VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hasičská událost: slavil katusický sbor i jeho nejstarší člen

Katusice - Psal se 12. červenec 1885. Toho dne Katusice přestaly spoléhat na hasiče z okolí a náhodnou pomoc sousedů a založily vlastní sbor dobrovolných hasičů. Ten se letos dožil 130. výročí založení a oslavy pojal jako jednu velkou ukázku činnosti všech složek, které pomáhají – nejen hasičů, ale také policie, městské policie nebo zdravotníků

26.7.2015 4
SDÍLEJ:
Fotogalerie
9 fotografií

Hasiči z Katusic slavili 130 let, jejich kolega Václav Cinkl 60 let u sboru.Foto: Deník/Martin Weiss

„Slovy nedokážu vyjádřit, jak si vážím práce dobrovolných hasičů, kteří jsou ochotni vyměnit chvíle volna, zábavy a soukromých starostí za záchranu majetku našich občanů a ochranu jejich životů. Jsem ráda, že i po 130 letech trvání sboru se najdou dobří a obětaví lidé ochotní pomoci a že sbor má před sebou dalekou budoucnost," poděkovala na úvod starostka Eva Ulmanová a jen pár okamžiků poté poděkovala muži, který oslavil společně s narozeninami sboru i své soukromé jubileum.

Václav Cinkl je ve svých čtyřiaosmdesáti letech nejstarším členem katusického sboru, přesto je stále jeho srdcem. Vždyť nebýt jeho, řady sboru by byly přinejmenším poloviční. Letos je tomu 60 let, co složil hasičský slib.

„Poprvé jsem se s ním setkal ve školce, kam nás jezdil seznamovat s prací hasičů," říká dnešní velitel jednotky Tomáš Vilím, který u pana Cinkla prošel také dětským hasičským kroužkem. „Do hasičského života nám dal všechno. Vždy se staral o vybavení, takže strojníky naučil, jak se o techniku starat, jak ji opravit a používat, a nám všem dal základy toho, co hasič má a co nemá dělat. Například, že vždy musí poslouchat svého velitele."

Od svých kolegů oslavenec dostal sošku sv. Floriána, patrona hasičů, protože všechna ocenění, která mohl za svou obětavou práci získat, už získal. Hasiči mu ovšem nechali uháčkovat ještě jeho oblíbenou cisternu, se kterou léta jezdil a kterou všichni místní znají pod familiérním jménem Mates.

Pro příchozí byla připravena celá řada prezentací, které odstartovalo společné houkání sirén. K dispozici byla například mohutná hasičská plošina, hasičský tank Spot 55 nebo kloubový traktorbagr Huddig. V polní kuchyni se vydával luxusní guláš, podkováňské pivo teklo proudem a letištěm za obcí, kde se celá akce trvající až do noci odehrávala, se proháněly zkrvavené děti, které si nechaly od zdravotníků nalíčit mnohdy pěkně odporná zranění.

Na první pohled bylo jasné, že starostka měla pravdu – katusičtí hasiči mají budoucnost před sebou.

Na první i na poslední zásah jel Václav Cinkl do hořícího lesa

Čtyřiaosmdesátiletý hasič narozený v Katusicích přivedl k nezištné práci pro obec celou řadu chlapů, kteří dnes tvoří SDH Katusice. Ti jej za 60 služby odměnili.

Vzpomínáte si ještě na váš příchod ke sboru?
Bylo mi 24 let, byl jsem tehdy vyučený automechanik po vojně a mezi hasiče jsem často chodil. Jednou mi říkají: Vašku, jsi vyučený strojník, přijď nám taky pomoct, ne? Napsal jsem přihlášku, za půl roku jsem skládal slib a od té doby jsem hasič.

Jak vzpomínáte na svůj první výjezd?
Ten nebyl zrovna nejlepší. Nedaleko odtud vede lesem trať a stalo se, že právě lokomotiva ten les zapálila. Technikou jsme tam nemohli, takže jsme si hodili lopaty na ramena a hasili. To nebylo příjemné. Dodnes říkám, že je to strašné, když hoří les.

Jaký byl nejtěžší zásah, kterého jste se účastnil?
Je to těžké vybírat, ale nejhorší byly požáry bytů. To není pěkná práce.

Co důležitého jste se u hasičů naučil?
Že před ohněm se dá utéct, ale před vodou ne.

Kdy jste byl na posledním výjezdu? O co šlo?
Zase šlo o les. Ne velký, byl to asi hektar támhle u Bělé. Zase chytil od vlaku, když tam brzdil. Takže v lese to začalo i skončilo.

Šlo vám během zásahu někdy o život?
Myslím, že nikdy. Do takové situace jsem se nikdy nedostal.

Chodívali vám lidé za pomoc děkovat?
Známí určitě. Já jsem se tady narodil a žiju tady do dneška.

Můžete srovnávat dřívější a dnešní techniku…
To se nedá srovnat. Nejdéle jsem ale jezdil z Chevroletem z roku 1934. To byl báječný šestiválec a dostal se všude. Šel vpřed jako kůň.

Co děláte proto, abyste byl pořád tak vitální?
Nic. Radit nemůžu, ale asi to bude tím, že mám dostatek pohybu. I dnes ve čtyřiaosmdesáti si troufnu jít sám s pilou na dřevo do lesa.

Od kolegů jste dostal sošku patrona hasičů. Co na ni říkáte?
To není pro mě. To je pro všechny kamarády, kteří už tady nejsou. Ta socha v nadživotní velikosti stávala na rozcestí u kapličky a hasiči si ji ctili. Dnes už je bohužel pryč, takže tuhle malou si určitě nenechám doma, ale dám ji do hasičárny. Jsem rád, že v tom běhu mého života jsem chytil ty mladé kluky, kteří sbor táhnou dnes. To bylo důležité.

Kolegové se zmiňovali, že jste držitelem všech myslitelných vyznamenání pro dobrovolného hasiče. Je nějaké skutečně jedinečné?
V Přibyslavi jsem převzal ocenění zasloužilý hasič. Ale to je jako s tou soškou – to je za všechny kamarády, se kterými jsem sloužil a ze kterých jsem zbyl už jenom já. Je to za tu partu. Sám člověk nic neudělá, musí být parta. Když je parta, je všechno.

A jaká je parta v Katusicích dnes?
Dnes? Výborná. A to i přesto, že školení jsou drahá a uvolňování ze zaměstnání je stále složitější. Ve vládě se s tím snad něco dělá.

Autor: Martin Weiss

26.7.2015 VSTUP DO DISKUSE 4
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ministryně školství Kateřina Valachová navštívila setkání boleslavských žen.
1 10

Zaměstnané matky bojují za delší provoz školek

Karvinští fotbalisté (v bílém) remizovali doma s Mladou Boleslaví 1:1.
18

Na úvod jara uhráli v Karviné jeden bod

Bruslaři nakročili do předkola play-off

Skvělá druhá třetina stála za vysokou výhrou boleslavských Bruslařů na ledě předposledních Pardubic. Hokejisté Mladé Boleslavi tak potvrdili domácí páteční výhru nad Karlovými Vary a mílovými kroky se řítí k účasti v předkole play-off.

Jiří Novotný je obrovským fanouškem divadla i po 36 letech

Mladá Boleslav – „Bylo to osudové setkání. Když jsem do boleslavského divadla vkročil poprvé, hned jsem pocítil, jak magickou sílu má, a hned jsem věděl, že tady budu pracovat," vzpomíná Jiří Novotný, vedoucí divadelní kanceláře a zatím poslední osobnost uvedená do Síně slávy Městského divadla Mladá Boleslav. Člověk, se kterým jste se nemohli minout, pokud jste někdy navštívili boleslavské divadlo, letos slouží Thálii už neuvěřitelných 36 let.

Ekocentrem voněl včelí vosk

Mladá Boleslav - Omamná vůně včelího vosku provoněla celou místnost a vytvořila ideální atmosféru pro povídání o včelích produktech i vyrábění z voskových mezistěn.

Krás(k)a na scéně vyvolala velké ovace

Mladá Boleslav – Rok 1662, Londýn. Herec Edward Kynaston na podiu exceluje jako výrazný představitel ženských rolí a jeho Desdemona nemá konkurenci. Jenže v konkurenčním divadle začíná i přes královský zákaz hrát mladá žena a stává se senzací. Když dojde ke konfliktu, do něhož se zamíchá i králova milenka, jež touží stát se rovněž herečkou, vydá král zákaz, aby muži hráli ženské role. Kynaston přichází o práci, o přízeň i smysl života.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies