště s umělou trávou na malou kopanou. Chtěli bychom tu vybudovat sprchy, šatny, občerstvení… Zkrátka důstojné zázemí, rozpočet na to je zhruba milion korun.

Mluvil jste o tom, že jsou v obci aktivní dobrovolní hasiči?

Je to tak, máme tu hasiče, kteří nejenže plní funkci požární ochrany, ale pořádají i nejrůznější soutěže, ať už v nohejbalu, malé kopané nebo požárním sportu. Tradici mají dlouhou, oslavili už 120 let.

Funguje tu kromě hasičů třeba i jiný spolek?

Ano, vedle hasičů je tu aktivní i myslivecké sdružení. V obci ale samozřejmě pořádáme i některé další akce, organizujeme třeba výlety pro děti, zhruba jeden až dva za rok.

Velkým lákadlem je pro turisty jistě zdejší krásné koupaliště, bude fungovat i v letošní sezóně?

Fungovat určitě bude, lidé se bát nemusí. V minulém roce skončila nájemní smlouva dlouholetému nájemci, který už za nových podmínek objekt nechtěl. Nakonec se do výběrového řízení na provozování koupaliště přihlásil jeden z místních lidí, smlouva je teď čerstvě podepsaná. Za posledních pět let jsme do koupaliště zainvestovali zhruba milion korun, opravili jsme sociální zařízení, pokladnu, kamenné hráze…

Neuvažujete o nějaké větší rekonstrukci celého areálu?

To určitě ano, naše koupaliště je svého druhu unikátní a rádi bychom, aby byl zachován jeho prvorepublikový ráz. Podobných areálu v duchu 30. letech totiž u nás už moc není.

Vzhledem k velikosti Bukoviny asi hodně spolupracujete s okolními obcemi?

Přesně tak, dost úzce spolupracujeme především se sousedním Klášterem. Posledním naším společným nápadem je školka. Naše děti totiž převážně navštěvují mateřskou školu v Klášteře, a při současném zájmu o ni nemůže vyhovět všem. Proto zvažujeme, že bychom se finančně podíleli na rozšíření o jednu třídu, která by byla určena pro naše děti.

Z historie obce

Vznik obce se nedá přesně určit. První písemná zmínka o Bukovině je z 10. 3. 1399, kdy bylo v klášterních knihách uvedeno, že Petr Matějův z Bukoviny dosáhl nižšího svěcení.

Horní Bukovina se jako osada Podbukovina připomíná prvně v roce 1556 (v lidovém podání se název udržel dodnes), jisté však je, že již dříve při Zábrdce bylo několik stavení.

Po vypálení kláštera v roce 1420 nebyl tento již obnoven a ves Bukovina přecházela spolu s jinými osadami z majitele na majitele.

Původní název Bukovina a Podbukovina dokazují staré gruntovní knihy z roku 1561.

Potom 4. května roku 1556 koupil Bukovinu i Podbukovina Jiří z Labouně. Jeho potomci majetek prodali 2. února roku 1612 Václavu Budovcovi z Budova.

Po jeho popravě na Staroměstském náměstí v Praze byl jeho majetek konfiskován a roku 1622 jej koupil Albrecht z Valdštejna.

Přejmenování bukovinského dvora na „Kristiánov" vzniklo na počest Kristiána Valdštejna, který dal sešlé panské budovy v roce 1834 nově přestavět.

Toto pojmenování bylo užíváno jen správou panství, mezi lidem se neujalo a po roce 1915 upadlo v zapomnění.

V majetku Valdštejnů zůstalo celé hradištské panství s oběma Bukovinami až do zrušení roboty v roce 1848, některé majetky vlastnili Valdštejnové až do roku 1945.

Dnešní oficiální název Horní a Dolní Bukovina vznikl asi někdy koncem 18. století překladem z německého názvu „Ober Bukovin a Unter Bukovin".

V roce 1846 byla vytvořena politická obec Bukovina, která sdružovala Bílou Hlínu, Habr, Klášter a Horní a Dolní Bukovinu.

Toto seskupení obcí bylo však rozděleno v roce 1920, kdy vznikly samostatné obce Bílá Hlína, Klášter Hradiště a Horní Bukovina s osadou Dolní Bukovina.

V roce 1960 došlo ke sloučení Bílé Hlíny s Horní Bukovinou, a tak MNV v Horní Bukovině spravoval Bílou Hlínu, Horní a Dolní Bukovinu s chatovou osadou.

V roce 1990 se Bílá Hlína opět osamostatnila s vlastním obecním úřadem. O roku 1757 až do poloviny 19. století se připomíná v Bukovině škola, která však působila pouze přechodně, zejména v zimním období pro neschůdnost cesty do Kláštera.

Podbukovinský mlýn byl vystavěn v roce 1763, i když mlýn v Bukovině se připomíná již v 16. století.

V roce 1866 probíhala v blízkém okolí obce prusko-rakouská válka, o čemž svědčí mnoho pomníků a společných hrobů v katastru obce.

Po této válce se zde rozšířila epidemie cholery, která si vyžádala stovky obětí. Jenom v Bukovině jí podlehlo během měsíce 20 místních občanů.

Neblahé důsledky pro zdejší obec měla i 1. světová válka, ve které zahynulo 14 bukovinských mužů.

Nelehký život připravila místním občanům i 2. světová válka, kdy některé jejich polnosti byly na tehdejším katastru Sudet a blízké obce Rokytá a Krupá byly na tzv. německé straně.

Autor: Šárka Charousková

7.5.2014
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Závody chrtů na Krásné louce se odehrály 19. srpna.
68

Na Krásné louce závodili chrti

Okoř 2017. Eddie Stoilow
58

Louka pod Okoří přilákala na festival tisíce návštěvníků

Přivítejte s námi na světě další miminka narozená v minulých dnech

Mladá Boleslav - Přivítejte s námi na světě další miminka narozená v minulých dnech v mladoboleslavské porodnici. Přestože víme, že každé miminko je krásné, můžete hlasovat v naší anketě o miminko týdne.

Šéf mladoboleslavského infocentra: Metalová cesta nadchla na internetu celý svět

Mladá Boleslav /ROZHOVOR/ - Mladá Boleslav není pouze průmyslovým městem, což dokazuje i unikátní Metalová cesta. Jedinečné kovové sochy v mladoboleslavských ulicích lákají do města turisty a na internetu je obdivují lidé z celého světa.

Cyklistická šampionka prožila krásné dny volna. Bez kola!

Mladá Boleslav – Tahle rodina si život bez sportu neumí představit. Přesněji řečeno život bez kola.

Starosta Zálezlic: S velkou vodou se nedá bojovat, hrozbu musíte přijmout

Zálezlice /ROZHOVOR/ – Mám domluvené setkání a rozhovor se starostou Zálezlic Jiřím Čížkem. Traduje se o něm, a on sám to potvrzuje, že k médiím byl vždy vstřícný. Říká: „Kdyby se o nás nevědělo, za chvíli by se na nás zapomnělo. A to by byla škoda, protože ta vodní katastrofa byla vážně obrovská.“ Cestou do Zálezlic v autě s kolegou žertujeme, vtipkujeme, usmíváme se. Kozárovice. Obec spadající pod Zálezlice. V roce 2002 to schytaly také naplno. Najednou je v autě ticho. Oba cítíme dusno. Snad by se dalo říci, že nám naskočila husí kůže. To je ve chvíli, kdy míjíme Vltavu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení