Ten plánuje, že rodina by mohla bydlet na zdejší faře. Ta ale v současné době není v úplně dobré stavební kondici, a tak se v ní nedávno rozběhla rekonstrukce.

„Vše je ještě na počátku. Teprve jsme vybourali několik příček, abychom mohli upravit některé vnitřní dispozice. Uvidíme, kolik toho firma stihne udělat přes zimu," vysvětluje Pavel Mach.

Podle něj by ve faře mohly vzniknout dvě bytové jednotky se sociálním zařízením a kuchyní, dále společenské zázemí, kaple pro farnost či multifunkční kaple.

„Kromě opravy fary jako takové počítáme také s rekonstrukcí přilehlých hospodářských objektů, které by v budoucnu mohly sloužit pro rekreační účely," nastínil mnichovohradištský farář, který je v úzkém kontaktu s farností, jež zprostředkovává stěhování ukrajinské rodině.

Panelový dům v Donbasu zničila válka

Ta bohužel bydlela v jednom z panelových domů v oblasti Donbasu, kde vypukly rozsáhlé boje. V průběhu války ale rodina přišla nejen o bydlení, ale rodiče také o zaměstnání. „Do Čech se chtějí stěhovat nejen proto, že je zde klid, ale také že zde děti čeká lepší budoucnost než na Ukrajině. Potkala je složitá životní situace a teď pro ně nebude vůbec jednoduché opustit svoji vlast," konstatoval Pavel Mach, který se snaží na stavební práce získat pochopitelně dotace. V současné době potřebuje pět milionů.

Na druhou stranu si myslí, že integrovat takovou rodinu do zdejší společnosti nebude problém.

Starosta Loukova Jiří Koťátko byl zprávou o nových obyvatelích nejdříve zaskočen. Dozvěděl se ji totiž až od Boleslavského deníku. „Nic proti Ukrajincům nemám. S cizinci v obci už máme zkušenosti. V minulosti tu už bydlela Arménka a nikdy jsme s ní nemuseli řešit žádné potíže," řekl Jiří Koťátko.

Věří tak, že ani ukrajinská rodina k nim nebude mít důvod. Na druhou stranu by byl rád, kdyby na ně alespoň z počátku Pavel Mach dohlédl. Teprve potom bude mít jistotu. Překážku však nevidí ani v tom, že by časem mohli zapadnout mezi místní, kterých tu žije kolem dvou set.