VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jednotné přijímačky dopadly na jedničku. Povinné nebudou

Mladá Boleslav - Kateřina, která navštěvuje devátou třídu 5. základní školy v Mladé Boleslavi, se hlásila na Střední odbornou školu veterinární do Hradce Králové a na zdejší zemědělku. Obě školy se v minulém týdnu připojily k pilotním jednotným přijímacím zkouškám.

30.4.2015 78
SDÍLEJ:

TestyFoto: Daniel Vacek

„Nejdříve se mi testy zdály docela snadné. Konečný výsledek tomu ale pak neodpovídal. Poctivě jsem si počítala příklady z matematiky. Čeština mi šla sama," řekla Kateřina, která s centrálními zkouškami souhlasí. Důvod je jednoduchý. Se svými spolužáky se shodují, že je rozhodně lepší učit se na stejný typ testů pro všechny školy. „Otázkou ale je, do jaké míry zkoušky ukáží, co ve studentovi doopravdy je. Na druhou stranu jsou ale obory, kde matematiku příliš nepotřebují, naopak vyžadují konkrétní zaměření," myslí si Kateřina.

Její spolužáci zkoušeli štěstí například na mladoboleslavské obchodní akademii, která byla jednou z devíti regionálních středních škol, jež se projektu zúčastnily. Ředitelka Renáta Vícová průběh hodnotí pozitivně. „Žádný problém jsme v den zkoušek nezaznamenali. Přestože jsem byla trochu skeptická. Očekávala jsem, že testy, které vyndám ze zapečetěné bedny, nebudou kompletní, že jich třeba bude několik chybět. To se ale naštěstí nestalo," říká Renáta Vícová, která svou předtuchu již bere s humorem.

Matematika těžší než čeština?

Komplexně zhodnotit jak náročné byly testy, které pro budoucí studenty připravil Cermat, jednoznačně nelze. Studenti, s nimiž Boleslavský deník hovořil právě na 5. základní škole, považovali za nejtěžší zkoušku z matematiky. Jejich obavám nasvědčovalo i to, že přípravu na ně většinou nepodcenili. Naopak český jazyk se mnohým z nich zdál jednodušší. Podle Jiřího Zíky, ředitele Cermatu, testy ukázaly velké rozdíly v matematice napříč jednotlivými kraji.

Výhodu centrálních přijímaček vidí i Zdeňka Kačírková, zástupkyně ředitelky mladoboleslavské zdravotnické školy. Jak již dříve sdělila, Jednak by mohlo ubýt administrace, a jednak by testy mohly být přenositelné ze školy na školu. Zpětnou vazbu o úspěšnosti žáků by mohly získat i základní školy.

Na obchodní akademii se chtělo dostat tolik žáků, že škola zřejmě nebude vypisovat ani náhradní termín 14. května. „Na lyceu máme převis asi pětatřicet studentů, na akademii asi čtyři. Celkem se na oba obory přihlásilo 235 uchazečů, do čtyř tříd od září můžeme vzít ale jen 120 z nich," vysvětlila ředitelka, kterou v tuto chvíli především mrzí, že jednotné přijímací zkoušky nebudou příští rok povinné, jak nedávno avizoval ministr školství Marcel Chládek.

Příští rok i vlastní testy

Jak budou tedy vypadat následující přijímací zkoušky, bude ještě záležet na ředitelích středních škol. Vybrat si mohou nejen vlastní písemné práce, ale i testy, které pro ně vytvoří soukromé společnosti. Jediným kritériem ale je, aby vyhověly rámcovým předpisům. Jako doporučená zůstane i minimální hranice úspěšnosti pro přijetí.

Například na obchodní akademii se do konečného výsledku počítá kromě zvládnutí přijímacích zkoušek z matematiky a českého jazyka také co nejlepší vysvědčení z druhého pololetí osmé třídy a prvního pololetí třídy deváté.

„Testy jednoznačně ukázaly, že jsou dobrým nástrojem pro ředitele škol, protože umí rozlišit, jak a jestli je uchazeč připraven na studium na střední škole, na kterou se hlásí," dodal Marcel Chládek.

Otázka: Na jakou střední školu jste se hlásili?

ValerieValerie
Hlásila jsem se na gymnázium a obchodku, a na obou školách byly pilotní přijímací zkoušky. Testy jsme skládali z matematiky a českého jazyka. Matematika mi oproti češtině přišla trošku těžší. Týden před tím jsem absolvovala zkušební přijímačky, myslím, že dopadly lépe, než ty opravdové.


DenisaDenisa

Já jsem poslala přihlášky také na stejné školy. Nejvíce jsem se bála matematiky, a tak jsem chodila na doučování. Při ostrých přijímačkách bylo vidět, že jsem udělala dobře. Matematika byla obtížnější, ale dala se zvládnout. Český jazyk byl alespoň pro mě o hodně srozumitelnější než počítání příkladů.


JaroslavJaroslav
Chtěl jsem se dostat na zemědělskou školu a i tam byly jednotné přijímací zkoušky. Já jsem s testy neměl problém. S češtinou teda vůbec a v matematice musel člověk počítat. Na druhou stranu v písemkách nebylo nic, co bychom se neučili. Jednotné přijímačky mi přijdou jako dobrý nápad. Člověk ví, do čeho jde.


PřemekPřemek
Přijímací testy jsem psal na průmyslovce a půjdu studovat obor dopravní prostředky. Přípravu jsem trochu podcenil, takřka skoro vůbec jsem se nepřipravoval, spoléhal jsem na dosavadní znalosti. Nakonec jsem měl ale štěstí, že mě ve výsledku zachránil dobrý studijní průměr, který jsem měl ze základky.


DanielDaniel
Hlásil jsem se na zemědělskou školu a myslím, že jsem to zvládl. S jednotnými přijímačkami souhlasím. Při testech se aspoň můžeme učit stejná témata a máme tak větší šanci, že nás přijmou, než kdybychom se na každou školu měli učit něco jiného.


Odpovídali žáci 9. třídy 5. ZŠ v Mladé Boleslavi

Autor: Lucie Růžková

Místo události:
30.4.2015 VSTUP DO DISKUSE 78
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Pivní slavnosti September fest 2013

KRÁTCE: Krásná louka patří pivní slavnosti

Ilustrační foto

KRIMI MIX: Kriminalisté obvinili osmnáct dealerů

FOTO: Kapela strýce Michaela zahrála v Bělé

Bělá pod Bezdězem - Předposlední promenádní koncert letošního léta patřil na Masarykově náměstí zavedené jazzové Kapele strýce Michaela. 

FOTO: Velkou noční cenu Ptýrova opanoval Jan Štětina

Boleslavsko - Jen na několika místech v republice mohou fanoušci koňského parkuru sledovat závody ve skocích přes překážky v noci a za umělého osvětlení. Na Boleslavsku se tato atraktivní show odehrávala v pátek na Ptýrově. Právě tímto netradičním programem vrcholily několikadenní skokové soutěže odehrávající se v areálu Farmy Ptýrov.

Jak reklamovat koupený dům či byt

Koupili jste si vysněný byt nebo dům a máte pocit, že je dokonalý? Prvotní nadšení z dobré koupě mohou však zanedlouho vystřídat starosti s vadami, které se projeví až po čase. Víte, jaká práva v takovém případě máte? A jak nejlépe postupovat, abyste o ně nepřišli?

OBRAZEM: Kolomuty žily nohejbalem

Kolomuty - Tradiční nohejbalový turnaj Štecha cup 2017 v Kolomutech, který se uskutečnil v sobotu, poznamenalo počasí. Protože jeden kurt byl po noční bouřce a lijáku pod vodou, hrálo se jen na jednom. To nic neubralo na výkonech všech pěti týmů. Hrálo se systémem každý s každým, a následně si to první čtyři týmy rozdaly o konečné pořadí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení