VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Letošní Zeměfest nabídne všem návštěvníkům spoustu zábavy, legrace, ale také pon

Mladá Boleslav - Tématem Zeměfestu v Mladé Boleslavi bude letos doprava, všudypřítomná auta v ulicích. Nešlo by to náhodou dělat přece jen jinak…

13.4.2012
SDÍLEJ:

Auto plné kytek se stane v Boleslavi skutečnostíFoto: Archiv DDM

 Již v sobotu 14. dubna se v parku Na Výstavišti uskuteční další ročník Zeměfestu. Nenechte si ujít příležitost zažít město jako to nejpříjemnější místo k životu! Už minulé ročníky Zeměfestu přilákaly velký počet návštěvníků, pojďme si říci na co se můžeme těšit letos.

„Stejně jako každý rok se bude program točit kolem ústředního tématu: tím letošním je hledání cest, jak si město užívat jako rozšířený obývák, namísto pouhé noclehárny, parkoviště a nákupního centra,“ řekl nám Honza Cindr z pořádajícího Ekocentra Zahrada.

V řadě evropských měst se to daří, a tak pořadatelé chtějí alespoň na jedno odpoledne i u nás vytvořit atmosféru nekomerční a nevtíravé společně prožité akce.

Kromě čtyř hodin hudby místních neokoukaných skupin (l´Arrache Coeur, Durmančiny bylinky a krásného dívčího Lips kvintetu) i divadla pro děti i pro dospělé (Divadýlko na dlani a Petrpaslíkovo divadlo) si každý bude moci na vlastní kůži vyzkoušet překážky města na vozíku nebo se slepeckou holí, svézt se na elektrokole či v dopravním prostředku budoucnosti – elektromobilu. 

Rodiče a hlavně děti by mohla zaujmout Velká rodinná pátračka po Zelenovousovi, jež odhalí rodičům s dětmi tajemství města, rukodělné dílničky zaměstnají letos nejen děti, ale i tvořivé maminky či mladé, kteří si mohou vyrobit originální placku podle vlastního výběru.

Na co si dát pozor pro bezpečné cestování autem či na kole poradí odborníci z výzkumu dopravní bezpečnosti Škoda-Auto a nezávislého D-testu.

Ženy a dívky jistě ocení nabídku originálních šperků a módních doplňků či bioproduktů. Nejen děti si mohou vyzkoušet jízdu zručnosti na kole a simulátor nárazu.

Zlatým hřebem Zeměfestu bude pravděpodobně vytvoření prvního rozkvetlého auta v České republice – jedno staré nepotřebné auto bude osázeno rostlinami a stromy, aby potom po celý rok oživovalo ulice města. Svou rostlinu k ozelenění města může přidat každý.

Návštěvníkům, kteří přijedou na kole, poslouží hlídané parkoviště kol i praktická dílna k seřízení svého kola či možnost vyzdobit si ho na večerní jízdu městem. Ta nabídne neopakovatelný zážitek svobodného pohybu cyklistů a bruslařů ulicemi města bez aut a začne v 18.15 hodin, po skončení Zeměfestu. Start z Výstaviště.

 „Takže nezapomeňte: v sobotu 14. dubna zůstaňte ve městě a od 14 do 18 hodin si přijďte užít pohodové odpoledne na Výstaviště a večerní jízdu městem. Kolo nebo brusle vezměte s sebou, auto nechte doma! Kromě rukodělných dílniček a občerstvení je opět vše zdarma,“ vzkazují pořadatelé Zeměfestu z Ekocentra Zahrada. 

Večerní cyklojízdu zajišťuje společnost SARA. Akce je podpořena z grantu města a koná se pod záštitou primátora. Podrobný program a aktuální informace najdete na www.MB-eko.cz.

Kdo najde Zelenovouse? Nenechte si  ujít rodinnou pátračku na Zeměfestu

Zelenovous je tajuplná bytost, která žije odedávna v našem městě. Jen málokdo se ale může pochlubit, že ho spatřil na vlastní oči – žije totiž skrytě a pohybuje se pouze v místech, kde jsou stromy a keře, nebo alespoň tráva. Návštěvníci letošního Zeměfestu budou mít šanci vydat se na příjemnou a dobrodružnou hodinovou procházku městskou zelení po oblíbených místech Zelenovouse a pokusit se vypátrat jeho úkryt. Rodinná pátračka zaměstná opravdu celou rodinu – od předškoláků přes puberťáky až po táty a mámy či babičky a dědy. Pro pátrání potřebujete pouze pátrací list, který si můžete zakoupit za 10 Kč v sobotu 14. dubna na Zeměfestu. Všechny úspěšně pátrající rodiny navíc získají drobnou odměnu a budou zařazeny do slosování o trojici hodnotných cen. Slosování proběhne 14. dubna na konci Zeměfestu mezi půl šestou až osmnáctou hodinou.

Na Zeměfestu můžete zažít netradiční zážitek. Doneste jakoukoli kytičku. Tu spolu s ostatními zasadíte do auta…

Zeměfest  svým návštěvníkům nabídne v sobotu 14. dubna netradiční zážitek.  Budou moci stát u přeměny jednoho starého nepotřebného auta v malý ostrůvek zeleně, na kterém se sami budou moci podílet. Jak? V prostoru motoru a kufru si své místo najdou květiny a stromy.  Pomalované a osázené „Rozkvetlé auto“ se bude rok přemísťovat po celém městě a symbolickým navrácením jednoho parkovacího místa zeleni bude připomínat, že díky naší pohodlnosti zabírají auta ve městě spoustu cenného prostoru, který bychom dokázali využít lépe a příjemněji, než jako silnice a parkovací místa. „Svou rostlinu do Rozkvetlého auta bude moci za symbolický poplatek na Zeměfestu zakoupit a zasadit každý, kdo bude chtít podpořit myšlenku návratu města lidem a zeleni,“ řekl Jan Cindr z pořádajícího Ekocentra Zahrada.

Otřepané rčení vzbuzuje dojem, že se tu auta nejen vyrábějí, ale že celé město slouží hlavně autům a jejich snadnému pohybu a parkování. Přestože lidí ve městě prakticky nepřibývá, aut je stále víc, takže se pro ně musíme přidávat jízdní pruhy, z každého kousku zeleně vytvořit další parkovací místa, dýchat téměř nejšpinavější vzduch z celé republiky, poslouchat rámus a bát se pouštět děti samotné ven. “Rádi bychom namísto aut vrátili do středu zájmu lidi a naplňování jejich potřeb ve městě. Vždyť i řidič tráví většinu času mimo své auto a chce žít v příjemném a bezpečném městě s dostatkem zeleně a prostoru pro sport, relaxaci a bezpečné hry dětí“, dodává  Cindr. 
Víte že?
• Osobní auto spotřebovává během jízdy tolik kyslíku, kolik stačí „vyrábět“  šest  vzrostlých stromů.
• Jedno zaparkované auto zabírá stejně místa, jako 14 jízdních kol, 2 lavičky v parku s 1 stromem, nebo jedno pískoviště.
• Auta spotřebovávají kyslík a vytvářejí CO2, prach a hluk, stromy kyslík dodávají a CO2, prach a hluk pohlcují.
• Nejrychlejší a nejlevnější dopravní prostředek po městě je kolo: nestojí v zácpách a zaparkuje všude a zadarmo.

Podrobný program letošního Zeměfestu:

Hudební a divadelní scéna: 
   Lips kvintet (14.00 – 14.45)
   Petrpaslíkovo divadlo pro děti – pohádka Aprílové dobrodružství (14.45 – 15.30)
   l´Arrache Coeur (15.30 – 16.25)
   Durmančiny bylinky (16.35 – 17.30)
   Vyhlašování soutěží, losování cen (17.30 – 18.00)

První rozkvetlé auto v ČR– buďte přitom! Auto, které doslouží, může rozkvést. Pomozte ozelenit město a zasaďte si svou rostlinu do prvního rozkvetlého auta v ČR.

Město je pro všechny! Vyzkoušejte si překážky města na vozíku a s bílou holí.

Černá kavárna. Nejen káva nebo čaj, ale i člověče nezlob se a další aktivity v kůži slepce…

Kdo najde Zelenovouse? Velká rodinná pátračka po oblíbených místech dobrého boleslavského skřítka Zelenovouse. Pátrací list pro celou rodinu za 10 Kč v infostánku. Počítejte cca s hodinovou procházkou (aby děti nezmeškaly divadlo…). Slosování o velké rodinné hry (Kubb, pétanque, kroket).

Rozloučení se sakurami. Letos – po 79 letech – rozkvetou naposled. Přijďte se s nimi rozloučit..

Přijeďte na kole: Jízda zručnosti (nejen) pro děti / hlídané parkoviště kol / vytuň si kolo na večerní jízdu městem / seřiď si své kolo…

Elektromobil a elektrokolo– vyzkoušejte zdarma dopravní prostředky budoucnosti!

Co s nalezeným zvířetem? Živá zvířata a praktické zkušenosti ze záchranné stanice.

Ekojarmark: originální módní doplňky a šperky / místní bioprodukty / přírodní kosmetika / proutěné košíky, výrobky Centra 83, …

Rukodělné dílničky pro děti i pro dospělé. Květiny z papírového lýka (20 Kč), trvalá minizahrádka ze sukulentů (40 Kč), ….

Městem na lodi? A proč ne! Přijďte se svézt.

Když se řekne lavička…Pojďme společně vymyslet, co všechno se dá dělat na lavičce.

Jarní hry. Umíte hrát kuličky a roztočit káču?

Jaké město chcete? Namalujte na chodník město podle svých představ – tvořit mohou celé rodiny!

Ekologické auto na lidský pohon: Kolik dětí utáhne v autě 1 tatínek? A kolik dětí 1 tatínka…?

Jak správně třídit? Rychlokurz třídění odpadků pro malé i větší.

Vyberte nejlepší návrh trička a placky:možná právě Váš hlas rozhodne…

Kam na výlet? I blízké může být neznámé a zajímavé – typy na výlety po Mladoboleslavsku.

Autoškola malých řidičů. Malý testík BESIP před jízdou šlapací čtyřkolkou.

Výstavy: KarikAUTury Andy Singera / MB – město aut / Pocitová mapa – perly a jizvy města

Může jít o život!- simulátor nárazu / dětské autosedačky a helmy na kolo – výsledky testů a bezplatná poradna odborníků z výzkumu dopravních nehod

Soutěž o zelenou koloběžku– vyhlášení vítězů a předání cen (cca v 17:30)

Ceny, výhry, odměny…Slosování ankety Zdravého města / losování výherce celoroční volné jízdenky  MHD MB /  vyhlášení nejúspěšnějších návrhů triček a placek / vyhlášení meziškolní soutěže o Zelenou koloběžku /

Občerstvení: masité i vegetariánské, pivo alko i nealko, pečené oplatky, lažanské mošty, čajovna…

Večerní bruslení Boleslaví  - start v 18.15 od Výstaviště

Užijte si svobodný pohyb městem na kole či in-line! Nezapomeňte helmu a blikačku.

Autor: Petra Kuldová

13.4.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Zdravotní sestra. Ilustrační foto.

Zdravotní sestry se dočkají navýšení platů o dva tisíce korun

Jiřina Šiklová přednášela v Čáslavi.

KRÁTCE: Setkají se s Jiřinou Šiklovou

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

Výzkum si posvítí na kvalitu zdravotnických služeb

Střední Čechy - Jak jste byl spokojen s přístupem lékaře? Dostal jste všechny informace? Takové dotazy mohou během podzimu zastihnout pacienta v některé z pěti krajských nemocnic. Středočeský kraj totiž rozjíždí projekt Kvalita očima pacientů, který má poskytovat nemocnicím a lékařům zpětnou vazbu.

KRÁTCE: Inline dráha bude uzavřena

Boleslavsko - Přinášíme vám krátké zprávy z regionu.

KRIMI MIX: Uprchlého vězně stále hledají

Od středy 16. srpna, kdy svévolně opustil nestřežený výrobní podnik v Hlavenci, je na útěku 30letý vězeň, který si má odpykávat v jiřické věznici trest za omezování osobní svobody a krádež.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení