VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jaromír Jermář: Musíme přijít na to, jak odstranit blbou náladu

Mladá Boleslav – S úderem druhé hodiny se v sobotu uzavřely volební místnosti a volební komisaři se pustili do sčítání hlasů. Za necelou hodinu se objevily první průběžné výsledky.

15.10.2012 10
SDÍLEJ:

Největší počet hlasů získal senátor Jaromír JermářFoto: Vlasta Luťanská

Stávající senátor za Mladoboleslavsko a Turnovsko Jaromír Jermář je sledoval v mladoboleslavském sídle ČSSD v Husově ulici s týmem svých spolupracovníků.

Výsledky, které pro něj od začátku vypadaly příznivě, bral však až do konce sčítání s rezervou a nadhledem jemu vlastním.

 

Jaké jsou vaše první reakce na výsledek senátních voleb?

V první řadě bych chtěl poděkovat všem, kteří mě přišli podpořit. Třicet procent je opravdu hodně, takže všem děkuji. Ve druhém kole se ale začíná opět od začátku, takže bych chtěl všem voličům připomenout, aby přišli ještě jednou. Je třeba zdůraznit, že hlasovací lístky dostanou až ve volebních místnostech. Bude záležet právě na tom, kolik a jakých voličů přijde.

Už víte, jak bude v příštím týdnu vypadat kampaň?

Opět bude kontaktní. Budeme jezdit po obcích a rozdávat růže, vizitky, tužky. Budeme se lidi snažit přesvědčit, aby k volbám znovu přišli. Mám zkušenosti z minulé kampaně, kdy lidé říkali: „My už jsme hlasovali, my už nemusíme". Rád bych jim připomenul, že se začíná znovu od začátku.

Hodláte slavit?

Slavit určitě ne, zatím není co. Ale určitě bych chtěl poděkovat všem, kteří se mnou kampaň dělali. Vždyť to dělají zadarmo. Někteří z nich si kvůli tomu vzali dovolenou. Ale nejen těm, kteří tvoří volební tým. Také lidem v obcích, kteří si brali propagační materiály a sami je roznášeli.

Jak jste spokojen s dosavadním průběhem volebních kampaní?

Nechci hodnotit kampaně druhých, to nechám na voličích. Kvůli tomu napadání, co se objevilo, jsem se nezlobil. Podle mě toho lidé mají dost. Nejsem si jistý, jestli taková kampaň splňuje svůj efekt a nemá spíše efekt opačný.

Proč si myslíte, že jste v prvním kole voleb získal většinu hlasů právě vy?

Po celých šest let jsem se snažil být v kontaktu s lidmi, jezdit za nimi. Už prezident Beneš říkal, že nikde jinde se nezapomíná tak rychle jako v politice, takže jsem se s lidmi snažil setkávat i během volebního období, nejen během kampaně. Navíc mám dojem, že během neformálních kulturních a sportovních akcí se toho od lidí dozvím víc než při oficiálním jednání.

Máte na mysli nějaký konkrétní příklad?

Třeba zrovna u nás v obci mi jeden muž řekl, že bude volit pouze do senátu, protože na kandidátce do kraje nikoho nezná. Myslím, že když jsou lidé hodně naštvaní, a nechtějí volit, je šance, že půjdou volit člověka, se kterým se setkali a který nepůsobil nejhůř. Lidé si na vás musí sáhnout.

Nakolik podle vás v senátních volbách rozhoduje stranická příslušnost a kvality člověka?

Setkal jsem se s lidmi, kteří mě podpořili, ačkoliv sociální demokracii neholdují. Protože se volí většinovým systémem, ne vždy se přihlíží k příslušnosti. Například na Nymbursku mi před šesti lety řekli, abych si jejich hlasů vážil, protože poprvé volí sociálního demokrata. Na druhou stranu, lidé, kteří žádného kandidáta neznají, volí právě na základě stranické příslušnosti.

Jak byste okomentoval úspěch KSČM?

Myslím si, že se často jedná o protestní hlasy. Všechny politické strany, ale především ODS a ČSSD, si musí uvědomit, že udělali řadu chyb, které lidi odvedly jinam. Pokud chceme, aby sociální demokracie měla více hlasů, musíme se snažit, aby byla lepší. Má své problémy. Je vidět, že lidé už nemají z komunistů strach, což je oprávněné. Už dávno nemají žádnou podporu z Moskvy.

Myslíte, že lidé ještě mají víru ve zlepšení stávající politické situace?

Lidi si musí uvědomit, že se věci dají změnit i postupně. Vyzývám k občanské aktivitě. Často se setkávám s názorem, že jeden hlas nic neznamená. Ale přitom můžeme uvést příklady, kdy se starostové nebo i jednotlivci ozvali a na základě jejich upozornění se podařilo s problémy něco udělat. Samozřejmě to nejde vždy, já ale říkám, že politik může být spokojený, i když se mu podaří jedna věc z deseti.

Co říkáte na volební účast?

Čekal jsem, že bude nižší, ale 36% je pořád málo. Politici musí přijít na způsob, jak odstranit tu blbou náladu, která panuje.

Poslední otázka. Jak se cítíte před druhým kolem?

Řeknu to s nadsázkou. Když šel člověk do boje, nemohl se cítit unaveně. Odpočinu si, až to skončí.

Autor: Martin Weiss

15.10.2012 VSTUP DO DISKUSE 10
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Předvolební debata Deníku

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Patronem soutěže se stal Jakub Štáfek Lavi z kultovního seriálu Vyšehrad (na snímku). „Chance je zábavná, odvážná a drzá, stejně jako on,“ řekla mluvčí firmy Markéta Světlíková.

Startuje soutěž Chance být hvězdou. Točte a posílejte videa

Bývalý zaměstnanec kraje je podezřelý ze zpronevěry

Střední Čechy – Co vysvětlovat nejen bývalému zaměstnavateli, ale i kriminalistům má nyní dnes již propuštěný zaměstnanec středočeského hejtmanství, na kterého krajský úřad podal trestní oznámení kvůli podezření ze pronevěry peněz. Vnitřní šetření napovídá, že muž, jenž na úřadě pracoval devátým rokem, zneužil ve svůj prospěch dřívějších znalostí mechanismů peněžních operací v rámci účtárny. Způsobenou škodu úřad vyčíslil na 1,9 milionu korun.

OBRAZEM: V Branžeži se veselili

Branžež - Posvícení v Branžeži bylo pořádáno Spolkem pro obnovu tradic, SDH  Branžež a Obecním úřadem  Branžež. Pro děti byla možnost vyrobit si dekorace z keramiky, obrázky z listí, případně vytvořit kresby na kameny. Návštěvníci měli možnost hlasovat v soutěži o nejlepší štrůdl či ochutnat z rozmanitého množství koláčů, buchet, chlebíčků nebo ochutnat domácí řízek s bramborovým salátem. Posvícení navštívilo asi 100 návštěvníků z Branžeže, Nové Vsi a okolí.

OBRAZEM: V Kolomutech soutěžily děti

Kolomuty - Ukončení letní sportovní sezóny v Kolomutech pojali uspořádáním zábavné akce pro děti, kterou pořádal Obecní úřad Kolomuty, Sbor dobrovolných hasičů Kolomuty a sportovní klub Sportovní Areál Kolomuty. Děti si užívaly skákacího hradu, zasoutěžily si v různých disciplínách (skok do dálky, hod na cíl, slalom, skákání v pytli, chytání ryb, střelba na terč z luku a ze vzduchovky, opičí dráha a cyklistický závod). Za každou disciplínu děti dostaly razítko do kartičky a na konci sportovních vícebojů byly odměněny medailemi. Soutěží se zúčastnilo 29 dětí.

OBRAZEM: V Dobrovici se konala výstava králíků, holubů a drůbeže

Dobrovice - V sobotu se v Dobrovici konala výstava králíků, holubů a drůbeže. Děti nejvíce lákala tombola, ve které byla spousta zajímavých cen. Někteří si domů mohli odnést i nějakého mazlíčka.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení