VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V nemocnici vyjednávají o mzdách, stávka zatím nehrozí

Mladá Boleslav/ Vyjednávání o mzdách vrcholí v mladoboleslavské Klaudiánově nemocnici. Vedení nemocnice se s odbory na růstu mezd nedohodlo ani po druhém vyjednávacím kole. Odbory požadují růst průměrné mzdy o 8 procent proti roku 2007.

18.3.2008 7
SDÍLEJ:

Fotografie z pracovního života zaměstnanců Klaudiánovy nemocnice Mladá Boleslav.Foto: Deník/Tomáš Ježek, Pavel Svačina

Vyjednávání o mzdách vrcholí v mladoboleslavské Klaudiánově nemocnici. Vedení nemocnice se s odbory na růstu mezd nedohodlo ani po druhém vyjednávacím kole. Odbory požadují růst průměrné mzdy o 8 procent proti roku 2007. Vyplývá to z výzvy zaměstnancům, kterou má Boleslavský deník k dispozici.

Odboráři se včera k vyjednávání odmítli vyjádřit. „Vyjednávání bude pokračovat ve středu a do té doby nemohu nic říci,“ řekla Jana Sedláčková, předsedkyně ZO OS zdravotnictví a sociální péče ČR Oblastní nemocnice Mladá Boleslav.

Odboráři také podle výzvy požadují zachování příplatku za směny, zachování příplatku za práci v noci ve výši 20 procent a zachování příplatku za pracovní pohotovost v sobotu, neděli a svátek ve výši 25 procent. Podle odborářů chce vedení nemocnice příplatky zrušit, nebo snížit.

Zástupci nemocnice ale uvedli, že i přes tyto navrhované změny by zaměstnanci o peníze nepřišli, naopak. „Naším cílem je růst průměrné mzdy alespoň o pět procent,“ řekl Boleslavskému deníku člen představenstva Klaudiánovy nemocnice Václav Řičář. To je více než v prvním návrhu.

Nemocnice navíc vyplatí zaměstnancům bonus v poměrné výši podle ekonomické situace. To podle Řičáře zaručuje klauzule v Kolektivní smlouvě. „Zisk rozdělujeme výhradně na nákup zařízení a odměny zaměstnanců. Musíme dbát na ekonomiku, ale zároveň chceme zaměstnance dobře platit už vzhledem k mzdové situaci v Mladé Boleslavi,“ řekl Řičář.

Například vloni se původně nemocnice zavázala navýšit mzdy o tři procenta, nakonec je ale právě díky dobrému výsledku zvýšila až o 5,6 procenta. Tyto odměny jsou vypláceny čtyřikrát ročně.

Podle Řičáře není cílem managementu nemocnice zrušit příplatky, ale peníze lépe přerozdělit dobrým zaměstnancům a motivovat je tak k lepší práci.

„Objem peněz bude každopádně zvýšen. Jen peníze za příplatky by byly rozděleny na jednotlivá pracoviště. Tam by byly odměny vypláceny podle kvality a náročnosti práce, kterou zaměstnanci vykonávají,“ řekl Řičář s tím, že nabídka je férová a předpokládá, že se vedení nemocnice s odboráři ve středu dohodne.

Odboráři vyzvali zaměstnance, aby se k případné změně vyplácení příplatků vyjádřili, a s tímto stanoviskem pak do vyjednávání půjdou.

Podle vedení nemocnice je nabídka hraniční vzhledem ke zvýšeným nákladům. „Elektrická energie, kterou nemocnice odebírá opravdu ve velkém množství, podražila o 25 procent. Zvýšilo se také DPH z pěti na devět procent na produkty využívané v nemocnici,“ uvedl Řičář. Pojišťovny přitom zvýšily platby nemocnici jen o 4,8 procenta. Na druhou stranu nemocnice začala vybírat poplatky od pacientů.

Průměrná mzda lékařů v mladoboleslavské nemocnici činí 40585 korun a zdravotní sestřičky si zde vydělají průměrně 20356 korun včetně všech odměn.

Měli by zaměstnanci Klaudiánovy nemocnice dostat tolik peněz, kolik požadují? Zaslouží si je za svou práci, či nikoli? Napište nám svůj názor do diskuze dole a hlasujte v anketě vpravo!

Autor: Pavel Svačina

Zaslouží si zaměstnanci Klaudiánovy nemocnice růst průměrné mzdy o 8 procent?

Ano, protože tvrdě pracují.

91 %

Ano, ale stačilo by jim i méně.

0 %

Ne, nezaslouží si to.

9 %

Hlasovalo: 11

Anketa byla ukončena

18.3.2008 VSTUP DO DISKUSE 7
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jak reklamovat koupený dům či byt

Kolomuty žily nohejbalem
9

OBRAZEM: Kolomuty žily nohejbalem

Na Mohelce se objevilo Čapí hnízdo

Mohelnice nad Jizerou /FOTOGALERIE/ – Sedmnáctá Mohelnická neckyáda se vydařila. Dvě stovky diváků podél potoka Mohelka v centru obce sledovaly netradiční plavidla. Těm vévodilo plavidlo Čapí hnízdo, které prostřednictvím Bohouše Šorejse představovalo bývalého ministra financí Andreje Babiše.

Na Krásné louce závodili chrti

Mladá Boleslav /FOTOGALERIE/ – Uplynulou sobotu bylo na dostihové dráze na Krásné louce v Mladé Boleslavi pořádně rušno. Konaly se zde chrtí dostihy XI. FRIENDLY CUP, tradiční dostih pro whippety na váhu.

Louka pod Okoří přilákala na festival tisíce návštěvníků

Střední Čechy /OBRAZEM/ - Miro Žbirka, MIG 21, Václav Neckář, No Name, Marek Ztracený & Marta Jandová, Eddie Stoilow, Vypsaná fiXa - legendy české populární hudby vystoupily v sobotu na louce pod hradem Okoř. Konal se zde oblíbený letní hudební festival.

Přivítejte s námi na světě další miminka narozená v minulých dnech

Mladá Boleslav - Přivítejte s námi na světě další miminka narozená v minulých dnech v mladoboleslavské porodnici. Přestože víme, že každé miminko je krásné, můžete hlasovat v naší anketě o miminko týdne.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení