VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kadaník: Nezávislost? Drahá a neúčelná

MLADÁ BOLESLAV - Odvolaný jednatel Dopravního podniku Mladá Boleslav (dále jen DP) obhajuje hospodaření DP jako správné. Následující text neřeší oprávněnost odvolání vedení DP, pouze přináší pohled jednatele Petra Kadaníka na kritiku města k hospodaření DP (redakčně kráceno)

19.5.2007
SDÍLEJ:

Petr KadaníkFoto: Deník/Pavel Svačina

„Hlavním předmětem kritiky DP ze strany města je to, že si nevytvářel dostatečné finanční zdroje na obnovu vozového parku využitím přiměřeného zisku podle vyhlášky.

Přiměřený zisk však účtovat DP nemohl. Smlouva byla uzavřena v roce 1997 a byla založena na dotaci provozní ztráty. Pojem přiměřeného zisku se objevil v zákoně až v roce 1998, kdy vešla v platnost vyhláška s názvem “O prokazatelné ztrátě ve veřejné dopravě.“ Aby tedy mohl být účtován přiměřený zisk, musela by se změnit smlouva.

Změnit smlouvu se nejevilo jako nezbytné, protože pořizování nových autobusů se dělo pomocí investiční dotace poskytované městem tak, jak to ostatně dělají všechna další města v ČR. Tato forma je též možná a pro město výhodnější ze dvou důvodů:

1) Z přiměřeného zisku se odvádí daň z příjmu, o kterou musí město navýšit dotaci DP, což za uplynulé období by činilo několik desítek milionů navíc.

2) Stát každoročně poskytuje dotace na obnovu vozového parku. Podmínkou je spoluúčast města v podobě investiční dotace, což při zvoleném způsobu financování DP splňoval a dosud tak získal asi 5 milionů korun ze státního rozpočtu a 18 milionů z prostředků Evropských fondů, kde je stejná podmínka.
Je pravdou, že financování obnovy vozů formou investičních dotací činí DP více závislým na rozhodování města, ale vzhledem k tomu, že dopravní podnik je stejně plně vlastněn městem, je případná ekonomická nezávislost draze a neúčelně vykoupenou výhodou.“

19.5.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Českem znovu projížděl americký vojenský konvoj.
17

OBRAZEM: Češi americké dragouny vítali i posílali domů

Verunka Rybínová se narodila 20. března, vážila 3,47 kg a měřila 53 cm. S maminkou Lenkou a tatínkem Janem bude bydlet v Kochánkách, kde už se na ni těší sestřička Adélka.
6

Přivítejte s námi na světě další miminka narozená v minulých dnech

Rallye Hořovice už žhaví motory

Hořovice – O posledním dubnovém víkendu se v okolí měst Hořovice a Hostomice uskuteční již sedmnáctý ročník populární a známé Rallye Hořovice. Pořadatelem je Auto sport klub Hořovice, který pořádá soutěže každý rok a už jich má na kontě celkem šestadvacet.

OBRAZEM: Galerie Středočeského kraje zahájila novou výstavní sezonu

Galerie Středočeského kraje slavnostně zahájila novou výstavní sezonu. V rámci slavnostního zahájení se uskutečnila vernisáž výstav Josefa Hnízdila Odložený případ a Bohu k slávě, městu ku prospěchu, jež je věnována 350. výročí položení základního kamene jezuitské koleje. 

Potravinou roku jsou uzeniny, pečivo i víno

Jubilejní desátý ročník soutěže Potravinářský výrobek Středočeského kraje zná své vítěze. Slavnostní vyhlášení se konalo v sobotu na Výstavišti v Lysé nad Labem.

Zvonky oslaví třicetiny výročním koncertem

Dětský pěvecký sbor Zvonky, přípravný sbor Koťata, Zvonečky a sbor Continuo z Mnichova Hradiště. Všechny spojují dvě jména – Alena a Ladislav Hejlovi. Manželský pár, který už třicet let vede děti ke zpěvu. Tehdy začínali právě se zmíněnými Zvonky, pak postupně zakládali další části, aby do nich mohli rozdělit děti podle věku.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies