Situace byla vážná, protože počátkem roku instituci každoročně navštěvují zejména klienti, kteří přišli koncem roku předcházejícího o práci a potřebují se zaregistrovat do databáze úřadu, aby nezůstali zcela bez prostředků.

Jak ale konstatoval Pavel Krpálek, ředitel Kontaktního pracoviště Úřadu práce ČR v Mladé Boleslavi, pracovníci úřadu těžkou situaci postupně zvládli a v řádu dnů, po vyřešení technických problémů, postupně začali uvádět jednotlivé systémy databáze do provozuschopného stavu.

„Minulý rok byl pro nás hlavně ve znamení zintenzivnění práce v rámci aktivní politiky zaměstnanosti. To znamená, že se více vytvářela nová pracovní místa a pokračoval také monitoring ve firmách," zhodnotil Pavel Krpálek s tím, že podíl nezaměstnanosti okresu během roku osciloval kolem 4,4 procent.

Pro úřad práce je důležité navazovat na zavedená spojení se společnostmi, které v regionu působí, jsou stabilní, udržují zde stávající pracovní příležitosti a vytvářejí nové. Na velmi dobré úrovni stále zůstávají vztahy se Škodou Auto, a.s., coby dominantním zaměstnavatelem celého regionu i širokého okolí.

Kam s agenturními zaměstnanci TPCA?

Zástupci obou subjektů na posledním setkání hledali řešení, jaký bude osud sedmi set agenturních zaměstnanců, kteří musí ke konci února odejít z kolínské automobilky TPCA. Na jednání byly zvažovány různé možnosti pomoci ze strany Škoda Auto, a.s.

„Termín, kdy by noví zaměstnanci mohli nastoupit však nekoresponduje s dobou, kdy lidé skončí svůj pracovní poměr v TPCA. Rozumím tomu, protože automobilka v průběhu roku nabírala stovky mnohdy původně agenturních zaměstnanců na montáž nové generace fabie. Přestože kvóty jsou již naplněny, dohodli jsme se, že se případní zájemci z Kolína mohou o případné volné pozice ucházet buď přes náš úřad, nebo prostřednictvím personálního oddělení škodovky," tlumočil výsledek ředitel kontaktního pracoviště.

Rozšířil se také počet firem, s nimiž úředníci začali nově spolupracovat. „Dohodli jsme se na strategii, že budeme navštěvovat pokud možno co nejvíce firem a budeme postupovat konstruktivně, ale i ohleduplně vůči zaměstnavatelům. Tím je myšleno, abychom spolupracovali, ale zároveň neobtěžovali. V podstatě se vždy z hlediska monitoringu pracovních příležitostí soustředíme komplexně na jednu lokalitu," vysvětlil ředitel mladoboleslavského úřadu práce.

Pracovníci si tak vytváří konkrétní představu o tom, jak zaměřené firmy v místě působí, se kterými spolupráci navázat a se kterými ji rozšířit, eventuálně podpořit. Tito pracovníci se nesoustředí pouze na velké podniky, které zaměstnávají nejvíce lidí. Snaha pomoci vytvořit další pracovní pozice přinesla své ovoce také u menších firem či u živnostníků. Vysvětlují jim, například jaké mají možnosti získat příspěvek pro začínající podnikání či pro nové zaměstnance v rámci rozšíření.

Uplatnění v technických oborech

Nejlepší uplatnění uchazečů o zaměstnání lze stále najít v technických oborech. „Konkrétně ve firmách, které navazují v rámci subdodávek na automobilku. Zájem je průběžně také o kvalifikované řidiče," poznamenal Pavel Krpálek

Struktura volných pozic v Mladé Boleslavi se oproti jiným městům ve Středočeském kraji dost liší. Prim zde jednoznačně hraje průmysl, který se pochopitelně odvíjí od největšího lokálního zaměstnavatele, který je zaměřený na výrobu automobilů.

Samostatnou kapitolou jsou i pracovní jednání vedoucích pracovníků úřadu práce s představiteli okolních měst.

Společně diskutovali možnosti zapojení uchazečů za finanční podpory prostředků aktivní politiky zaměstnanosti, jako jsou veřejně prospěšné práce a společensky účelná pracovní místa. Neméně důležitým a mnohdy palčivým tématem těchto pracovních schůzek je i problematika nepojistných sociálních dávek, ať už je to bydlení, hmotná nouze nebo občané zdravotně postižení. Pracovníci navštívili nejen mladoboleslavský magistrát, ale i sousední Benátky nad Jizerou, Mnichovo Hradiště či Bělou pod Bezdězem.

„Musím konstatovat, že jsme se vždy setkali s pochopením i snahou o společné řešení problémů. V jarních měsících chystáme uspořádat informativní pracovní schůzku pro starosty z celého regionu. Záměrem je nejen hodnocení stávající situace, ale naší snahou bude motivace a následná dohoda o další spolupráci, případně její rozšíření," nastínil ředitel boleslavského úřadu práce nejbližší plány.

Návštěva základních škol a studentů

Dalším z úkolů, který si Kontaktní pracoviště Úřadu práce ČR v Mladé Boleslavi zařadilo na letošek, je větší spolupráce se školami a pokusit se pomoci obrátit zájem budoucích studentů k oborům, ve kterých budou mít v příštích letech největší pravděpodobnost své uplatnitelnosti.

„Zatím nemáme úplně přesnou představu, jak by jednání mohla vypadat. Uvažujeme ale o návštěvách škol, kdy bychom diskutovali nejen s jejich řediteli o zaměření specializovaného vzdělávání, ale i se studenty, Myslím, že by bylo velice přínosné v tomto případě spolupracovat i s hospodářskou komorou," řekl Pavel Krpálek.

Tento záměr by úředníci mohli realizovat již během února či března. Pozornost by se soustředila zejména na mladší žáky, kteří se rozhodují, jaké si zvolí další studium. V rámci informativních schůzek by se jim snažili poradit, v jakých oborech či zaměření se lze na trhu práce uplatnit nejen na Mladoboleslavsku, ale i v okolí. Cílem tedy je, pomoci budoucím studentům, aby se mohli lépe orientovat v potřebách současného i budoucího trhu práce.

„Samozřejmě nemáme křišťálovou kouli, kterou bychom jasně viděli budoucnost. Určitý vývoj lze ale předpokládat z historické či stávající situace," vysvětlil ředitel Kontaktního pracoviště Úřadu práce ČR v Mladé Boleslavi.

Smyslem je samozřejmě snížit počet uchazečů o zaměstnání, kteří se každým rokem hlásí z řad absolventů středoškolského či vysokoškolského studia. Někteří spoléhají na to, že po získání vysvědčení zaměstnání seženou kdekoliv a není pro ně důležité, zda to bude zrovna v jejich oboru. Úřad práce jako instituce jim proto chce dát určitou šancí, jak se na trhu práce neztratit a mít tak perspektivu do budoucna. A právě tam by chtěli pracovníci úřadu žáky základních škol v první řadě nasměrovat.

Zaregistrováno už 700 uchazečů

Od druhého ledna letošního roku se do evidence zdejšího úřadu práce zaregistrovalo téměř sedm set uchazečů. V tuto chvíli tak volné pozice hledá necelých 3900 zájemců. Jde ale o každoroční vývoj a podle Pavla Krpálka toto číslo pouze kopíruje klasickou křivku každoročního vývoje v regionu.

Z dostupných statistických výsledků mladoboleslavského úřadu práce dále vyplývá, že za celý minulý rok bylo na Mladoboleslavsku prostřednictvím finanční podpory ze strany úřadu práce vytvořeno více než sto šedesát nových pracovních míst. Jejich vznik podpořily nejen národní, ale též evropské finanční prostředky. V roce letošním bude těchto finančních prostředků možno uvolnit za stanovených zákonných podmínek ještě daleko více. Informace pro regionální zaměstnavatele, kteří uvažují o takové možnosti, sdělí referát trhu práce Kontaktního pracoviště ÚP ČR v Mladé Boleslavi.