VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Revitalizace náměstí vzbuzuje nemalé obavy obyvatel

Mladá Boleslav - Nejen podnikatelé řeší otázku parkování.

15.2.2010 14
SDÍLEJ:

Jan Londzin (vlevo) a Radek Erychleb.Foto: Deník/Lucie Kučerová

Plánovaná revitalizace Staroměstského náměstí vzbuzuje u obyvatel i podnikatelů velké obavy. Shodují se na jediném: revitalizace je ukvapená a nedostatečně připravená. Hlavním trnem v patě je problém s parkováním. Všichni se shodují: „Kde budeme parkovat?“

Radek Erychleb a Jan Londzin, kteří mají své provozovny na náměstí, nechápou to, proč město nejdříve nepostaví parkovací dům a až poté rozkope náměstí, a tím zruší doposud dostupná parkovací místa.

Na Starém Městě i na téměř přilehlém Komenského náměstí sice mají vzniknout dva parkovací domy, ale ani s jednou stavbou se doposud nezačalo. Avšak rekonstrukce náměstí vypukne 22. února.

„Dosud na náměstí zaparkovalo až sto pět aut, po revitalizaci jich bude minimálně o dvacet méně. Lidé, kteří tu bydlí, by měli mít možnost koupit si tzv. kartu pro rezidenty. Znám případ, že lidé, kteří tu bydlí už dva roky, si kartu nemohli koupit, protože už zkrátka nebylo místo. Počet míst už byl už teď jasně nedostatečný a rekonstrukcí se to zhorší,“ řekl Radek Erychleb.

Město řešení s parkováním během rekonstrukce má. Po dobu výstavby vzniknou takzvané smíšené zóny. Luboš Dvořák, zastupitel města, na besedě s obyvateli náměstí uvedl: „Změna je v tom, že by se de facto modrá zóna zrušila. Tím pádem by tato místa, jež bývají přes den volná, mohli obsadit návštěvníci, kteří zaplatí parkovné a zase odjedou. A večer, když se vrací rezidenti, zase mohou klidně zaparkovat beztrestně i na oranžové zóně.“ Vznikem parkovacího domu by měla přibýt i místa pro místní.

S celkovým parkovacím systémem však Radek Erychleb nesouhlasí. „Po dobu výstavby by měl být parkovací systém zrušen a měla by se hledat varianta, která bude vyhovovat všem. Parkovací automaty bych na Starém Městě zrušil. Jsou zbytečné, protože patří na místa, která jsou auty přeplněna, což jsou hlavní třídy, na Starém Městě plno není.“

Radek Erychleb také nabízí řešení, jak ušetřit čas i peníze. Podle něj výstavba dvou nových parkovacích domů bude drahá a zdlouhavá. A kdy se jich skutečně dočkáme, není jasné. „Parkovací dům by mohl vzniknout místo bývalého bazénu na náměstí Míru. Stačilo by jej vybrat a přikrýt. Pro obyvatele „Míráku“ by bohatě stačil. Další prostor pro parkování aut by mohl vzniknout v budově bývalého sídla KSČ vedle hotelu Věnec. Z Krajířovy ulice by byl vjezd a parkování by mohlo být ve čtyřech patrech.“

Podnikatelé se také obávají prudkých poklesů tržeb. „Odříznutím náměstí od aut tu skončí život. Podle vize budou lidé na náměstí chodit na procházky. Když sem nezajedou autem, tak nepřijdou ani pěšky. Pokud provozovny zaniknou, lidé nebudou mít ani důvod k návštěvě,“ stěžuje si Erychleb.

„Se samotnou revitalizací nemám problém, jde mi o to, že se město ohání věcmi, které nejsou a ani být nemusí. Například to, že se parkování vyřeší hlavním domem na Komenského náměstí, kde má být 250 parkovacích míst. Tento dům má stavět soukromá firma, ještě se nezačalo, prostory ani neprohlédli archeologové, na něž firma nemusí mít peníze. A i kdyby je měla, nikdo neví, co tam bude nalezeno, a třeba se nebude moci stavět,“ řekl Jan Londzin.

Ten také řeší otázky: „Co se bude dít, až přijedou bagry?“ „Kde budu parkovat?“ „Bude se městská policie chovat bezohledně, jak se chovala doposud?“ „Budu si moct přivézt zásoby do svého obchodu?“

Na besedě s obyvateli Staroměstského náměstí zaznělo i to, že držitelům parkovacích karet ze Starého Města se umožní parkování na Komenského náměstí. Na jaro město plánuje vytvořit další dočasná parkovací místa pro tyto držitele karet. Vzniknou na asfaltové ploše na náměstí Míru. Další variantou je po dobu výstavby využít k stání jednu stranu ulice Pražská brána, kde bude provizorně jednosměrný provoz. Poslední možností je umožnění držitelům karet noční parkování v parkovacím domě v Jaselské ulici.

Autor: Lucie Kučerová

15.2.2010 VSTUP DO DISKUSE 14
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Policisté a celníci při kontrolách.

Festival u Mácháče i letos doprovodí policejní manévry

FK Mladá Boleslav - AC Sparta Praha.

V cestě za prvním triumfem stojí Liberec

Letní projekce nevymizely, promítalo se i v historické faře

Boleslavsko /INFOGRAFIKA/ - Letní kina, jejichž projekce patřily dlouhá desetiletí k prázdninové zábavě, pomalu zanikají. Může za to nezájem lidí, ale i technická náročnost, která zamezuje provozovatelům promítat nové filmy. Přesto se o prázdninách ve Středočeském kraji stále najdou místa promítání pod širým nebem, kde se lidé baví.

AKTUALIZOVÁNO

Pohřešovanou ženu našli na Benešovsku. Naštěstí je v pořádku

Mladá Boleslav – Mladá žena, po které pátrali policisté, byla nalezena. Dvaadvacetiletá Tereza byla naposledy viděna 9. srpna v ranních hodinách v Mladé Boleslavi. Od té doby jako by se po ní slehla zem. Neozývala se ani svým příbuzným a známým. 

Zlaté ruce krotící železo ocenili radní mistrovským titulem

Praha – Že má kovář Zdeněk Grausam z Úval na Praze-východ zlaté ruce, je známo nejen v širokém okolí. O jeho šikovnosti dobře vědí i filmaři – pro ty již vyráběl třeba zbraně, které se uplatnily při natáčení filmu Bathory. Nebo výstrojní součástky pro natáčení Letopisů Narnie. Z jeho dílny ale pochází také jídelní servis pro seriál Borgiové či třesoucí se kostel do filmu Tma, který vznikl ve spolupráci s Janem Smrkovským. Zdeněk Grausam je ovšem známý i jako fachman, který si poradí s opravami historických unikátů – a věnuje se také opravám sakrálních památek.

Pivo při policejní akci dostali všichni. I provinilci

Stará Boleslav – Hosteska rozdávala plechovky s pitím a jednorázové testery na alkohol, policejní uniformy zase pokuty. Tak se podle čtvrteční informace policistky Evy Hašlové z územního odboru středočeské policie pro Prahu-venkov: Východ vyvinula akce uspořádaná v rámci již tradičního preventivního projektu nazvaného Řídím, piju nealko pivo. Policisté zastavovali řidiče ve středu ve Staré Boleslavi; na silnici druhé třídy vedoucí od pražské Vinoře na Benátky nad Jizerou.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení