VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Místo textilu si lidé z Března koupí zákusky nebo i maso

Březno -  Přestože městys nehospodaří s velkým rozpočtem, změny a plány na letošní rok má značné. Co konkrétně chystají a do čeho se chtějí pustit jako první, prozradila v rozhovoru starostka Barbora Adamcová.

19.2.2015 1
SDÍLEJ:

BARBORA ADAMCOVÁ, starosta městyse Březno, kterou nyní čekají velké zásahy do budovy školy. Foto: Lucie Růžková

Vedle prodejny potravin býval obchod s textilem. Teď je ale tato část prázdná. Co s ním budete dělat?
Přesně tak, potraviny dále fungují, ale nájemce, který zde prodával drobný textil, skončil na svou vlastní žádost. Proto teď obec řeší, kdo ho nahradí. Je třeba vzít v úvahu, že prostor není moderní a že případné náklady na úpravu půjdou buď za obcí, nebo za nájemcem.

Vy jste se touto otázkou zabývali už na zastupitelstvu, že?
Ano, probírali jsme například variantu rozšíření plochy potravin, nebo jestli nenabídnout další službu. Přece jen jsme obcí tranzitní, máme tady poměrně velkou základní školu i školku a pohyb lidí ve všední dny není zanedbatelný.

K čemu jste se přiklonili?
Nechtěli bychom tu mít například obchod s textilem či smíšené zboží. Proto jsme si na jednání deklarovali tři věci, a to cukrárnu nebo kavárnu, prodejnu ovoce a zeleniny nebo řeznictví uzenářství. Rádi bychom nabídli něco, co občanům zlepší obslužnost a vybavenost.

Vaši situaci nezjednodušuje ani to, že Mladou Boleslav, tedy velké město, máte na dosah.
To si uvědomujeme. Sedmikilometrová dojezdnost k průmyslovým zónám je velmi blízká, na druhou stranu ale musíme myslet na lidi, kteří nemají auto, nebo na seniory, pro něž autobusová doprava představuje určitou komplikaci. Kromě toho máme v obci zdravotní středisko a poštu, to znamená, že k nám přijíždí i lidé z blízkého okolí. Pokud by se podařilo otevřít zde kavárnu či masnu, určitě by je navštěvovali. Třeba v mezičase, kdy by čekali na spoj.

Máte vy osobně nějakou prioritu, co se týče obsazení uvolněného prostoru?
Možná by nebylo od věci, kdyby tu stál zmrzlinový stroj, kde by se prodávala točená zmrzlina. To si myslím, že by občané určitě uvítali. Je to sice sezónní záležitost, ale vzhledem k navštěvovanosti obce, by se neztratila.

Změňme trochu téma. Co v Březně plánujete letos za investice?
Mám velkou radost, že se povedla žádost o dotaci na zateplení budov. Byli jsme úspěšní u Státního fondu životního prostředí a získané peníze použijeme na základní školu. Před několika lety byl zateplený pavilon, kde je druhý stupeň, nyní se stavební práce včetně výměny oken budou týkat pavilonu, kde se učí první stupeň.

Už víte, kdy začnete?
Ano, termín zahájení je stanoven na 20. března a podle plánu bychom měli skončit v polovině srpna. Celkové náklady jsou odhadnuty na přibližně 6,2 milionu, dotace bude činit asi 4,6 milionu. Zbytek budeme hradit pochopitelně z rozpočtu.

To znamená, že tento zásah zvládnete během školního roku.
Musíme, protože jsme vázaní termínem vyčerpání dotace. Celé vedení školy teď čeká náročné období, hlavně co se týče provozu, ale myslím si, že přidaná hodnota je neocenitelná a že vše vzhledem k předešlým zkušenostem zvládneme. Všem se pobyt ve škole zlepší. Teď třeba okna netěsní a utíká nám teplo.

Řekněte mi ještě, jak bude vypadat školní výuka? Přece jen, když se vyměňují okna, žáci ve třídách zůstat nemohou.
I s tímto problémem si dokážeme poradit. Máme například družinu ve zdravotním středisku a dále místnost, které říkáme výčep, kde se schází zastupitelé. Pokud bude potřeba, může škole posloužit i místní sokolovna. Se stavebními pracemi bude souviset také změna rozvrhu. Na druhou stranu si myslím, že je to ukočírovatelné. Závěrečné práce, tedy měsíc a půl, se uskuteční o prázdninách.

A teď z jiného soudku. Chystáte pro obyvatele něco z kulturní oblasti?
Ano, jelikož je masopustní období, tak tato tradice nechybí ani u nás. Akce se koná už tuto sobotu. Úderem 13. hodiny se sejdeme na náměstí. Poté se zástup masek vydá na průvod obcí v doprovodu občerstvovacího autíčka. Novinkou je, že letos masopustní průvod pozdraví děti ze základní školy. Abychom se seznámili se všemi obyvateli, vydáme se tentokrát kolem nových domů směrem na Novou Telib. Zastavíme se u všech dveří, kde nám lidé otevřou. Poté se v sokolovně uskuteční malé divadelní představení soud s medvědem.

A co další investice, i když rozumím, že rozpočet nemáte nafukovací a čekáte na dotace. Ale přece jen, máte nějaký plán?
Plánů by bylo. Rádi bychom rozšířili školu i uvnitř, protože k zápisu přišlo padesát prvňáčků a budeme potřebovat dvě první třídy, proto je nutné rekonstruovat spodní patro. Vzhledem k tomu, že Středočeský kraj vyhlásil dotační tituly, pokusíme se zmodernizovat část pavilonu, kde se vyučuje druhý stupeň. Záměr musí ještě schválit zastupitelé. Do práce bychom se pustili o letních prázdninách. Když v dotaci neuspějeme, budeme muset třídu pravděpodobně zainvestovat z rozpočtu.

Autor: Lucie Růžková

Místo události:
19.2.2015 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

KRÁTCE: Co se děje na Boleslavsku?

Ilustrační foto.
7

Zimní pneumatiky v létě? Hazard

Policisté při noční službě zachránili život sebevraha

Byl pátek večer a policisté Jan a Bára nastupují noční službu. Zatím nic nenapovídalo tomu, že by se klidná směna měla za pár hodin změnit v drama, které vyvrcholí záchranou mladého lidského života.

Malé diváky bavil Festival Pana Pipa

Desítky dětí ve čtvrtek do posledního místa zaplnily sál Domu dětí a mládeže Na Výstavišti v Mladé Boleslavi. Přilákal je sem první den nesoutěžní divadelní přehlídky Festival Pana Pipa, který se konal již podvanácté. Nabídl čtyři představení. Jedním z nich bylo Jak se dělá divadlo v podání dětského souboru Hvězdičky ze Základní umělecké školy v Mnichově Hradišti. Festival však pokračuje i dnes, a to třemi inscenacemi. Školáci zhlédnou Lesní bál v tajemném lese, Malou čarodějnici a nebude chybět Labyrint světa a ráj srdce.

Stávkovat není fér, vzkazuje kraj řidičům autobusů

Střední Čechy - Rozhodnutí by bylo dobré přehodnotit, reagoval ve čtvrtek odpoledne radní Středočeského kraje pro dopravu František Petrtýl (ANO) na ohlášenou stávku řidičů autobusů s celostátní působností. „Věřím, že odborová organizace od stávky upustí," konstatoval.

Zájem o seniorské bydlení je obrovský, kapacity nestačí

Staří nebo zdravotně postižení lidé, kteří už nejsou schopni se o sebe bez cizí pomoci postarat, mají šanci žít v domovech s pečovatelskou službou. Provozují je ovšem především větší města, která mohou navíc uspokojit jen malou část žadatelů. Například v Mělníku počet žadatelů o čtyřicet takzvaných bytů zvláštního určení převyšuje až pětinásobně jejich nabídku.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies