VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Historickou kapličku padnout nenechali, úrodě se bude dařit

Dneboh - Vysvěcení kapličky v Dnebohu přilákalo osmdesát lidí. Nyní se stane místem setkávání

30.9.2015 1
SDÍLEJ:

Pavel Mach, farář Mnichova Hradiště, vysvětil kapličku v DnebohuFoto: Martina Bachová

Psal se rok 1886. Lidé z okolí se v té době živili hlavně zemědělstvím. A tu se stalo, že jednomu ze sedláků se urodilo více než předpokládat. A protože byl věřící, tento počin nepřičítal přírodě, ale pánu Bohu.

Přemýšlel, jak by mohl za úrodu, která pro něj znamenala lepší život, poděkovat. Napadla ho právě kaplička. Alespoň tak to v pár řádcích popisuje kronika. Před lety byla kaplička pro zdejší obyvatele modlou. Jenže jak čas utíkal, začala pomalu chátrat.

Zbývalo málo, aby ji pohltila zem a navždy po ní zůstaly památky jen na stránkách kroniky. Místní se ale kapličky za nic nechtěli zbavit, tak začali shánět peníze.

Jak uvedla Martina Bachová, pomohlo také Mnichovo Hradiště, pod něž Dneboh patří. Z rozpočtu vydalo 33 tisíc, které šly na stavební práce kněžmostské firmy.

Stojí za obcí

Dnes má kaplička, která stojí přibližně půl kilometru za obcí, v polích, nový kabát. Pokud byste se k ní chtěli dostat, museli byste se vydat jen po polní cestě. Aby ji případní návštěvníci dobře našli, zavede je k ní směrovka přímo z návsi Dnebohu. „Půjdou mezi domy vlevo od pomníku padlých," popisuje Martina Bachová s tím, že cestou je krásný výhled na skalnaté Drábské vesničky.

Poznamenala, že místní předpokládají, že život kapličky zapojí do zdejšího kulturního dění. „Plánují, že se zde budou scházet při různých příležitostech, například v prosinci o vánočních svátcích. Za rok by rádi připomněli roční výročí," dodala Martina Bachová.

Kapličce, k níž se z návsi při slavnosti vydal osmdesátičlenný zástup lidí, vdechl nový život také mnichovohradišťský farář Pavel Mach.

Podle něj se vnímání takových míst od dřívější doby trochu liší. „Je to místo setkávání, místo určitého duchovního odpočinku, místo pro osobní meditaci, rozjímání či zamyšlení," řekl Pavel Mach, který kapličku vysvětil před zraky obyvatel městské části Mnichova Hradiště za doprovodu modliteb.

Zasvěcena Panně Marii

Protože o ní nebyly téměř žádné informace, byla nyní upravena jako mariánská s kopií obrazu Panny Marie. „Na přání místních byla zasvěcena Panně Marii a Nejsvětější Trojici," pokračoval Pavel Mach.

Přestože se může zdát, že kaplička byla postavena schválně mimo civilizaci, není to pravda. Dříve zde, podle Pavla Macha, vedla cesta z Honsobu do Dnebohu. „Většinou byly tyto stavby spojovány s duchovní stránkou, tedy významnou událostí, která se dotyčnému přihodila, a také praktickou, kdy vlastně vymezovaly hranice polností či katastrů," dodal. Boží muka tak tvořila krajinotvorný prvek, který lákal k zastavení nejen věřící.

Autor: Lucie Růžková

Místo události:
30.9.2015 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Plněný patizon

Škola vaření: co s patizonem, zeleninou ve tvaru létajícího talíře?

Park Štěpánka v Mladé Boleslavi.
25

OBRAZEM: I taková je Štěpánka

V září se bude v Boleslavi sportovat zadarmo

Mladá Boleslav - V rámci Týdne sportu zdarma, který se uskuteční ve dnech 18. až 24. září v Mladé Boleslavi, budou moci lidé navštívit nejrůznější sportoviště ve městě, a to zcela bezplatně.

KRÁTCE: Na Putně poteče whiskey

Boleslavsko - Přinášíme vám přehled kulturních událostí v regionu.

Patříš k plotně! slyšela další fotbalová rozhodčí

Střední Čechy – Nejvyšší fotbalová soutěž řešila podobný skandál loni na podzim a byl z toho pořádný poprask, když sparťané Vácha s Koubkem poslali po utkání v Brně rozhodčí Ratajovou k plotně. Obdobný a ještě daleko drsnější výrok na adresu ženy s píšťalkou měl ve druhém kole soutěží padnout také ve středočeském fotbale.

Na Sychrově padaly i letos nové české rekordy

Sychrov – Podařilo se! Liberecký kraj se znovu ocitne v České knize rekordů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení