VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kostel sv. Mikuláše v Horkách: římsa nad hlavním vchodem se rozpadá

Mladá Boleslav/ V jakém stavu jsou v současné době církevní památky na Mladoboleslavsku? Nově opraveny jsou například arciděkanský kostel a kostel sv. Jana Nepomuckého v Mladé Boleslavi

7.2.2008
SDÍLEJ:

Kostelu sv. Mikuláše v Horkách nad Jizerou v současné době podle arciděkana chybí elektřina. Na konci minulého roku však byla zrekonstruována kostelní věž.Foto: Archiv Horky nad Jizerou

Nad stavem dnešních církevních památek se pozastavují nejen samotní věřící. Krásné kostelíky jsou vykrádány, opadává jim omítka a pomalu se rozpadají. Nákladné opravy by si v současné době zasloužila nejedna mladoboleslavská církevní památka. Jednou z nich je i kostel sv. Mikuláše v Horkách nad Jizerou.
„Nejzásadnější opravy jsou nutné na kostelu sv. Mikuláše. Ten by potřeboval opravit zejména římsu nad hlavním vchodem a omítky,“ uvedl Józef Szeliga, arciděkan Římskokatolické farnosti v Mladé Boleslavi. Z důvodu bortící se římsy bude zanedlouho samotný vstup do kostela nebezpečný.

Další investice se týká elektřiny. „V tomto kostele nemáme elektřinu, což je problém při mších zejména v zimních měsících,“ řekl arciděkan Józef Szeliga.

K dalším památkám, které spadají pod správu Římskokatolické farnosti v Mladé Boleslavi, patří i kostel sv. Jiří v Krnsku. Zde je podle slov arciděkana nutná rekonstrukce fasády a interiéru. Podle odhadu sahají náklady spojené s rekonstrukcemi mladoboleslavských kostelů až do výše několika milionů korun. „V současné době jsou stavební a restaurátorské práce velmi drahé. Například jen lešení na dobu dvou měsíců vyjde na statisíce korun,“ podotkl arciděkan Jósef Szelige.

Podle Józefa Szeligy jsou v peněžní prostředky na všechny opravy největším problémem. „Rekonstrukce jsou závislé především na dotacích od státu. Jsou do toho zahrnuty i obce, které zas až tolik možností nemají. S jejich starosty vycházíme velmi dobře. Na opravách musíme mít samozřejmě také svůj podíl. Není to však jednoduché, při rekonstrukcích se musí složitě jednat s památkáři a musí se vypracovat nejrůznější projekty,“ objasnil Szeliga.

Proč je v současné době velké množství církevních památek v tak špatném stavu? Podle mladoboleslavského arciděkana byl paradoxně přitom po staletí majetek církve velmi dobře udržován a neustále vylepšován. „Krize přišla v posledních padesáti letech, kdy byly náklady spojené s těmito objekty doslova zakazovány a kostely byly mnohdy devastovány. Mnoho let se nic nedělalo, proto jsou opravy památek nyní tak nákladné. Není divu, že se používá pořekadlo Práce jako na kostele,“ řekl na závěr Józef Szeliga, arciděkan Římskokatolické farnosti v Mladé Boleslavi.

Autor: Adéla Šťástková

7.2.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Zdravotní sestra. Ilustrační foto.

Zdravotní sestry se dočkají navýšení platů o dva tisíce korun

Jiřina Šiklová přednášela v Čáslavi.

KRÁTCE: Setkají se s Jiřinou Šiklovou

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

Výzkum si posvítí na kvalitu zdravotnických služeb

Střední Čechy - Jak jste byl spokojen s přístupem lékaře? Dostal jste všechny informace? Takové dotazy mohou během podzimu zastihnout pacienta v některé z pěti krajských nemocnic. Středočeský kraj totiž rozjíždí projekt Kvalita očima pacientů, který má poskytovat nemocnicím a lékařům zpětnou vazbu.

KRÁTCE: Inline dráha bude uzavřena

Boleslavsko - Přinášíme vám krátké zprávy z regionu.

KRIMI MIX: Uprchlého vězně stále hledají

Od středy 16. srpna, kdy svévolně opustil nestřežený výrobní podnik v Hlavenci, je na útěku 30letý vězeň, který si má odpykávat v jiřické věznici trest za omezování osobní svobody a krádež.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení