VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Honičky jako z akčního filmu? Jak se žije posádce policejního passatu

Mladá Boleslav - Policejní passaty, to není jen postrach řidičů a prostředek ochrany na silnicích a dálnicích. Pro dvojici podpraporčíků z Mladé Boleslavi, Pavla Nováka a Evu Charvátovou, je to už dva roky denní chleba.

16.7.2014 1
SDÍLEJ:

Posádka Passatu má práci plnou adrenalinuFoto: Markéta Horáková

Bláznivé honičky jako z akčních seriálů nejsou sice v české kotlině běžným obrázkem, přesto ale občas k nějaké dojde. Adrenalinu si tak oba v práci užijí víc než dost, a to nejen ve chvíli, kdy se za volantem silného stroje řítí za pirátem silnic.

Ačkoliv to zní překvapivě, ne pokaždé jsou „stíhači" úspěšní. Passaty (řidiči jim hanlivě říkají pašíci, smějí se oba policisté) jsou sice považovány za velice rychlá auta, přesto se může stát, že řidič policejní hlídce ujede.

„Opravdu ta úspěšnost není stoprocentní, může se stát, že za takovým hříšníkem prostě dál nemůžeme. Pokud totiž zahne do pole nebo na ne zrovna pevnou polní cestu, jsme poněkud nahraní. S tímhle autem si nemůžeme dovolit vjet někam na polňačku, protože je nízké a zničili bychom ho. Na dálnici ale passatu neujel nikdo," objasňuje hrdě Eva Charvátová.

Nervy v takovém případě pořádně pracují, a chladná hlava je důležitá. Někdy dokonce nestačí ani pomoc další hlídky, kterou si posádka passatu vyžádá.

„Nedávno se nám třeba stalo, že jsme honili pachatele s ukradeným autem v Kolíně. Změřili jsme ho, zjistili, že auto ukradl a otočili se za ním. On jel téměř stotřicítkou a snažil se ujíždět, takže jsme ho začali honit a pokoušeli se ho zastavit pomocí výstražného zařízení. Najednou začal předjíždět kolonu a dostal se na silnici směrem na Mělník. Tam dostal smyk, naboural do svodidel a prorazil si obě kola. V tu chvíli jsme ho už dojížděli, prakticky jsme ho měli, aspoň jsme o tom byli přesvědčeni. Jenže on na to dupnul, po dvě stě metrech prudce zabrzdil, nechal auto autem a utekl. Bohužel nám nebyl nic platný ani psovod, protože muž zaběhl do lesa," vypráví Pavel Novák zážitek, na který by raději asi zapomněl.

A jak vypadá běžný pracovní den posádky passatu? Služba trvá dvanáct hodin, ale ani pokud se zrovna neřítí dálnicí za nebezpečným pirátem, rozhodně se nenudí. „Já jsem řidič, kolegyně obsluhuje radar. Každý den máme připravené instrukce od velitele, podle nichž jezdíme a hlídáme silnice, máme své úseky. Pokud kolegové z operačního střediska zaznamenají nebezpečnou jízdu nebo nehodu, dají nám vědět a my tam vyrazíme," popisuje policista obvyklou pracovní náplň, která je ovšem pro milovníky rychlých kol splněním celoživotního snu.

Vždyť řítit se silnicí s vědomím, že vás nikdo nedohoní, jet dál a dál… Pavel Novák ovšem nadšení trošku mírní. „Denně najezdíme v průměru dvě stě až dvě stě padesát kilometrů, není to tak, že bychom se proháněli z Prahy do Brna a zpátky jako šílení," brzdí naše představy.

Taky navíc platí, že bezpečí lidí je na prvním místě. „V momentě, kdy by pronásledování bylo ohrožující buď život policistů, nebo dalších lidí na silnici, tak raději zpomalíme," vysvětluje dáma, která obsluhuje v rychlém voze radar.

Nedá se paušálně tvrdit, že jsou Češi za volantem závodníci, ale nějaké rychlostní rekordy už padly. „Kolegové naměřili na rychlostní silnici R10 rodince s dítětem 236 kilometrů v hodině. Jinak na silnicích 1. třídy, kde je maximální povolená rychlost 90 kilometrů, není problém naměřit rychlost 180 až 190 kilometrů v hodině," uzavírají policisté.

AUTOR: MARKÉTA HORÁKOVÁ

Autor: Redakce

16.7.2014 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Předvolební debata Deníku

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Patronem soutěže se stal Jakub Štáfek Lavi z kultovního seriálu Vyšehrad (na snímku). „Chance je zábavná, odvážná a drzá, stejně jako on,“ řekla mluvčí firmy Markéta Světlíková.

Startuje soutěž Chance být hvězdou. Točte a posílejte videa

Bývalý zaměstnanec kraje je podezřelý ze zpronevěry

Střední Čechy – Co vysvětlovat nejen bývalému zaměstnavateli, ale i kriminalistům má nyní dnes již propuštěný zaměstnanec středočeského hejtmanství, na kterého krajský úřad podal trestní oznámení kvůli podezření ze pronevěry peněz. Vnitřní šetření napovídá, že muž, jenž na úřadě pracoval devátým rokem, zneužil ve svůj prospěch dřívějších znalostí mechanismů peněžních operací v rámci účtárny. Způsobenou škodu úřad vyčíslil na 1,9 milionu korun.

OBRAZEM: V Branžeži se veselili

Branžež - Posvícení v Branžeži bylo pořádáno Spolkem pro obnovu tradic, SDH  Branžež a Obecním úřadem  Branžež. Pro děti byla možnost vyrobit si dekorace z keramiky, obrázky z listí, případně vytvořit kresby na kameny. Návštěvníci měli možnost hlasovat v soutěži o nejlepší štrůdl či ochutnat z rozmanitého množství koláčů, buchet, chlebíčků nebo ochutnat domácí řízek s bramborovým salátem. Posvícení navštívilo asi 100 návštěvníků z Branžeže, Nové Vsi a okolí.

OBRAZEM: V Kolomutech soutěžily děti

Kolomuty - Ukončení letní sportovní sezóny v Kolomutech pojali uspořádáním zábavné akce pro děti, kterou pořádal Obecní úřad Kolomuty, Sbor dobrovolných hasičů Kolomuty a sportovní klub Sportovní Areál Kolomuty. Děti si užívaly skákacího hradu, zasoutěžily si v různých disciplínách (skok do dálky, hod na cíl, slalom, skákání v pytli, chytání ryb, střelba na terč z luku a ze vzduchovky, opičí dráha a cyklistický závod). Za každou disciplínu děti dostaly razítko do kartičky a na konci sportovních vícebojů byly odměněny medailemi. Soutěží se zúčastnilo 29 dětí.

OBRAZEM: V Dobrovici se konala výstava králíků, holubů a drůbeže

Dobrovice - V sobotu se v Dobrovici konala výstava králíků, holubů a drůbeže. Děti nejvíce lákala tombola, ve které byla spousta zajímavých cen. Někteří si domů mohli odnést i nějakého mazlíčka.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení