VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Krize na 2. ZŠ pokračuje. A začátek školy se blíží

Mladá Boleslav – Za tři týdny děti opět usednou do školních lavic. Osud druhé základní školy na Komenského náměstí je ale stále nejistý.

9.8.2017
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK

Na začátku srpna, poté, co ředitel Roman Král oznámil, že má nový školní rok personálně zajištěný, to přitom chvíli vypadalo, že se situace ohledně jeho osoby a nejisté budoucnosti žáků a pedagogů zklidnila. Opak je, bohužel, pravdou. Velká část rodičů stále trvá na odvolání ředitele a argumentují tím, že školu za poslední roky, co ve vedení školy stojí Král, opustilo několik velmi schopných učitelů, které nahradili méně kvalitní.

Podle výpovědi jedné z žaček, panuje na škole velmi dusná atmosféra. „Celé prázdniny to s kamarády probíráme. Odešla naše třídní učitelka, kterou jsme měli velmi rádi a teď vůbec nevíme, kdo ji nahradí. Do školy se nám vůbec nechce, přitom jsme tam dřív chodili rádi. Hodně z nás uvažuje, že školu změní,“ říká smutně dívka.Celou záležitost zamotává i minulost Romana Krále. Ten před příchodem do Mladé Boleslavi působil na základní škole v Radotíně, odkud měl údajně odejít kvůli podobným problémům, jaké teď řeší v Boleslavi. Král ovšem tuto informaci striktně odmítá. „Odešel jsem odtamtud na svou vlastní žádost, a to z rodinných důvodů,“ obhajuje se ředitel boleslavské školy.

Roman Král se také ucházel o místo ředitele školy v Kněžmostě, což potvrdila tajemnice zdejšího úřadu Radka Maděrová. „Ano, před pár lety se účastnil konkurzu na pozici ředitele místní základní školy. Tehdy ale dostal přednost jiný uchazeč,“ sdělila stručně Maděrová.

Rodiče poukazují i na fakt, že analýza školy, kterou Král vypracoval, není zcela pravdivá. „V analýze je mnoho nepravdivých informací. Lze snadno dokázat, že si Král neprávem přivlastňuje spoustu věcí. Za jeho působení škola ztrácí prestiž. Navíc neumí jednat s lidmi ani s dětmi. Jako jediné řešení celé krize se nabízí jeho rezignace, kterou ale on odmítá. Máme strach, co bude dál, hlavně s dětmi. My se ale rozhodně nehodláme vzdát, využijeme všechny možné prostředky, abychom školu zachránili,“ říká rozhodně jeden z rodičů, kteří bojují za odstoupení Krále z funkce.

I vedení města si uvědomuje, že je nutné celou věc vyřešit. Náměstek primátora Daniel Marek doporučil Královi rezignaci. Nic víc se prý momentálně nedá dělat. „Podle zákona ho odvolat nemůžeme, pokud z jeho strany nedojde k porušení zákona. Snažíme se jednat jak s rodiči, pedagogy, ale i Králem. Momentálně nás ujistil, že má školní rok zajištěný. My se s Králem každopádně chceme ještě před začátkem školního roku sejít a opět s ním celou záležitost projednat,“ vysvětlil Marek.Rodiče si také stěžují, že žádné kroky nepodnikla ani školní inspekce a poukazují na to, že v minulém roce kontrola proběhnout měla, na poslední chvíli ale byla zrušena. „Nic podobného si nevybavuji. Se školní inspekcí jsem byl v kontaktu na konci minulého školního roku. Tehdy mě pracovníci kontaktovali s tím, že dostali podnět kvůli hromadnému odchodu učitelů. Shodli jsme se ale, že toto není důvod k provedení kontroly,“ vysvětlil Marek. Na obhajobu ředitele dodal, že koncepce školy, kterou má Král připravenou, je dobrá. „Právě proto byl na post přijat. Líbily se nám myšlenky a plány, které chtěl na škole realizovat. Problém je, bohužel, v komunikaci, kdy pan Král neumí jednat s lidmi. Nedokáže si je získat na svou stranu, manažersky to nezvládá a nezvládá přesvědčit lidi, které má kolem sebe, že jeho myšlenky a plány jsou správné,“ dodává Marek.

Jeho slova dokládá i incident, který popisuje jedna z maminek. „Loni v červnu schůzku s rodiči budoucích šesťáků zahájil bez pozdravu a ještě s nevybíravou poznámkou na stranu rodičů. Všichni jsme tehdy byli z jeho jednání v naprostém šoku, “ vzpomíná.

Autor: Pavla Franzkiová

9.8.2017
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jiřina Šiklová přednášela v Čáslavi.

KRÁTCE: Setkají se s Jiřinou Šiklovou

Křišťálová Lupa 2017

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Výzkum si posvítí na kvalitu zdravotnických služeb

Střední Čechy - Jak jste byl spokojen s přístupem lékaře? Dostal jste všechny informace? Takové dotazy mohou během podzimu zastihnout pacienta v některé z pěti krajských nemocnic. Středočeský kraj totiž rozjíždí projekt Kvalita očima pacientů, který má poskytovat nemocnicím a lékařům zpětnou vazbu.

KRÁTCE: Inline dráha bude uzavřena

Boleslavsko - Přinášíme vám krátké zprávy z regionu.

KRIMI MIX: Uprchlého vězně stále hledají

Od středy 16. srpna, kdy svévolně opustil nestřežený výrobní podnik v Hlavenci, je na útěku 30letý vězeň, který si má odpykávat v jiřické věznici trest za omezování osobní svobody a krádež.

Vysněné dětské postele

Dětský pokoj potřebuje pořádnou postel. Ale obyčejné postele jsou plné nesplněných dětských snů. Zkuste splnit nějaké ty sny i vysněnou postelí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení