VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hasičská událost: slavil katusický sbor i jeho nejstarší člen

Katusice - Psal se 12. červenec 1885. Toho dne Katusice přestaly spoléhat na hasiče z okolí a náhodnou pomoc sousedů a založily vlastní sbor dobrovolných hasičů. Ten se letos dožil 130. výročí založení a oslavy pojal jako jednu velkou ukázku činnosti všech složek, které pomáhají – nejen hasičů, ale také policie, městské policie nebo zdravotníků

26.7.2015 4
SDÍLEJ:

Hasiči z Katusic slavili 130 let, jejich kolega Václav Cinkl 60 let u sboru.Foto: Deník/Martin Weiss

„Slovy nedokážu vyjádřit, jak si vážím práce dobrovolných hasičů, kteří jsou ochotni vyměnit chvíle volna, zábavy a soukromých starostí za záchranu majetku našich občanů a ochranu jejich životů. Jsem ráda, že i po 130 letech trvání sboru se najdou dobří a obětaví lidé ochotní pomoci a že sbor má před sebou dalekou budoucnost," poděkovala na úvod starostka Eva Ulmanová a jen pár okamžiků poté poděkovala muži, který oslavil společně s narozeninami sboru i své soukromé jubileum.

Václav Cinkl je ve svých čtyřiaosmdesáti letech nejstarším členem katusického sboru, přesto je stále jeho srdcem. Vždyť nebýt jeho, řady sboru by byly přinejmenším poloviční. Letos je tomu 60 let, co složil hasičský slib.

„Poprvé jsem se s ním setkal ve školce, kam nás jezdil seznamovat s prací hasičů," říká dnešní velitel jednotky Tomáš Vilím, který u pana Cinkla prošel také dětským hasičským kroužkem. „Do hasičského života nám dal všechno. Vždy se staral o vybavení, takže strojníky naučil, jak se o techniku starat, jak ji opravit a používat, a nám všem dal základy toho, co hasič má a co nemá dělat. Například, že vždy musí poslouchat svého velitele."

Od svých kolegů oslavenec dostal sošku sv. Floriána, patrona hasičů, protože všechna ocenění, která mohl za svou obětavou práci získat, už získal. Hasiči mu ovšem nechali uháčkovat ještě jeho oblíbenou cisternu, se kterou léta jezdil a kterou všichni místní znají pod familiérním jménem Mates.

Pro příchozí byla připravena celá řada prezentací, které odstartovalo společné houkání sirén. K dispozici byla například mohutná hasičská plošina, hasičský tank Spot 55 nebo kloubový traktorbagr Huddig. V polní kuchyni se vydával luxusní guláš, podkováňské pivo teklo proudem a letištěm za obcí, kde se celá akce trvající až do noci odehrávala, se proháněly zkrvavené děti, které si nechaly od zdravotníků nalíčit mnohdy pěkně odporná zranění.

Na první pohled bylo jasné, že starostka měla pravdu – katusičtí hasiči mají budoucnost před sebou.

Na první i na poslední zásah jel Václav Cinkl do hořícího lesa

Čtyřiaosmdesátiletý hasič narozený v Katusicích přivedl k nezištné práci pro obec celou řadu chlapů, kteří dnes tvoří SDH Katusice. Ti jej za 60 služby odměnili.

Vzpomínáte si ještě na váš příchod ke sboru?
Bylo mi 24 let, byl jsem tehdy vyučený automechanik po vojně a mezi hasiče jsem často chodil. Jednou mi říkají: Vašku, jsi vyučený strojník, přijď nám taky pomoct, ne? Napsal jsem přihlášku, za půl roku jsem skládal slib a od té doby jsem hasič.

Jak vzpomínáte na svůj první výjezd?
Ten nebyl zrovna nejlepší. Nedaleko odtud vede lesem trať a stalo se, že právě lokomotiva ten les zapálila. Technikou jsme tam nemohli, takže jsme si hodili lopaty na ramena a hasili. To nebylo příjemné. Dodnes říkám, že je to strašné, když hoří les.

Jaký byl nejtěžší zásah, kterého jste se účastnil?
Je to těžké vybírat, ale nejhorší byly požáry bytů. To není pěkná práce.

Co důležitého jste se u hasičů naučil?
Že před ohněm se dá utéct, ale před vodou ne.

Kdy jste byl na posledním výjezdu? O co šlo?
Zase šlo o les. Ne velký, byl to asi hektar támhle u Bělé. Zase chytil od vlaku, když tam brzdil. Takže v lese to začalo i skončilo.

Šlo vám během zásahu někdy o život?
Myslím, že nikdy. Do takové situace jsem se nikdy nedostal.

Chodívali vám lidé za pomoc děkovat?
Známí určitě. Já jsem se tady narodil a žiju tady do dneška.

Můžete srovnávat dřívější a dnešní techniku…
To se nedá srovnat. Nejdéle jsem ale jezdil z Chevroletem z roku 1934. To byl báječný šestiválec a dostal se všude. Šel vpřed jako kůň.

Co děláte proto, abyste byl pořád tak vitální?
Nic. Radit nemůžu, ale asi to bude tím, že mám dostatek pohybu. I dnes ve čtyřiaosmdesáti si troufnu jít sám s pilou na dřevo do lesa.

Od kolegů jste dostal sošku patrona hasičů. Co na ni říkáte?
To není pro mě. To je pro všechny kamarády, kteří už tady nejsou. Ta socha v nadživotní velikosti stávala na rozcestí u kapličky a hasiči si ji ctili. Dnes už je bohužel pryč, takže tuhle malou si určitě nenechám doma, ale dám ji do hasičárny. Jsem rád, že v tom běhu mého života jsem chytil ty mladé kluky, kteří sbor táhnou dnes. To bylo důležité.

Kolegové se zmiňovali, že jste držitelem všech myslitelných vyznamenání pro dobrovolného hasiče. Je nějaké skutečně jedinečné?
V Přibyslavi jsem převzal ocenění zasloužilý hasič. Ale to je jako s tou soškou – to je za všechny kamarády, se kterými jsem sloužil a ze kterých jsem zbyl už jenom já. Je to za tu partu. Sám člověk nic neudělá, musí být parta. Když je parta, je všechno.

A jaká je parta v Katusicích dnes?
Dnes? Výborná. A to i přesto, že školení jsou drahá a uvolňování ze zaměstnání je stále složitější. Ve vládě se s tím snad něco dělá.

Autor: Martin Weiss

26.7.2015 VSTUP DO DISKUSE 4
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Městská knihovna Mladá Boleslav se ve středu odpoledne proměnila na malé bojiště.
12

OBRAZEM: Knihovna se přeměnila na malou pevnost

Lukáš Magera prodloužil smlouvu v Mladé Boleslavi do konce června 2019.

Lukáš Magera prodloužil smlouvu

AUTOMIX.CZ

Toužíte po klasické škodovce? Na prodej jich je řada. Tyhle jsou nejzajímavější

Aut mladoboleslavské značky se na české inzerci povalují přímo hordy, v drtivé většině případů jde ale o běžné modely moderní éry. Co když ale sháníte škodováckou klasiku? I v tomhle případě je bohatý výběr.

Kde a za kolik zaparkujete ve středočeských městech

Boleslavsko /INFOGRAFIKA/ - Ta nejvhodnější místa k parkování v okolí vlastního bydliště zná každý řidič jako své boty, co ale když vyrazíte k sousedům? Třeba na nákupy, nebo prostě jen na výlet. Většina parkovišť, zejména v centrech měst je dnes už zpoplatněna. Deník pro vás proto provedl průzkum kde a za kolik zaparkujete, ať už na Boleslavsku, nebo ve větších středočeských městech. Nádavkem přidáváme pár tipů, kde můžete poblíž centra měst parkovat ještě pořád zcela zdarma.

KRÁTCE: Pavouk spustil poplach ve škole

Boleslavsko - Přinášíme vám krátké zprávy z regionu.

Mnichovo Hradiště láká nové obyvatele

Mnichovo Hradiště – Až o dva tisíce obyvatel by se město mohlo rozrůst do několika let. V územním plánu se totiž nachází pozemek o velikosti zhruba devatenáct hektarů, který už roky zeje prázdnotou. A právě zde by mělo vyrůst malé satelitní městečko, které by bylo součástí Hradiště.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení