VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Karate v Mladé Boleslavi je malý sport na špičkové úrovni

Mladá Boleslav - Představujeme první z oddílů největší tělovýchovné jednoty na Mladoboleslavsku, oddíl karate. Ten také už dvě desítky let pořádá jednu z nejvýznamnějších soutěží mládeže v karate v České republice - Vánoční cenu.

30.3.2013
SDÍLEJ:

XIX.Vánoční cena Mladé Boleslavi v karate 2012Foto: Deník / Ladislav Mareš

Oddíl karate v Tělovýchovné jednotě Auto Škoda začal právě třetí desítku let své existence.

V posledních letech se věnuje zejména přípravě mládeže. Díky kvalitní práci s dětmi jeho závodníci získávají každý rok medaile na republikových mistrovstvích. Dvacáté pokračování bude mít letos Vánoční cena.

„Do Auto Škody přešel v roce 1993 prakticky celý tehdejší oddíl z TJ Akuma, kde se redukoval počet oddílů a tato organizace neměla o sportovní oddíl karate nadále zájem," říká ke vzniku předseda a hlavní trenér oddílu Ladislav Mareš.

„Karate bylo ale v Mladé Boleslavi již podstatně dříve. Úplně první začátky se datují koncem sedmdesátých let, kdy tu nejprve byl sportovní kroužek odborářů, později skupinka nadšenců zakládá oddíl při Rudé Hvězdě. V březnu 1985 se část členů odštěpuje a zakládá oddíl při Masokombinátu Kosmonosy, který zhruba za rok přechází do TJ Akuma," vybírá z historie Mareš.

Do Boleslavi přišel na jaře 1989. Stal se tehdy členem Akumy a byl u dalších změn, které vedly až k současnému stavu karate v Boleslavi.

Podle jeho slov se v Boleslavi stále oddíly štěpily a slučovaly. „V jednu dobu tu působily čtyři oddíly karate. V současnosti se většina oddílů spojila do Auto Škody, která je pokračovatelem úplně prvního klubu," upřesňuje šéf karatistů Auto Škody.

„Tak jako všechny menší sporty se potýkáme s přílivem i odlivem zájemců, bojujeme o přežití s financemi, ale členství v největší tělovýchovné jednotě je pro nás velkou jistotou. Navíc jsme si mezi karatisty v republice již vybudovali dost silné jméno. Je to dáno jak pořádáním nejlépe hodnoceného turnaje mládeže u nás a také sportovními výsledky našich závodníků," pokračuje Mareš.

„Významným rokem ve výsledcích oddílu byl rok 2006. To se totiž podařilo po letech stříbrných a bronzových medailí získat historicky první titul mistra České republiky mezi jednotlivci."

V kumite dorostenců se o něj postaral Ladislav Mareš mladší, který se také jako první dostal do národní reprezentace.

„Na tento titul pak v dalších letech navázal Filip Vít, který nepřetržitě, až do loňského roku, vyhrál na všech pěti republikových mistrovstvích. Navíc vítězil v obou disciplínách. Tyto výsledky ho dvakrát nominovaly na Mistrovství Evropy," říká k výsledkům trenér.

Úspěšných závodníků bylo a je podstatně více. Závodníci vítězí na významných turnajích v Čechách i v zahraničí.

„Na posledním mistrovství mládeže nemocného Víta dokonale v žákovských kategoriích zastoupili další naděje. Martin Pech vybojoval stříbro a s týmem doplněným o Pečenku a Bulíře obsadili třetí místo," říká k současnosti Ladislav Mareš.

„Výsledky nepřijdou samy. Stát se úspěšným nejde ze dne na den a bez tvrdé dřiny," říká na závěr Ladislav Mareš.

Autor: Petra Kuldová

30.3.2013
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Hudební a divadelní Sedmihorské léto už klepe na dveře.
6

Sedmihorské léto klepe na dveře

Technology Florbal Mladá Boleslav

Světový florbal od středy do neděle v Mladé Boleslavi

Navzdory vedení cerhenická ČSSD Jiřího Paroubka chce

Cerhenice /ANKETA/ – Místní organizace ČSSD v Cerhenicích přijala za svého člena bývalého premiéra a předsedu ČSSD Jiřího Paroubka. A to i přesto, že krátce poté, co se o tomto záměru začalo hovořit v médiích, Krajský výkonný výbor pražské ČSSD jeho návrat neschválil.

OBRAZEM: Kovové skulptury zatím zdobí obchodní centrum Olympia

Mladá Boleslav - Jak říká vedoucí boleslavského Infocentra Gérard Keijsper, byla to pořádná dřina. A to i s nákladním automobilem vybaveným mechanickou rukou, dvěma paletovými vozíky a v šesti lidech. Řeč je o stěhování soch, které vytvořili v uplynulých dvou týdnech v areálu střední průmyslové školy umělečtí kováři z celého světa v rámci Metalového sympozia, a dřevěných laviček, které v doprovodném programu tvořili čeští řezbáři, do obchodního centra Olympia. Výstavě dominuje více než dva metry dlouhá socha nosorožce, jež vznikala na speciální magnetické ohýbačce.

Dobrovický cukrovar je na prahu nové éry

Dobrovice – Společnost Tereos TTD vydělala v minulém roce 597 milionů korun a její akcionáři se radují z nečekaných výsledků. Z nové sezóny ale mají cukrovarníci obavu.

DOTYK.CZ

Prima vyhodila vedoucího vydání Diváckých zpráv neprávem, rozhodl soud

Obvodní soud pro Prahu 8 rozhodl po třech letech ve sporu mezi televizí Prima a vedoucím vydání jejích Diváckých zpráv Jiřím Fröhlichem. Ten se soudil o neplatnost okamžitého zrušení svého pracovního poměru. Soudkyně obvodního soudu dala Fröhlichovi za pravdu. Rozsudek zatím nenabyl platnost, obě strany se mohou odvolat.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies