VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ludvík Berousek: Respekt před šelmou se nesmí nikdy ztratit

Mladá Boleslav /ROZHOVOR, FOTOGALERIE/ - Do Mladé Boleslavi zavítal po pěti letech cirkus Bernes. Brány cirkusu se obyvatelům města a okolí otevřou ve čtvrtek 7. září. Cirkus Bernes, kterému neřekne nikdo jinak než Berousek , zde zahájí premiérovým představením druhou polovinu letošní sezony. Spolumajitel cirkusu Bernes Ludvík Berousek prozradil, na jakou novinku se mohou návštěvníci cirkusu těšit, jaký má názor na tvrzení, že jsou zvířata v cirkuse omezována a jestli někdy dochází k nějakým zraněním při práci se zvířaty. Kromě toho také zavzpomínal na začátky v Mladé Boleslavi a vysvětlil, proč by se na tradiční podobu cirkusů nemělo zapomenout.   

6.9.2017
SDÍLEJ:

Cirkus Bernes, kterému neřekne nikdo jinak než Berousek , zde zahájí premiérovým představením druhou polovinu letošní sezony.Foto: Michaela Míčová


V Mladé Boleslavi nejste poprvé, že?
Ano. Dá se říct, že pokaždé jsme zde na jiném místě. Což je takové netradiční. Začínali jsme v parku na Štěpánce. Poté jsme s cirkusem stáli tam, kde nyní stojí prodejna TESCO a nyní jsme se vrátili sem na pozemek vedle kina FORUM. Tento pozemek je pro nás hodně lukrativní a vyhovuje nám.

Co vám na něm tolik vyhovuje?
Tento prostor je báječný. Vyhovuje nám, protože je velký. Dají se tu pouštět koně do výběhu, který má přesně ty parametry, které určuje zákona a které by měly být. Ne v každém městě jsou ale takové možnosti. 

Do kdy se v Mladé Boleslavi hodláte zdržet?
Budeme tu od 7. do 17. září. Pondělí a úterý jsou volné dny. Od středy fungujeme až do víkendu. 

Na co se tentokrát mohou návštěvníci těšit?
Máme spoustu dalších senzačních vystoupení. Například opičí show, kterou si zamilovaly hlavně malé děti. Dalším číslem, na které jsme hodně pyšní, je drezura bílých a zlatých tygrů včetně bílého lva. Dále jsme pyšní na leoparda. Návštěvníci u nás mohou vidět černého leoparda, který je hodně vzácný druh.

Drezura takto namíchaných šelem se ale moc nevidí, že?
Na světě jsou takovéto drezury v tuto chvíli dvě. V některých zemích totiž zákony mluví proti tomu, aby šelmy vystupovaly v manéžích. Nás se to zatím naštěstí netýká. Spousty evropských států se to ale týká. 

Jaký na to máte názor vy?
Je to škoda. Potom ta práce, která do toho všeho byla vložená. Přijde vniveč. Někteří lidé mají navíc tento druh práce se zvířaty jako životní sen. O týrání se v tomto případě nedá mluvit. Jde tu o to, abychom předvedli, že to co dělají zvířata ve volné přírodě, tak jsou schopna předvést i na povel. My těm zvířatům nijak neubližujeme. 

Setkáváte se i s názorem, že jim ubližujete?
Ano. Pravý opak ale můžeme doložit tím, že od každého druhu zvířete mámě krásné potomky. Kdyby ta zvířata žila ve špatných podmínkách, nikdy by se u nás nerozmnožovala. Pokud by v cirkuse nevystupovala zvířata, už by se nedalo mluvit o cirkuse jako takovém. Cirkus musí být klaun, umělec a zvíře. 

Mrzí vás to?
Ano mrzí mě to. Já osobně slovo týrání naprosto vylučuji. Pokud budeme používat slovo, že zvířata omezujeme, tak s tím také nesouhlasím. Snažíme se jim vytvořit takové podmínky, aby se cítili dobře. Dbáme na kvalitní dobrou stravu. Máme veterináře, kteří je pravidelně kontrolují. Často se pak u nás stejně jako v zoologických zahradách pak dožívají vysokého věku. Chceme lidem hlavně ukázat, že zde funguje spolupráce mezi zvířátkem a člověkem.

Na jaká zvířata jste nejvíc pyšní?
Nejvíce asi na kočkovité šelmy. Ty se líbí i lidem, protože jsou to predátoři a v té manéži je to pak jakýsi adrenalin. Dále jsme pyšní na naše Frýzské koně, kterým se právem přezdívá černá perla. Působí opravdu majestátně a honosně.

Dochází někdy k nějakým zranění při práci se zvířaty?
Ano dochází. Většinou ale není chyba v tom, že by se to zvířátko špatně vycvičilo. To zvíře je ale stejné jako člověk. Někdy má prostě nějaký zkrat a udělá něco, co by třeba normálně neudělal. Té šelmě se může v hlavě jednou za čas prohnat to, že je predátor.

Co po takové situaci následuje?
Nestává se to často, ale pokud šelma na domptéra zaútočí, tak už záleží jen na něm, jak se k tomu postaví. Nejdůležitější však je, mít z té šelmy pořád respekt. Strach šelma vycítí, ale respekt se nesmí nikdy ztratit. Šelma může být hodná, ale pořád je to šelma.

Přidal se k vám na tento turnus někdo nový?
Máme tu hosty z Polska, kteří vlastně s námi pojedou až do konce listopadu. Mezi nimi je i vynikající i drezér šelem Cezary Mikulski, který pracuje právě s těmi „kočičkami.“

Myslíte, že se v posledních letech názor lidí na cirkusy změnil?
Bohužel si myslím že no. Někteří lidé berou cirkus jako něco podřadného. Něco kočovného. Je doba internetu a vše se zrychluje. 

Jak se to projevuje?
My se také snažíme jít s dobou. Mění se technika, osvětlení, vytápění stanu a další. Chceme ale zachovat to kouzlo cirkusu. Tu starou kulturu, která by měla být podle mě spíše podporovaná, nežli zatracovaná. Děti by sem měly přijít, cítit tu vůni pilin a prožít si to na vlastní kůži. Ne si pustit záznam z cirkusu na internetu. Byl bych rád, kdyby si k tomu našli lidé znovu cestu.

MICHAELA MÍČOVÁ

Autor: Redakce

6.9.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Na letiště v Mladé Boleslavi se v sobotu konal už čtvrtý ročník letecké akrobacie bezmotorových kluzáků. Dorazilo tam na pětadvacet pilotů.
25

Bezmotoroví akrobaté ovládli nebe nad Mladou Boleslaví

V rámci výstavy Hradiště a Hradišťáci v 70. a 80. letech, která se koná v městském muzeu Mnichovo Hradiště až do 31. října, se v jeho prostorách uskutečnil speciální retro večer.
89

OBRAZEM: Zámek se oblékl do stylu retra

Krmenčík sestřelil Boleslav za čtvrt hodiny

Mladá Boleslav /FOTOGALERIE/ – „Chtěli jsme do zápasu vstoupit aktivně, což se povedlo, ale bohužel jsme vzadu hráli naivně. Neskutečně lehce jsme soupeře pustili triviálními chybami do zakončení,“ zhodnotil klíčovou pasáž utkání osmého prvoligového kola kouč Mladé Boleslavi Dušan Uhrin.

Přivítejte s námi na světě další miminka narozená v minulých dnech

Mladá Boleslav - Přivítejte s námi na světě další miminka narozená v minulých dnech v mladoboleslavské porodnici. Přestože víme, že každé miminko je krásné, můžete hlasovat v naší anketě o miminko týdne.

KRÁTCE: Centrum města se uzavře

Boleslavsko - Přinášíme vám krátké zprávy z regionu.

Slavný rocker hrál ve městě po 44 letech

Nymburk /ROZHOVOR/ - Bylo mu šestadvacet, když v roce 1973 stál v Nymburce u zrodu skupiny ETC. Vrátil se sem jako sedmdesátiletý, až po čtyřiačtyřiceti letech. Řeč je o Vladimíru Mišíkovi, po právu označovaném za legendu české rockové hudby. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení