Vzrostlý strom na Komenského náměstí v centru Mladé Boleslavibyl ve stále horším stavu a začínal být velmi nebezpečný. Musel proto k zemi.V pátek kolem půl čtvrté odpolednejej pokáceli pracovníci firmy Compag.

Politici se obávali zejména vichru, který má opět přijít o víkendu. Nechtěli riskovat dvě smrtelná zranění, která si nedávno vyžádal pád stromu ve Zlíně. Strom tam zabil dva školáky.

Buk stojící vedle radnicebyl nakažený dřevokaznými houbami. Strom je podle vedení města nakažen podobně, jako byl ten ve Zlíně. Bylo nutné jej pokácet. Okolí stromu bylo již v pátek dopoledne uzavřeno a obehnáno páskou se značkami o zákazu vstupu.

Město se neobává případné kritiky obyvatel či ochránců přírody. „Ať si každý vzpomene na tragédii ve Zlíně,“ řekl primátor Mladé Boleslavi Nwelati (ODS). Město tak předešlo neštěstí, které by mohlo o víkendu přijít společně se silným větrem v místě, kde je autobusová zastávka a frekventovaný provoz díky blízkosti škol a úřadů.

„Co já sedím na radnici, tak se kolem tohoto stromu diskutuje. Dělaly se různé zásahy a existovaly snahy jej zachránit, ale není to možné,“ uvedl náměstek primátora Jan Smutný (SNK-ED).

Vedení města tak nyní samo přistoupilo k pokácení stromu, za což původně ostře kritizovalo předchozí vedení radnice. Třeba jako v případě aleje v Palackého ulici.

„Jsem rád, že pan primátor Nwelati nyní pochopil, jaké to je mít odpovědnost. Když byl v opozici, tak mohl kácení nebezpečných, poškozených a nemocných stromů nesmyslně kritizovat, teď to sám musel udělat,“ reagoval opoziční zastupitel Robin Povšík (ČSSD).

Postupuje tak ale město ve všech případech, nebo u jiných stromů čeká na tragédii? Například obyvatelé Václavkovy ulice si stěžují na poškozený strom u tamní základní školy. Město však odmítá, že by něco zanedbalo.

„Pokud takový podnět přijde na magistrát, tak jej budeme řešit. Děláme si vždy raději dvě expertizy. Kontrola k tomu probíhá průběžně,“ uvedl Nwelati.

Podle něho chce město provést takzvanou pasportizaci všech stromů na území města, což by vyšlo na pět milionů korun. Každý strom by měl jakýsi „rodný list“ a štítek s označením.

„Loni město na přání občanů zasahovalo na Štěpánce, aby se tam prokácely špatné, uschlé a nakloněné stromy.,“ doplnil náměstek primátora Jaroslav Polívka (Volba pro Mladou Boleslav).