VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Katův kříž se dočká obnovy, zatím ale chybí jeho fotografie

Dobrovice - Ochránci přírody chtějí nedaleko turistické stezky obnovit kříž dobrovického kata, shánějí proto fotografii i peníze

26.3.2015
SDÍLEJ:

Šipka označuje místo na Chlumu, kde stával a nyní leží katův kříž.Foto: Martin Weiss

O tom, že lesy na hřebeni Chlumu skrývají nejedno tajemství, ví kde kdo. Pradávné pověsti vyprávějí o propadlém městě, o údajném hrobu generála ze třicetileté války nebo o vojácích, kteří pomocí přileb navršili veliký val, dodnes nazývaný Švédské šance. Skutečností je, že svahy Chlumu vydaly také nejeden poklad, třeba zlaté ozdoby objevené při čistění pramene Boží Voda. Rád bych na tomto místě čtenářům představil jednu zapomenutou památku spojenou se smrtí, pokáním a snad i odpuštěním.

Možná, že někdo ze čtenářů zabloudil do křoví nedaleko severního okraje hradiště Švédské šance. K místu dnes sice nevede žádná cesta, ale můžeme k němu sejít z trasy nedávno vybudované naučné stezky (o této památce ostatně také jedna z tabulí pojednává). Na hraně hřebene Chlumu leží tři velké balvany, při bližším pohledu opracované. Jsou torzem dnes skoro zapomenuté památky, pro kterou se vžil název smírčí kříž dobrovického kata. O smírčí kříž nejde tak docela, typologicky památka připomíná spíše boží muka. Důležitější však je, proč vlastně tato vznikla. Odpověď na otázku je třeba hledat až ve druhé polovině 18. století.

Tehdy žil v Dobrovici kat Josef Václav Růžička, který na sklonku života nechal postavit dvě kamenné památky. V Mladé Boleslavi v roce 1777 sochu sv. Václava (stávala v místě dnešního vchodu na koupaliště), o dva roky později potom „smírčí kříž" na Chlumu.Zubem času ohlodaná fotografie 'smírčího kříže' je jediným dokladem jeho původní podoby. Nemá náhodou někdo ze čtenářů kvalitnější obrázek? Na snímku je zachycen sám jeho autor, pan Stanislav Pelant starší, a jeho syn, který vzácnou fotografii poskytl.

Odhalení kříže bylo velkou událostí, k památce vedlo procesí vedené dobrovickým děkanem Hlaváčkem. Kat Růžička také nechal střílet salvy z moždířů. Umístění kříže nebylo náhodné.

Byl vztyčen při cestě vyhrazené pouze katovi. Ten tudy chodíval za svým smutným řemeslem do Boleslavi, ostatní obyvatelé se cestě z pověrčivosti vyhýbali, někoho zde dokonce sužovaly tísnivé pocity. Po smrti posledního kata, jímž byl Růžičkův syn Norbert, cesta i kříž upadly v zapomnění. Rod Růžičků dodnes připomíná popravčí meč vystavený v Muzeu města Dobrovice (tento vzácný artefakt byl mimochodem poprvé vystaven na známé Národopisné výstavě v Praze v roce 1895). V loňském roce vzešla ze strany ČSOP Klenice iniciativa na záchranu této jedinečné památky. Povalené torzo by mělo být znovu vztyčeno a zakonzervováno a „smírčí kříž" by měl dostat svou původní podobu.

Bohulibý úmysl však naráží na zásadní problém protože se k této přes 230 let staré památce nedochovala žádná obrazová dokumentace, není zcela zřejmé, jak vlastně původně vypadala! K dispozici je pouze jedna jediná, nepříliš kvalitní fotografie ze sedmdesátých let 20. století. Na snímku je zachycen sám její autor, pan Stanislav Pelant starší, a jeho syn, který vzácnou fotografii poskytl.

Rádi bychom se na tomto místě obrátili na čtenáře Deníku s prosbou, zda náhodou nemají třeba v rodinném albu nebo památníku tuto památku vyfocenou či nakreslenou? Pokud ano, dejte nám prosím vědět. Pomůžete dobré věci, a přidáte tak další díl do příběhu o dobrovickém katu Josefu Václavu Růžičkovi.


Autor: Filip Krásný, archeolog z Muzea Mladoboleslavska


Máte doma fotografii či kresbu kříže dobrovického kata? Pokud ano, ozvěte se Filipovi Krásnému na tel. 737 829 326, nebo obrázek pošlete na emailovou adresu filip.krasny@muzeum-mb.cz 

Hledají se sponzoři

Jak ve svém článku uvádí Filip Krásný, mladoboleslavští ochránci přírody by kříž dobrovického kata rádi obnovili. Bohužel jim zatím sponzorský dar poskytlo pouze město Dobrovice a společnost Tereos TTD. Dvě třetiny částky stále chybí.

Kříž, který rozbořili sovětští vojáci během svého působení na Chlumu, váží zhruba tunu a na výšku měří dva metry. Aby znovu získal svou podobu, je nutné vytvořit na místě betonovou základnu a na ni umístit očištěnou, zpevněnou a chemicky ošetřenou sochu. To v náročném terénu přijde na 37 tisíc korun.

Obnovu památky, jež má charakter Božích muk, podporuje také ředitel Muzea Mladoboleslavska Luděk Beneš: „Kulturně historická hodnota památky spočívá hned v několika aspektech. Narozdíl od většiny podobných památek je znám nejen její donátor, ale i přesné datum vzniku (vysvěceno 3. června 1779). Tím se řadí mezi nejstarší svého druhu v našem regionu. Hodnotu památky lze spatřovat i v oblasti krajinotvorné a folklórní, neboť je umístěna u cesty, po které kráčel pouze kat, neboť ostatní obyvatelstvo se jí z pověrčivosti vyhýbalo."

Více o možnosti sponzorství se dozvíte na telefonu 605 000 577, na mailové adrese info@csopklenice.cz nebo na www.csopklenice.cz.

Autor: Martin Weiss

26.3.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Plněný patizon

Škola vaření: co s patizonem, zeleninou ve tvaru létajícího talíře?

Park Štěpánka v Mladé Boleslavi.
25

OBRAZEM: I taková je Štěpánka

V září se bude v Boleslavi sportovat zadarmo

Mladá Boleslav - V rámci Týdne sportu zdarma, který se uskuteční ve dnech 18. až 24. září v Mladé Boleslavi, budou moci lidé navštívit nejrůznější sportoviště ve městě, a to zcela bezplatně.

KRÁTCE: Na Putně poteče whiskey

Boleslavsko - Přinášíme vám přehled kulturních událostí v regionu.

Patříš k plotně! slyšela další fotbalová rozhodčí

Střední Čechy – Nejvyšší fotbalová soutěž řešila podobný skandál loni na podzim a byl z toho pořádný poprask, když sparťané Vácha s Koubkem poslali po utkání v Brně rozhodčí Ratajovou k plotně. Obdobný a ještě daleko drsnější výrok na adresu ženy s píšťalkou měl ve druhém kole soutěží padnout také ve středočeském fotbale.

Na Sychrově padaly i letos nové české rekordy

Sychrov – Podařilo se! Liberecký kraj se znovu ocitne v České knize rekordů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení