VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hradiště má svoje podzemí! Za vše může nová kanalizace

Mnichovo Hradiště -Obyvatelé míst, kde se kanalizace buduje, mohou nesouhlasit, ale mohli by toho litovat

19.1.2012
SDÍLEJ:

Starosta Mnichova Hradiště Arnošt VajzrFoto: Petra Kuldová

V Mnichově Hradišti bude letos město investovat do dvou velkých akcí. Tou úplně největší, kvůli které musela dokonce vzniknout podzemní chodba pod městem, má jednoduché, ale významné jméno, kanalizace. Stojí nehorázné milióny, ale její výstavba byla nevyhnutelná. Na dotazy Boleslavskému deníku odpovídal starosta Mnichova Hradiště Arnošt Vajzr.

Co bylo impulsem k tomu aby se začala budovat chybějící kanalizace?

Prvotní záměr vybudovat kanalizaci se zrodil z toho, že naše místní část Veselá, nemá kanalizaci. Za poslední desetiletí se příliš na kanalizaci nemyslelo a jsou zkrátka místa, kde kanalizace nebyla. Od místního závodu, zvaného jednička, se budovalo důlní dílo. Pod částí Hradiště tedy jeli dva důlní štíty proti sobě a vytvořily nosný přivaděč z koncového bodu Hradiště do čistírny odpadních vod a do něj se postupně budou přepojovat všechny sítě kanalizační řady, které v Hradišti jsou. O to se bude ale už starat Vak Mladá Boleslav.

Jak to bylo s podzámčím?

Ono to vlastně začalo odkanalizováním podzámčí, které nemělo kanalizaci. Tam šly vody do Jizery, nebudeme nic zastírat. Takže se vytvořila kanalizace od kostela sv. Jakuba a docela zajímavou stavbou dole u Jizery je tlaková štola, která z té skály vytlačuje splaškovou vodu nahoru směrem na Kamenec a dále teče řadem do čistírny odpadních vod.

Můžeme říci, že budoucí kanalizace je nadčasová?

Není to rozhodně akce, která by řešila současný stav, ale je to akce, která řeší odkanalizování na desítky let dopředu. Není tedy v budoucnu problém připojovat další plochy, další rodinné a panelové domy.

Co současná kanalizace znamená pro občany a jejich peněženky?

Občany to bude stát pouze přípojky na vlastním pozemku. Pro ně je to myslím úleva, že nemusí vyvážet žumpy, to už dneska také stojí nemalé peníze. Zmizí samozřejmě úniky odpadních vod do vodotečí.

Mohou vůbec obyvatelé oblastí ,kde se kanalizace buduje, říci, že ji nechtějí?

Mohou, ale zákon, který byl novelizovaný o vodách, jasně ukládá, že stavebník je povinen v místě, kde kanalizace je, se napojit. U nových staveb je to jednoznačné, ten kdo žumpu má, tam by teoreticky mohl mít majitel nemovitosti zájem na tom, aby se připojit nemusel, ale tím, že se bude spolu s kanalizací provádět i úprava povrchů chodníků a okolí, by potom také majitel takové nemovitosti mohl mít problém. Nemusel by totiž dostat povolení k připojení. Prostě by zaspal a pak na to doplatil. Musím ale říct, že s tímto problém zatím nemáme.

Jak je to časově náročná akce?

Zahajovalo se v roce 2011, končit se mělo v roce 2013. Firma ale jede výborně a vypadá to, že budeme končit už na konci letošního roku.

Ne vždy se vše povede hned. Nastala nějaká krize?

Jediný krizový moment byl ten, že se při ražbě štoly narazilo na skálu a muselo se odstřelovat. Došlo ke zdržení, ale pracovníci firmy nasadili ještě vyšší tempo a v podstatě předhonily termíny do plusu. Když mi jednu sobotu volali, že se razící štíty potkaly výškově i směrově, tak to bylo velmi dobré.

Autor: Petra Kuldová

19.1.2012
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Pivní slavnosti September fest 2013

KRÁTCE: Krásná louka patří pivní slavnosti

Ilustrační foto

KRIMI MIX: Kriminalisté obvinili osmnáct dealerů

FOTO: Kapela strýce Michaela zahrála v Bělé

Bělá pod Bezdězem - Předposlední promenádní koncert letošního léta patřil na Masarykově náměstí zavedené jazzové Kapele strýce Michaela. 

FOTO: Velkou noční cenu Ptýrova opanoval Jan Štětina

Boleslavsko - Jen na několika místech v republice mohou fanoušci koňského parkuru sledovat závody ve skocích přes překážky v noci a za umělého osvětlení. Na Boleslavsku se tato atraktivní show odehrávala v pátek na Ptýrově. Právě tímto netradičním programem vrcholily několikadenní skokové soutěže odehrávající se v areálu Farmy Ptýrov.

Jak reklamovat koupený dům či byt

Koupili jste si vysněný byt nebo dům a máte pocit, že je dokonalý? Prvotní nadšení z dobré koupě mohou však zanedlouho vystřídat starosti s vadami, které se projeví až po čase. Víte, jaká práva v takovém případě máte? A jak nejlépe postupovat, abyste o ně nepřišli?

OBRAZEM: Kolomuty žily nohejbalem

Kolomuty - Tradiční nohejbalový turnaj Štecha cup 2017 v Kolomutech, který se uskutečnil v sobotu, poznamenalo počasí. Protože jeden kurt byl po noční bouřce a lijáku pod vodou, hrálo se jen na jednom. To nic neubralo na výkonech všech pěti týmů. Hrálo se systémem každý s každým, a následně si to první čtyři týmy rozdaly o konečné pořadí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení