I když je prokazatelně sucho a prší jen tak sporadicky, mykolog Stanislav Tutka, který minulý rok založil klub Ryzec Mladá Boleslav při ČSOP Klenice, houbaře od návštěvy lesa rozhodně neodrazuje. „Sezona je dobrá. Letos se dařilo jarním i letním houbám, což například s minulým rokem nelze kvůli suchu vůbec srovnávat," řekl Stanislav Tutka.

Tento týden jsou navíc ideální podmínky pro sběr hub. Nejenže na několika místech pršelo, ale také byl úplněk Měsíce, který podle letitých pověr napovídá, že by se houby mohly urodit. „V bělských jehličnatých lesích budou hlavně hřiby hnědé a samozřejmě i pravé hřiby smrkové. V listnatých lesích kolem Mladé Boleslavi a na Nymbursku lze najít hřiby dubové či různé holubinky," vyjmenoval.

Upozornil, že v poslední době se v lesích hojně objevuje muchomůrka růžovka, neboli masák. „Jsou například na Chlumu a lidé je moc nesbírají. Často se totiž bojí, že si je spletou s jedovatou muchomůrkou tygrovanou. Ta může růst hned vedle nich, o čemž jsem se přesvědčil," upřesnil Stanislav Tutka.

Růžovka versus masák

Poznat je lze ale jednoduše. Pro „růžovku" je typický rýhovaný prstýnek a růžové odstíny na celé plodnici a na poraněných místech nebo na požercích od slimáků. „Muchomůrka panterová má prstýnek hladký a dužninu vždy bílou bez růžových tónů," doplnil mykolog.

Úrodnější sezonu připisuje hlavně častějším dešťovým přeháňkám, díky nimž se v lesích udržela povrchová voda.

Jak dlouhou bude trvat houbařská sezona, to je otázka. Nicméně, sbírat houby doporučuje jen do prvních mrazíků. „Po té co houba přemrzne, přeruší se růst a nastartují se hnilobné procesy, a i když houba vypadá na první pohled zdravě, může být jedovatá," popsal mykolog.

Sám chodí sbírat houby několikrát do týdne a každou sezonu v lese objeví zajímavý přírůstek. Jde například o vzácné a zákonem chráněné druhy tzv. barevných hřibů, které lze mnohdy i hojně najít v listnatých lesích.

Houby? Ty já znám. Do lesa chodím sedmdesát let!

Václav Doškář z Dolního BousovaZdroj: Lucie Palounková

Dolní Bousov - Václav Doškář z Dolního Bousova je v lese jako doma. Houby sbírá pro celou rodinu a jak říká, houbařská sezona pro něj nikdy nekončí.

Jak dlouho už chodíte sbírat houby?
Houby sbírám od sedmi let a letos mi je už sedmasedmdesát, takže nějaká doba to je. Ale já do lesa nechodím jen na houby. Líbí se mi ta příroda a také ticho a klid.

Sedmdesát let, to už je kus života. Považujete se tedy za znalce hub?
Dalo by se říct, že vlastně ano. Za ty roky jsem už nasbíral zkušenosti, které se mi hodí. Nepovažuji se za žádného profesionála, ale baví mě to a v houbách se vyznám. Vím, jaké druhy se sbírat mohou, jaké ne

Máte nějaké svoje speciální místo, kam chodíte?
Samozřejmě, že ano! Mám jich hned několik a to z toho důvodu, že na každém místě roste jiný druh. Někam chodím sbírat křemenáče, jinam zase kozáky, ale kam přesně chodím, prozrazovat nebudu. (smích)

To chápu. Svá místa nikdo neprozrazuje. Řekněte mi, hodíte každý den?
Když to jde, tak ano. Někdy se samozřejmě stane, že nic nenajdu. V tom případě si alespoň udělám pěknou procházku.

Našel jste tady už nějaké neobvyklé druhy?
Našel jsem hřib královský. Ale ten se sbírat nesmí, protože za to hrozí pokuta až padesát tisíc. Je to vzácný druh. Když jsem šel, ale na stejné místo za několik dní už tam nebyl, někdo ho asi sebral.

Když chodíte na houby už takových let, můžete říct, jaké je porovnání třeba s minulými lety?
Houby letos rostou méně. Loni to taky nebyla žádná sláva. Loňské léto bylo hodně horké a suché a vlhkost má velký vliv na růst hub. I když ani letos příliš nepršelo, ačkoliv je chladno. Musím ale říct, že hodně v lese nacházím suchohřiby. tomuto druhu nijak zvlášť nevadí, že je sucho a roste pořád.

Lucie Růžková, Lucie Palounková