VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Konec šedesátileté tradice? Konec kina v Dobrovici? Můžete pomoci

Dobrovice - Existence kina v Dobrovici se stává nejistou. Nákladná modernizace není možná a město sbírá podněty, jak dlouhodobě neúnosnou situaci řešit

29.10.2013 1
SDÍLEJ:

Město Dobrovice - ilustrační fotoFoto: Deník/Martin Weiss

Kino mělo dřív každé menší město a dokonce i některé obce. To už ale dávno neplatí.

Nákladné modernizace, ještě nákladnější digitalizace, vysoké ceny půjčovného v případě filmových novinek a stále se snižující návštěvnost. Jen hrstka malých kin si může dovolit konkurovat za těchto podmínek multiplexům.

Se stejným problémem se už léta potýká také kino v Dobrovici, jež funguje v budově divadla.

„Promítání v našem kině se traduje více jak šedesát let. V poslední době se promítalo vždy dvakrát v měsíci od půl šesté a od dvaceti hodin. Jedenkrát v měsíci se pak mohly přijít podívat na pohádku i děti z mateřské školky či z řad veřejnosti," prozradila vedoucí místního kina Jana Husáková.

Jak jsme se také dozvěděli, vstupné bylo a je spíše symbolické, činí pouhých třicet korun, pro děti pak korun deset.

Obyvatelé Dobrovice se o programu kina dozvídají prostřednictvím zpravodaje Nové Dobrovicko, aktuální program je pak zveřejňován také ve vývěskách před kinem a na internetových stránkách města Dobrovice.

„V dnešní době je však zřejmé, že nejen naše kino, ale i kina v ostatních menších městech se potýkají s vážnými problémy. Jedním z těch nejvážnějších je ukončení výroby filmových kopií na klasických pětatřicítkových filmových pásech. Filmy se již distribuují pouze na DVD nebo na jiných digitálních nosičích," zhodnotila současnou situaci v dobrovickém kině jeho vedoucí.

Zdigitalizovat kino se nedávno povedlo například v Mnichově Hradišti. Ne všude si ale mohou takovou změnu dovolit.

„Digitalizace by byla v současné době pro město příliš velké sousto. Realizujeme několik zásadních investic a finančními prostředky na renovaci kina nedisponujeme," uvedla starostka Jana Bímová.

„Pro naše kino by to bylo finančně neúnosné. Zvažují se tedy jiné varianty – například pouze pořízení nového projektoru. V tomto případě by se však filmy stále promítaly oproti jiným kinům se zpožděním několika týdnů," uvádí shodně Husáková.

Další variantou je pronájem kina soukromému subjektu.

Se zajímavým projektem přišel například promítač a správce budovy divadla Marek Havlas.

Jeho podrobně rozpracovaným návrhem činnosti, jenž obsahoval i předpokládaný odhad hospodaření, se zabývalo městské zastupitelstvo. Kvůli pracovní vytíženosti pana Havlase však spolupráce nedopadla.

Návštěvnost průměrného filmového představení se v dobrovickém kině nyní pohybuje v řádu desítek návštěvníků. Prázdno nebývá nikdy, přes padesát diváků však také jen vzácně. Nejčastěji na film zavítá kolem třiceti diváků.

Zásadní otázkou budoucnosti kina se bude zastupitelstvo zabývat také na svém prosincovém zasedání. Do té doby rada města i pověřená komise přijímá možné návrhy na řešení neúnosné situace.

„V žádném případě nechci předvídat, ale ano, je zde i možnost, že by činnost kina v Dobrovici definitivně skončila. Provozování kina ve stavu, v jakém se nyní nachází, není dlouhodobě možné," konstatuje nevesele starostka Jana Bímová.

Městský úřad vyzývá ke spolupráci také veřejnost. Máte-li nápad, jak udělat program atraktivním, jak vydělat na potřebnou modernizaci, zkrátka, jak do kina opět dostat diváky, neváhejte a oslovte jej.

„Není-li vám osud našeho kina lhostejný, uvítáme jakýkoliv nápad, myšlenku a zejména ochotu spolupracovat pro udržení dlouholeté tradice promítání v našem kině," uvedla závěrem vedoucí kina.

Už příští měsíce ukáží, zda dobrovické kino zmizí v propadlišti dějin jako řada jiných biografů, které stávající situace donutila přerušit letitou tradici, nebo se zrodí z vlastního popela jako mytický fénix.

Autor: Petra Kuldová, Martin Weiss

29.10.2013 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Příprava: BK Mladá Boleslav - Energie Karlovy Vary.
12

Bruslařům nakonec došla proti Energii energie

Zdravotní sestra. Ilustrační foto.

Zdravotní sestry se dočkají navýšení platů o dva tisíce korun

KRÁTCE: Setkají se s Jiřinou Šiklovou

Boleslavsko - Přinášíme vám přehled kulturních událostí v regionu.

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

Výzkum si posvítí na kvalitu zdravotnických služeb

Střední Čechy - Jak jste byl spokojen s přístupem lékaře? Dostal jste všechny informace? Takové dotazy mohou během podzimu zastihnout pacienta v některé z pěti krajských nemocnic. Středočeský kraj totiž rozjíždí projekt Kvalita očima pacientů, který má poskytovat nemocnicím a lékařům zpětnou vazbu.

KRÁTCE: Inline dráha bude uzavřena

Boleslavsko - Přinášíme vám krátké zprávy z regionu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení