VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Z Mount Everestu rovnou na svatbu a pak na polévku!

Mladá Boleslav - Horolezec Petr Mašek se vrátil domů do Mladé Boleslavi z expedice na nejvyšší vrcholky světa.

16.6.2009 1
SDÍLEJ:

Loňská výprava na Annapurnu.Foto: Archiv Petra Maška

Po neuvěřitelných dvaaosmdesáti dnech se zpět domů do Mladé Boleslavi vrátil horolezec Petr Mašek z Expedice K & K Pneu Annapurna Everest 2009.
Boleslavský horolezec se vypravil do Himalájí za nejvyšší horou světa – Mount Everestem. Předtím s pětičlennou expedicí vyrazil ještě na Annapurnu. Horolezci odlétali do velehor 23. března 2009. Obě dvě osmitisícovky však českým horolezcům odolaly.

Petr Mašek se vrátil domů v minulých dnech. „Všechno se nepovedlo tak, jak by mělo. Ale bez boje jsme neodjeli, a to je důležité. Člověk alespoň nemá špatný pocit, že pro to nic neudělal,“ podotkl Mašek, jenž v sobotu přilétl zpět do České republiky. Podle jeho slov si ale moc neodpočinul. Jeho první kroky vedly v ten samý den na svatbu jeho kamaráda do Skokov.

Samozřejmě si boleslavský horolezec pobyt doma s rodinou nyní vychutnává. A co boleslavskému horolezci ve velehorách chybělo? „Rozhodně polévka s houskou. Tady doma prostě chutná. Již jsem zavítal rovněž do Železné ulice v Mladé Boleslavi, kam na polévku k snídani rád chodívám,“ řekl horolezec.

I když Expedice K & K Pneu Annapurna Everest nedosáhla ani jednoho vrcholu dvou osmitisícovek, pro Petra Maška znamenala tato výprava přeci jen zásadní úspěch. S kolegou Liborem Uhrem bivakoval v 8 300 metrech nad mořem, což byl jejich osobní výškový rekord. Pro Boleslaváka byla zásadní délka výpravy. Z jeho dosavadních jedenácti expedic byla tato nejdelší.

Nejdůležitější body expedice na Annapurnu a Mt. Everest

9. ledna
Členové expedice se připravují kondičně i technicky. Cílem je ChoOju a Mount Everest. V rámci příprav je testováno vybavení.

7. března
Čínské úřady opětovně uzavřely tibetské hranice a zabránily tak vstupu všem expedicím z celého světa na toto okupované území. Jelikož v březnu není možné dostat se do Tibetu ze severu k horám ChoOju a Mount Everest, nemá expedice zaručeno, že se to v dubnu zlepší. Expedice přehodnotila plán. Vyráží nejdříve na Annapurnu, v případě otevření hranic je počítáno s Mount Everestem.

23. března
Expedice K & K Pneu Annapurna Everest odlétá do Káthmándú ve složení: Libor Uher, Petr Mašek, Radim Slíva, Petr Vlachař a Ján Behúň.

28. března
Horolezci se vydávají trekem do základního tábora pod Annapurnou. Mají dokoupeno 700 metrů fixních lan, přibližně 800 kg materiálu jim nese 28 nosičů.

3. dubna
Horolezci se staví tábor C1 (5020 m n. m). Ján Behúň má zdravotní potíže, má problém s motorikou a spatně dýchá.

5. dubna
Ján Behúň je v pořádku. Sestup mu udělal dobře.

7. dubna
Nová pozice expedice v 5340 metrech nad mořem. Petr Mašek zůstává v základním táboře, bolí ho v krku a necítí se dobře. Za den pokračuje za expedicí.

8. dubna
Všechno špatně. Horolezci došli do slepé uličky. Všechno vybavení stahují zpět do základního tábora. Skončili tak ve výšce 5850 metrů nad mořem.

14. dubna
Čína otevírá hranice. Expedice se chystá na přesun pod Mount Everest. Sestupuje do Pokhary a vyřizuje povolení. Expedici opouští Ján Behúň. Ten měl v plánu pouze výpravu na Annapurnu.

24. dubna
Přichází těžká rána. 24. dubna přichází zprává o tom, že se ztratil český horolezec Martin Minařík. Ten se společně s francouzskou horolezkyní rovněž pokoušel o zdolání Annapurny. Boleslavák Petr Mašek se s Martinem Minaříkem velmi dobře znal. Kromě přátelských vztahů je pojilo několik společných výstupů na osmitisícovky. Minaříkovy záchrany se zúčastnili šerpové a vrtulník. Za několik dní je horolezec oficiálně prohlášen za mrtvého.

28. dubna
Odlet na Mount Everest se odkládá. Radim Slíva má silný zánět v ruce. Nakonec se vrací zpět do České republiky s Jánem Behúněm. Horolezci pokračují ve třech – Libor Uher, Petr Mašek a Petr Valchař.

30. duben
Úspěšné překročení hranic s Čínou. Horolezci jsou v Nyalamu – 3750 m n. m.

1. května
Ze základního tábora trojice vyráží na dvoudenní trek do tábora ABC.

5. květen
ABC, 6400 m n.m. Horolezci postavili tábor. Čeká je několik dní aklimatizace. Dále stoupají až do výšky přes sedm tisíc.

11. května
Petr Valchař dostal plicní edém. Musí opustit expedici. Petr Mašek s Liborem Uhrem pokračují.

19. května
Dva členové výpravy se aklimatizují. Přichází zprávy o další české expedici z Karviné. Jednomu z nich, Věslavu Chrząszczovi, se ve výškovém táboře udělalo nevolno. Za několik dní umírá na selhání srdce. Je pohřben v trhlině severního sedla Mount Everestu.

31. května
Expedici okradli! Ve výšce 6660 m n. m. něko vykradl depozit. Výprava přišla o kompletní vybavení, které si tady uskladnila (mačky, sedáky, cepíny, atd.). Podařilo se však sehnat nové vybavení. Petr Valchař a Petr Mašek spojují své síly s kanadskou expedicí.

4. června
Česká výprava se společně s Kanaďany dostala do tábora C3 v 8 300 metrech nad mořem. Mašek s Valchařem se kolem půlnoci tamního času rozhodují pro samotný výstup na Mount Everest. Od vrcholu je dělí několik stovek metrů. Liborovi Uhrovi se zasekne zip u výškových bot, navíc se kazí počasí. Výstup je definitivně odvolán. Česká výprava se vrací zpět.

13. června
Horolezci se vrátili zpět do České republiky.

Autor: Adéla Šťástková

16.6.2009 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ředitel infocentra v Mladé Boleslavi Gérard Keijsper

Šéf mladoboleslavského infocentra: Metalová cesta nadchla na internetu celý svět

Kateřina a Jana Hladíkovy z Mladé Boleslavi - mistryně České republiky v cross country, nebo-li v terénním závodě na horských kolech.
7

Cyklistická šampionka prožila krásné dny volna. Bez kola!

Starosta Zálezlic: S velkou vodou se nedá bojovat, hrozbu musíte přijmout

Zálezlice /ROZHOVOR/ – Mám domluvené setkání a rozhovor se starostou Zálezlic Jiřím Čížkem. Traduje se o něm, a on sám to potvrzuje, že k médiím byl vždy vstřícný. Říká: „Kdyby se o nás nevědělo, za chvíli by se na nás zapomnělo. A to by byla škoda, protože ta vodní katastrofa byla vážně obrovská.“ Cestou do Zálezlic v autě s kolegou žertujeme, vtipkujeme, usmíváme se. Kozárovice. Obec spadající pod Zálezlice. V roce 2002 to schytaly také naplno. Najednou je v autě ticho. Oba cítíme dusno. Snad by se dalo říci, že nám naskočila husí kůže. To je ve chvíli, kdy míjíme Vltavu.

OBRAZEM: Pohádkový statek na Blatech: Chovají zde i lamy alpaky

V samotném srdci Českého ráje na úpatí Prachovských skal se nachází rodinný statek Blata Český ráj, který je domovem nejen pro dostihové koně, ale také pro lamy alpaky, kozy domácí nebo oslíky holandské. Právě s těmito a dalšími zvířaty, které tu majitelé chovají od roku 2011, se mohly seznámit děti z divadelního tábora, který se koná v blízkosti statku. Malí návštěvníci se od majitelky dozvěděli nejen spousty zajímavostí ze života zvířat, ale také mnoho informací o jejich chovu a práci na statku. Velký obdiv pak u táborníků sklidili dostihoví koně.

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Češi milují skotské hry a irskou whisky, víc jí vypijí jen v USA

Sychrov – Kilty, dudy, skotští siláci a samozřejmě i skotská whisky či národní lahůdka zvaná haggis. A také skotská, irská či keltská hudba. Rekordy a autoveteráni. To všechno zažijí i letos účastníci tradičních skotských her na zámku Sychrov. Začínají už dnes neoficiálním programem na nádvoří zámku, který odstartuje ve 20 hodin výukou skotských tanců. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení