VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kadaník: Nezávislost? Drahá a neúčelná

MLADÁ BOLESLAV - Odvolaný jednatel Dopravního podniku Mladá Boleslav (dále jen DP) obhajuje hospodaření DP jako správné. Následující text neřeší oprávněnost odvolání vedení DP, pouze přináší pohled jednatele Petra Kadaníka na kritiku města k hospodaření DP (redakčně kráceno)

19.5.2007
SDÍLEJ:

Petr KadaníkFoto: Deník/Pavel Svačina

„Hlavním předmětem kritiky DP ze strany města je to, že si nevytvářel dostatečné finanční zdroje na obnovu vozového parku využitím přiměřeného zisku podle vyhlášky.

Přiměřený zisk však účtovat DP nemohl. Smlouva byla uzavřena v roce 1997 a byla založena na dotaci provozní ztráty. Pojem přiměřeného zisku se objevil v zákoně až v roce 1998, kdy vešla v platnost vyhláška s názvem “O prokazatelné ztrátě ve veřejné dopravě.“ Aby tedy mohl být účtován přiměřený zisk, musela by se změnit smlouva.

Změnit smlouvu se nejevilo jako nezbytné, protože pořizování nových autobusů se dělo pomocí investiční dotace poskytované městem tak, jak to ostatně dělají všechna další města v ČR. Tato forma je též možná a pro město výhodnější ze dvou důvodů:

1) Z přiměřeného zisku se odvádí daň z příjmu, o kterou musí město navýšit dotaci DP, což za uplynulé období by činilo několik desítek milionů navíc.

2) Stát každoročně poskytuje dotace na obnovu vozového parku. Podmínkou je spoluúčast města v podobě investiční dotace, což při zvoleném způsobu financování DP splňoval a dosud tak získal asi 5 milionů korun ze státního rozpočtu a 18 milionů z prostředků Evropských fondů, kde je stejná podmínka.
Je pravdou, že financování obnovy vozů formou investičních dotací činí DP více závislým na rozhodování města, ale vzhledem k tomu, že dopravní podnik je stejně plně vlastněn městem, je případná ekonomická nezávislost draze a neúčelně vykoupenou výhodou.“

19.5.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Závody chrtů na Krásné louce se odehrály 19. srpna.
68

Na Krásné louce závodili chrti

Okoř 2017. Eddie Stoilow
58

Louka pod Okoří přilákala na festival tisíce návštěvníků

Přivítejte s námi na světě další miminka narozená v minulých dnech

Mladá Boleslav - Přivítejte s námi na světě další miminka narozená v minulých dnech v mladoboleslavské porodnici. Přestože víme, že každé miminko je krásné, můžete hlasovat v naší anketě o miminko týdne.

Šéf mladoboleslavského infocentra: Metalová cesta nadchla na internetu celý svět

Mladá Boleslav /ROZHOVOR/ - Mladá Boleslav není pouze průmyslovým městem, což dokazuje i unikátní Metalová cesta. Jedinečné kovové sochy v mladoboleslavských ulicích lákají do města turisty a na internetu je obdivují lidé z celého světa.

Cyklistická šampionka prožila krásné dny volna. Bez kola!

Mladá Boleslav – Tahle rodina si život bez sportu neumí představit. Přesněji řečeno život bez kola.

Starosta Zálezlic: S velkou vodou se nedá bojovat, hrozbu musíte přijmout

Zálezlice /ROZHOVOR/ – Mám domluvené setkání a rozhovor se starostou Zálezlic Jiřím Čížkem. Traduje se o něm, a on sám to potvrzuje, že k médiím byl vždy vstřícný. Říká: „Kdyby se o nás nevědělo, za chvíli by se na nás zapomnělo. A to by byla škoda, protože ta vodní katastrofa byla vážně obrovská.“ Cestou do Zálezlic v autě s kolegou žertujeme, vtipkujeme, usmíváme se. Kozárovice. Obec spadající pod Zálezlice. V roce 2002 to schytaly také naplno. Najednou je v autě ticho. Oba cítíme dusno. Snad by se dalo říci, že nám naskočila husí kůže. To je ve chvíli, kdy míjíme Vltavu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení