Doslova a do písmene jako v televizním pořadu Den D si připadali studenti mladoboleslavského Gymnázia Dr. J. Pekaře, kteří tento týden předstoupili před porotu, která jim měla přiklepnout finanční částku na jejich projekt v rámci Malých grantů.

ROZHOVOR s úspěšným žadatelem o grant Michalem Bělkou čtetě ZDE.

Podle Kateřiny Vágnerové z občanského sdružení Aisis jde o projekt, při kterém T–Mobile poskytne studentům celkem 66 tisíc korun na jejich projekty. Projekt běží už několik let a je o něj velký zájem. Jak Deníku řekla pedagožka Pekařova gymnázia Pavla Bořkovcová, studenti předložili celkem 25 projektů. Podle Kateřiny Vágnerové je to nejvíce projektů, které kdy předloženy byly.

Prezentujte se…

Úkolem studentů bylo svůj projekt co nejlépe odprezentovat komisi složené z řad pedagogů, zástupců města Mladá Boleslav a občanského družení Aisis a také novinářů.

Někteří studenti vzali možnost získat grant na svůj projekt opravdu velmi vážně a jejich přednes byl vynikající. Nechyběla ani počítačová prezentace. Na „obhajobu“ měl každý maximálně tři minuty. Stejný čas pak měla komise na kladení otázek. Zatímco některým stačilo na prezentaci jen pár minut, jiní se do tří minutového času nevešli. I to hrálo svoji roli při samotném hodnocení.

Zajímavé projekty

Studenti si podle Pavly Bořkovcové, pedagožky Gymnázia Dr. J. Pekaře v Mladé Boleslavi vymýšleli projekty sami. „Pomáhala jsme jim s formální stránkou, s vyplněním formuláře a také s tím, co všechno si mají promyslet, aby jejich projekt byl úspěšný. Společně se studenty jsem se zabývala i finanční rozvahou jejich projektů,“ uvedla pro Deník pedagožka gymnázia a zároveň koordinátorka projektů na škole.

Studenti žádali peníze na sportovní projekty, jako například rajčatovou bitvu, dále pak na retroples, ale také na zájezdy pro svoje třídy. Nejúspěšnějším projektem podle hodnocení komise byl nakonec projekt Pekař dětem, který získal průměrnou známku 1,79.

Studenti na své projekty žádali finanční prostředky v řádech tisíců korun. Ten nejdražší měl hodnotu 32 tisíc korun, a šlo o projekt Gymploid Fest. Ač studenti nakonec v žádosti uspěli, dostali od Malých grantů částku 13 tisíc korun. Podobně snížené musely být i některé další projekty, jako například ten od Michala Bělky.

Ten žádal 8 tisíc korun na natočení DVD o Mladé Boleslavi, kde by se velká část zabývala historií města. Nejdiskutovanější položkou byly čtyři tisíce korun na zakoupení karty do kamery. O tuto sumu byl jeho rozpočet nakonec snížen, a to také proto, že mu pomocnou ruku při natáčení podala redakce Boleslavského deníku, která mu poskytne potřebnou techniku.

Peníze rozdány

Zelenou dostalo nakonec 11 projektů, a to také díky tomu, že jejich rozpočet byl po dohodě snížen. Spousta projektů byla podle Kateřiny Vágnerová z občanského sdružení Aisis velice zajímavá.

„Mně se nejvíce líbily projekty, které zde předvedli studenti z prvního ročníku. Ti jich totiž měli sedm, takže jejich aktivita byla dosti vysoká,“ uvedla Vágnerová s tím, že nejvíce se jí ale líbil projekt natočení DVD o Mladé Boleslavi. „Připadal mi velice propracovaný, precizně připravený a předem již domluvený,“ dodala Vágnerová.

Teď bude na samotných studentech, aby vše zorganizovali a uskutečnili. Čas na to mají do konce školního roku.