Jak vše dopadne si budeme muset počkat do středy. Naposledy v letošním roce se totiž sejdou tamní zastupitelé. Kromě tradičních bodů jako je například rozpočet na příští rok či vyhláška o regulaci hazardu ve městě, budou diskutovat právě o působnosti stávajících strážníků.

Co stojí za záměrem, který chce radnice odhlasovat? A kdo bude poté dohlížet na bezpečnost ve městě? To už je otázka starostu Benátek nad Jizerou Jaroslava Krále, který minulý rok prohlásil, že strážníci z Lysé mají plnit zejména funkci preventivní. V Benátkách se totiž masivně rozšířily dva nešvary rychlá jízda a špatné parkování.

„Ano, je to pravda, spolupráci se strážníky z Lysé se chystáme ukončit," potvrdil bez okolků Jaroslav Král. Město má totiž v ulicích nainstalovaný kamerový systém, který dění monitoruje. „Když jsme záznamy vyhodnotili, došli jsme k závěru, že kriminality není tolik, abychom na její hlídání potřebovali městskou policii a mimo to jsme každý rok museli vynaložit 500 tisíc na platy strážníků," vysvětlil dále starosta.

Poznamenal však, že první podnět přišel ze strany Lysé, kde podle všeho už není politická vůle podporovat spolupráci mezi sousedními městy. „Když jsme strážníky zřizovali, naším hlavním požadavkem bylo, aby měli hlídky hlavně o víkendu, kdy se v Benátkách koná řada sportovních zápasů. Za poslední půlrok tu však byli o víkendu pouze jednou," upřesnil.

O bezpečnost ale bude postaráno. Benátky se chystají na modernizaci stávajících čtrnácti kamer a až vytipují rizikové lokality, pořídí další. „Navíc mám příští týden schůzku i s Pavlem Krpálkem, ředitelem Úřadu práce v Mladé Boleslavi, a budeme diskutovat o preventistovi," dodal Král. Jeho pomoc městu bude zakotvena v memorandu spolupráce s Policií ČR.