VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hrdlořezy budou mít svou první školku

Hrdlořezy -Hrdlořezy budou mít svou historicky první školku. Velký počet dětí, které se do okolních školek nevejdou, najdou zázemí ve své obci.

8.11.2011 1
SDÍLEJ:

Budova Obecního úřadu HrdlořezyFoto: Petra Kuldová

Od nápadu k realizaci uplynul asi rok a půl. Maminky v Hrdlořezích toužily po vlastní školce, protože jejich děti byly ve školkách okolních mnohdy odmítány.

Důvod byl jednoduchý, dětí je prostě moc a školky praskají ve švech. Každá školka samozřejmě nejdříve umístí děti ze svého města a okolí a na ty ostatní se nedostávalo.

Starosta Hrdlořez Petr Hejl tedy vyslyšel maminky v obci a pustil se spolu se zastupiteli do práce. Jak sám říká, tak velká akce, má vždy tři třetiny. První je ta přípravná, neboli papírová, druhá je realizační a ta třetí hodnotící a zkušební. Jedna bez druhé existovat nemohou a každá je vlastně nepostradatelná.

Vše začalo hledáním místa. Po zvážení všech aspektů, ale jednoznačně vyhrála budova obecního úřadu. „Přišli jsme na to, že budova Obecního úřadu je nejideálnější a zároveň se s tím spláchne oprava staré budovy.

Budova se totiž skládá ze staré a novější části. Vzhledem k tomu, že stará část byla poslední dobou využívána pouze jako sklad nepotřebných věcí, nebo potřebných jednou za rok, starosta ani ostatní členové úřadu se nebudou muset nijak uskromnit.

Vybudování nové školky, včetně oprav úřadu bude stát více než osm miliónů korun. Z toho přes šest miliónů získala obec z krajských fondů. „Kraji velice děkuji, bez nich bychom novou školku vybudovat opravdu nemohli,” říká starosta Hrdlořez Petr Hejl. Podílet se na financování školky a opravách bude i samotná obec ze svého rozpočtu. „Obec si vzala úvěr ve výši jeden milión pět set tisíc,” doplňuje Petr Hejl.

Obec ke školce samotné chce zvelebit také kus zahrady, která se nachází pod budovou úřadu ze zadní strany. Již nyní obec ze zahrady vykácela některé stromy. Konečné podoby se ale zahrada dočká v průběhu příštího roku.

Obec se nebrání ani tomu, že v letech budoucích nabídne místa ve školce, pokud samozřejmě pokryjí potřebu obce, místa i dětem z okolí. „Momentálně je nová školka koncipována na dvacet čtyři míst, podle našich propočtů, by tato kapacita měla být pro obec Hrdlořezy dostačující”, říká starosta Hejl.

Vybudováním nové školky vzniknou také pracovní místa. „Máme v plánu vyhlásit výběrové řízení na ředitele, či ředitelku školky. Ty nebo ten by se měl podílet již na vnitřním zařizování, úpravě zahrady a také parkoviště, které tady vznikne,” podotýká starosta Hrdlořez Petr Hejl.
K řediteli nebo ředitelce přibude ještě učitelka a pomocnice.

Ve školce se nebude vařit a tak by právě pomocnice měla mít na starost výdej jídel, mytí nádobí, úklid. Celkem tedy vzniknou tři pracovní místa.
Shrnuto a podtrženo od nápadu k realizaci vybudovat mateřskou školku v budově Obecního úřadu uplynula velmi krátká doba.Svědčí to o tom, že starosta a celé vedení obce poslouchá prosby svých obyvatel a snaží se je také plnit.

V obci Hrdlořezy tak v budově Obecního úřadu vznikne historicky první školka, která bude sloužit místním.

Autor: Petra Kuldová

8.11.2011 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Johana Sládková se narodila 22. dubna, vážila 3,93 kg a měřila 53 cm. Maminka Zlata a tatínek Jan si ji odvezou domů do Dalovic.
9

Přivítejte s námi na světě další miminka narozená v minulých dnech

Peníze. Ilustrační foto.

Klub dostane více peněz. Většinu spolkne provoz

Hnojte popelem

Topíte dřevem? Nebo máte doma krb jen tak pro příjemný pocit? Kam dáváte popel? Pokud ho vyhazujete, připravujete se o jedno z nejlepších hnojiv světa.

Dnešní nocí startuje vinařská sezona

Mělník – Už dnes začíná v Mělníku letošní vinařská sezona. Vinná noc, která začíná v 16 hodin, je totiž první ze série akcí spojených s ochutnávkou vín a pěstováním vinné révy. Letošní ročník bude zaměřen především na mladá vína ročníku 2016 výhradně z regionálních vinic.

Hasiče čeká krušná noc

Region - Zítra po setmění budou na kopcích v téměř každém městě a vesnici plát tradiční čarodějnické ohně. Zatímco pro děti je filipojakubská noc zábavou a pro teenagery bujarým večírkem, hasiči mají napilno. Často jim přibývají vrásky na čele zbytečně, když vyjíždějí k požárům, aby na místě zjistili, že jde o neohlášené pálení čarodějnic.

Dneska první liga! míří na Berounsko. Siegl chce vidět Kuku na lopatkách

Střední Čechy – Dohromady mají na kontě přes tři stovky ligových gólů. Jeden střílel za Spartu, druhý za Slavii. Na vojně v Chebu, později v Kaiserslauternu a Voticích se jejich kariéry přímo proťaly. V sobotu (začátek ve 14.30) se ale znovu postaví proti sobě. Horst Siegl povede v rámci projektu Dneska první liga! jako patron fotbalisty domácích Zdic, Pavel Kuka hosty z Komárova. Oba se na Berounsko velmi těší.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies