VYBRAT REGION
Zavřít mapu

FOTO: Old skauti se vydali na výpravu

Region - Lidé duchem věčně mladí si vyjeli na výlet.

31.7.2009
SDÍLEJ:

Old skauti na výpravě.Foto:

V letošním roce skupina old skautů a část členek Klubu přátel skautingu pod vedení bratrů Baláčka a Tomsy prožila pospolu týden na letním táboře v Bílém Potoce u Hejnic v Jizerských horách. Všech 25 účastníků se aktivně zapojilo dle svých zdravotních možností do programu.

Větší skupina členů postupně poznávala jednotlivé oblasti této nádherné přírody. Začali jsme se seznámením s nejbližší částí, a to u byl Bílý Potok. Je na škodu, že vývoj v celosvětovém hospodářství zasáhl právě zde, a tak zde došlo k zavření sklárny a textilek.

Ubytování bylo dohodnuto s nájemci zařízení, které v současnosti vlastní obec Bílý Potok. Z materiálního vybavení chatiček a přilehlých budov je cítit doba minulá a záměry velké firmy, které celé rekreační zařízení v té době patřilo. Velice skromný standard nám nevadil a postačoval k přespání a relaxaci. Problém ale nastal v úvodu pobytu, neboť ranní teploty klesly na nulu. První chladnou noc vyřešil ochotný pan správce tím, že zapnul akumulačky a ráno jsme se již cítili jako v lázních.

V dalších dnech nás čekalo poznávání částí Smědavy s putováním pod působivou horu Jizera a procházka krásnými lesy, které se účastnila většina z nás.

Prohlídka baziliky v Hejnici nás doslova nadchla, tento architektonický skvost je skutečným důkazem kultury a duchovního směřování místního obyvatelstva.

Netušili jsme, že nás čeká nejdelší, ale nejskvělejší výlet přes Hejnici na Ořešník a vodopády Štolpich, kde doslova přes kopec je Bedřichov, známé zimní středisko. Po strastiplném výstupu následovala náhorní zalesněná část připomínající Boubínský prales s nepřeberným množstvím skal.

Pochopitelně, že na každé vyvýšenině byly skvělé vyhlídky, na které vystoupali jen ti zdatnější z nás. Cestou jsme potkávali a zdravili se s turisty z Čech, nedalekého Německa a Polska. Jejich zrak často spočinul na našich tričkách, na kterých je skautská lilie a nápis JUNÁK KPS OLD SKAUTI MLADÁ BOLESLAV. Celkem jsme tento den ušli cca 12 až 14km. Jako odměna byla káva a sladký zákusek v cukrárně v Hejnicích.

Přepravovali jsme se společně vlakem, ale i busem, takže se snažíme co nejméně ohrožovat krásnou přírodu Jizerských hor. Do Lázní Libverda jsme jednou dorazili pěšky a napodruhé busem. Jedná se o malé lázně, které jsou také mírně poznamenány současnou krizí a bojují o přízeň pacientů. Nedaleký Obří sud je ale stále vyhledávanou atrakcí.

Další městečko, které jsme poznali, bylo Nové Město pod Smrkem s působivým výhledem na dominantu kraje - nejvyšší horu Smrk. Součástí pobytu byly skautské hry organizované bratry Baláčkem a Tomsou za asistence sestry Kate, Tomáše a manželů Tomsových.

Pobyt se vydařil, neboť jsme se setkali ze strany personálu s pochopením a ochotou. Na závěr proběhlo zhodnocení, předání diplomů ze skautských her se zvoláním „Ať žije letní tábor 2010!“.

Poděkování, tak jako v minulých letních táborech, patří za vzornou organizaci bratru V. Baláčkovi.

V měsíci červnu jsme stihli ještě jednu výpravu, a to na památnou horu Říp, kde, ač nám počasí nevyšlo, se všem padesáti účastníkům líbilo.

bratr Sirka

31.7.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Horolezec Petr Mašek pod Čo Oju
10

Petr Mašek míří na skály, chystá se na Dhaulágiri

Mladá Boleslav byla pátou zastávkou hejtmanky Jaroslavy Pokorné Jermanové při její „tour“ za občany – před tím debatovala s příchozími v Kolíně, Slaném, Rakovníku a Mělníku.
2

Hejtmanka čekala na déšť před muzeem

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

AKTUALIZOVÁNO

Uprchlý vězeň se sám přihlásil

Milovice, Jiřice – Policisté zadrželi vězně, který v úterý 15. srpna opustil volné pracoviště v areálu zábavního parku Mirákulum v Milovicích.

KRÁTCE: Pivo poteče proudem

Boleslavsko - Přinášíme vám přehled kulturních událostí v regionu.

Lamy se do zámeckého parku stěhovat nebudou

Benátky nad Jizerou – Dolní zámecký park čeká v letošním roce revitalizace, která by měla začít hned po prázdninách. Nejvíce očekávanou změnou je zookoutek, ve kterém měly podle původního záměru být i lamy. Park se však jejich domovem nestane. Potvrdil to starosta Jaroslav Král.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení