VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hasičská událost: slavil katusický sbor i jeho nejstarší člen

Katusice - Psal se 12. červenec 1885. Toho dne Katusice přestaly spoléhat na hasiče z okolí a náhodnou pomoc sousedů a založily vlastní sbor dobrovolných hasičů. Ten se letos dožil 130. výročí založení a oslavy pojal jako jednu velkou ukázku činnosti všech složek, které pomáhají – nejen hasičů, ale také policie, městské policie nebo zdravotníků

26.7.2015 4
SDÍLEJ:

Hasiči z Katusic slavili 130 let, jejich kolega Václav Cinkl 60 let u sboru.Foto: Deník/Martin Weiss

„Slovy nedokážu vyjádřit, jak si vážím práce dobrovolných hasičů, kteří jsou ochotni vyměnit chvíle volna, zábavy a soukromých starostí za záchranu majetku našich občanů a ochranu jejich životů. Jsem ráda, že i po 130 letech trvání sboru se najdou dobří a obětaví lidé ochotní pomoci a že sbor má před sebou dalekou budoucnost," poděkovala na úvod starostka Eva Ulmanová a jen pár okamžiků poté poděkovala muži, který oslavil společně s narozeninami sboru i své soukromé jubileum.

Václav Cinkl je ve svých čtyřiaosmdesáti letech nejstarším členem katusického sboru, přesto je stále jeho srdcem. Vždyť nebýt jeho, řady sboru by byly přinejmenším poloviční. Letos je tomu 60 let, co složil hasičský slib.

„Poprvé jsem se s ním setkal ve školce, kam nás jezdil seznamovat s prací hasičů," říká dnešní velitel jednotky Tomáš Vilím, který u pana Cinkla prošel také dětským hasičským kroužkem. „Do hasičského života nám dal všechno. Vždy se staral o vybavení, takže strojníky naučil, jak se o techniku starat, jak ji opravit a používat, a nám všem dal základy toho, co hasič má a co nemá dělat. Například, že vždy musí poslouchat svého velitele."

Od svých kolegů oslavenec dostal sošku sv. Floriána, patrona hasičů, protože všechna ocenění, která mohl za svou obětavou práci získat, už získal. Hasiči mu ovšem nechali uháčkovat ještě jeho oblíbenou cisternu, se kterou léta jezdil a kterou všichni místní znají pod familiérním jménem Mates.

Pro příchozí byla připravena celá řada prezentací, které odstartovalo společné houkání sirén. K dispozici byla například mohutná hasičská plošina, hasičský tank Spot 55 nebo kloubový traktorbagr Huddig. V polní kuchyni se vydával luxusní guláš, podkováňské pivo teklo proudem a letištěm za obcí, kde se celá akce trvající až do noci odehrávala, se proháněly zkrvavené děti, které si nechaly od zdravotníků nalíčit mnohdy pěkně odporná zranění.

Na první pohled bylo jasné, že starostka měla pravdu – katusičtí hasiči mají budoucnost před sebou.

Na první i na poslední zásah jel Václav Cinkl do hořícího lesa

Čtyřiaosmdesátiletý hasič narozený v Katusicích přivedl k nezištné práci pro obec celou řadu chlapů, kteří dnes tvoří SDH Katusice. Ti jej za 60 služby odměnili.

Vzpomínáte si ještě na váš příchod ke sboru?
Bylo mi 24 let, byl jsem tehdy vyučený automechanik po vojně a mezi hasiče jsem často chodil. Jednou mi říkají: Vašku, jsi vyučený strojník, přijď nám taky pomoct, ne? Napsal jsem přihlášku, za půl roku jsem skládal slib a od té doby jsem hasič.

Jak vzpomínáte na svůj první výjezd?
Ten nebyl zrovna nejlepší. Nedaleko odtud vede lesem trať a stalo se, že právě lokomotiva ten les zapálila. Technikou jsme tam nemohli, takže jsme si hodili lopaty na ramena a hasili. To nebylo příjemné. Dodnes říkám, že je to strašné, když hoří les.

Jaký byl nejtěžší zásah, kterého jste se účastnil?
Je to těžké vybírat, ale nejhorší byly požáry bytů. To není pěkná práce.

Co důležitého jste se u hasičů naučil?
Že před ohněm se dá utéct, ale před vodou ne.

Kdy jste byl na posledním výjezdu? O co šlo?
Zase šlo o les. Ne velký, byl to asi hektar támhle u Bělé. Zase chytil od vlaku, když tam brzdil. Takže v lese to začalo i skončilo.

Šlo vám během zásahu někdy o život?
Myslím, že nikdy. Do takové situace jsem se nikdy nedostal.

Chodívali vám lidé za pomoc děkovat?
Známí určitě. Já jsem se tady narodil a žiju tady do dneška.

Můžete srovnávat dřívější a dnešní techniku…
To se nedá srovnat. Nejdéle jsem ale jezdil z Chevroletem z roku 1934. To byl báječný šestiválec a dostal se všude. Šel vpřed jako kůň.

Co děláte proto, abyste byl pořád tak vitální?
Nic. Radit nemůžu, ale asi to bude tím, že mám dostatek pohybu. I dnes ve čtyřiaosmdesáti si troufnu jít sám s pilou na dřevo do lesa.

Od kolegů jste dostal sošku patrona hasičů. Co na ni říkáte?
To není pro mě. To je pro všechny kamarády, kteří už tady nejsou. Ta socha v nadživotní velikosti stávala na rozcestí u kapličky a hasiči si ji ctili. Dnes už je bohužel pryč, takže tuhle malou si určitě nenechám doma, ale dám ji do hasičárny. Jsem rád, že v tom běhu mého života jsem chytil ty mladé kluky, kteří sbor táhnou dnes. To bylo důležité.

Kolegové se zmiňovali, že jste držitelem všech myslitelných vyznamenání pro dobrovolného hasiče. Je nějaké skutečně jedinečné?
V Přibyslavi jsem převzal ocenění zasloužilý hasič. Ale to je jako s tou soškou – to je za všechny kamarády, se kterými jsem sloužil a ze kterých jsem zbyl už jenom já. Je to za tu partu. Sám člověk nic neudělá, musí být parta. Když je parta, je všechno.

A jaká je parta v Katusicích dnes?
Dnes? Výborná. A to i přesto, že školení jsou drahá a uvolňování ze zaměstnání je stále složitější. Ve vládě se s tím snad něco dělá.

Autor: Martin Weiss

26.7.2015 VSTUP DO DISKUSE 4
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

KRÁTCE: Svátek omezí autobusy

Herečka Květa Fialová.
AKTUALIZOVÁNO
15

Do filmového nebe odešla Květa Fialová, Tornádo Lou z Limonádového Joe

Benátky odčinily Vary a chystají se na Jágrovo Kladno

Benátky nad Jizerou – Oklepali se v nejkratší možnou dobu. Hokejisté Benátek dali v pondělním kole WSM ligy zapomenout na sobotní výprask ve Varech. Na domácím ledě otočili utkání s Prostějovem a vyhráli 4:2.

OBRAZEM: Duchovní otec Škody Favorit převzal pamětní medaili

Mladá Boleslav - Letecké muzeum Metoděje Vlacha Mladá Boleslav bylo svědkem jedinečné slavnostní události. V pondělí odpoledne si zde převzal z rukou předsedy poslanecké sněmovny Jana Hamáčka pamětní medaili duchovní otec automobilu Škoda Favorit - konstruktér Petr Hrdlička. Právě tento model letos prochází velkým mezníkem, je to totiž přesně třicet let, co byl Favorit poprvé představen veřejnosti. 

OBRAZEM: Mladá Boleslav má lavičku Václava Havla

Mladá Boleslav – Město Mladá Boleslav má od pondělního dopoledne svou lavičku Václava Havla. Ta se nachází před vchodem do Havelského parku. Lavička, kterou paradoxně tvoří dvě židle a stolek, v jehož prostředku je vysazena lípa, slouží mimo jiné jako vzpomínkové místo na osobnost posledního československého prezidenta Václava Havla.

Šofér nerespektoval nejen zákaz řízení, ale ani příkaz k nástupu do vězení

Brandýs nad Labem – Nejdřív ujet a pak utéct po svých se snažil 32letý řidič, kterého policisté z Brandýsa nad Labem chtěli zastavit k silniční kontrole. Když neuspěl, snažil se ještě vybruslit ze šlamastyky tím, že se vydával za svého bratra. Ani to se mu nepodařilo. Měl ovšem hned několik důvodů, proč se hlídku snažil přesvědčit, že hovoří s někým jiným: za každou cenu se chtěl vyhnout eskortě do vězení. Vyplývá to z informací policistky Evy Hašlové. Ta v pondělí informovala o okolnostech honičky, která se na Praze-východ odehrála v pondělí 18. září.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení