VYBRAT REGION
Zavřít mapu

FOTO: Lidé na Boleslavsku vzali volební místnosti první den útokem

Mladoboleslavsko – Je krátce před druhou hodinou odpoledne, a před boleslavským Domem kultury netrpělivě stepuje zhruba třicítka lidí.

25.10.2013 3
SDÍLEJ:

Předčasné volby do poslanecké sněmovny na Mladoboleslavsku, říjen 2013Foto: Deník / Šárka Charousková

„Volím pokaždé hned po otevření volebních místností, letos mi bude osmdesát a volby jsem za celý svůj život vynechala snad jen jednou," svěřila se paní Marie poté, co vhodila jako jedna z prvních do urny svůj hlas.

S úderem čtrnácté hodiny se totiž otevřely volební místnosti po celé zemi, a soudě podle prvních okamžiků byl na Mladoboleslavsku o předčasné volby až nečekaný zájem.

„Před otevřením místnosti jsme tu měli frontu po celém schodišti až dolů," líčí tajemnice boleslavského magistrátu Marie Zajíčková, která zasedá ve volební komisi v areálu internátu zdejší zemědělské školy.

Stejně zkušenosti mají i na dalších místech. „Může to být ale tím, že lidé chtějí mít splněnou povinnost co nejdříve, aby si mohli užít prodloužený víkend," domnívá se předsedkyně komise, která sídlí v boleslavském domově pro seniory.

„My tady máme velmi ukázněné voliče, opravdu chodí hned po otevření volební místnosti, a také jen málokdo z nich vynechá," pokračuje.

V domově pro seniory je také obvykle zájem o návštěvu volební komise přímo v bytech či pokojích, a při těchto volbách dokonce zvýšený. „Tentokrát už máme seznam pěti lidí, za nimiž půjdeme," říká předsedkyně komise.

Zájem byl tentokrát i o možnost volit v nemocnici, podle mluvčí boleslavské Klaudiánovy nemocnice Kamily Hamáčkové o to požádalo šestadvacet lidí. „S těmi, kteří budou mít voličský průkaz, to odhaduji zhruba na čtyřicet lidí, což je takový průměr, na jaký jsme u voleb zvyklí," dodala Kamila Hamáčková.

Jeden z voličů se například nechal před volební místnost dovézt autem, ale vzhledem k potížím s dýcháním za ním jedna z členek komise „vyběhla" s přenosnou urnou. „Volím vlastně na půl cesty, dovnitř bych dojít nezvládl, ale zase nechci komisi obtěžovat, aby za mnou museli až domů, tak jsem si vybral takový kompromis," smál se.

V boleslavském domě kultury jsme také krátce po půl třetí zastihli Jana Hamáčka, lídra na kandidátce sociální demokracie.

Přišel k volbám spolu s manželkou a oběma syny. „Prozradím jen to, že jsem na kandidátce kroužkoval," uvedl pro Boleslavský deník.

"Uvěznění" voliči

Boleslavský „kulturák" je také místem, které se postará o největší vzrušení prvního volebního odpoledne.

Jeden z voličů totiž opustí budovu tak rázně, že dveře na jedné straně vypadly z pantů. Předseda volební komise je musel držet, dokud se nedostavil údržbář s nářadím, a zhruba padesát lidí nemohlo ven.

Všichni to ale brali s humorem. „Příště si vyžádáme navíc i šroubovák," smál se předseda komise.

Na většině míst v regionu, která první den navštívíme, se setkáváme s názorem, že zájem o předčasné volby je větší než třeba o historicky první přímou volbu prezidenta.

Televize je luxus

Na menších vesnicích se sice nekonají fronty před vypuknutím voleb, ale zato tu panuje přátelská atmosféra jako na rodinné návštěvě.

V Březince u Bělé pod Bezdězem má pětičlenná volební komise dokonce i televizi. „Máme tu 129 voličů, takže volný čas se za ty dva dny najde, proto občas koukáme i na televizi," prozrazují omluvně.

Volební okrsek mají sice malý, ale o to jsou voliči disciplinovanější. „Volební účast tu bývá vždycky vyšší, než je průměr, odhaduji takových 60 procent," uvedla členka tamní komise.

V Boleslavi sedmatřicet procent

Podle dílčích výsledků, které byly k dispozici, během prvních čtyř hodin si cestu do volebních místností našlo skoro čtyřicet procent lidí.

„Podle předběžných údajů z vybraných volebních okrsků přišlo do 20. hodiny v Mladé Boleslavi odevzdat svůj hlas zhruba 37 procent voličů," uvedla mluvčí zdejšího magistrátu Hana Jandová Koišová.

V podvečer byl odevzdat svůj hlas i další ze zdejších kandidátů na poslance, Jan Smutný (TOP 09). „Doufám, že výsledek bude příznivý především pro republiku," komentoval volby. S tím souhlasil i náměstek primátora Dan Marek, s nímž se míjel ve dveřích volební místnosti. Toho doprovodili oba dva synové i manželka.

Autor: Šárka Charousková

25.10.2013 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Že má kovář Zdeněk Grausam z Úval na Praze-východ zlaté ruce, je známo nejen v širokém okolí. O jeho šikovnosti dobře vědí i filmaři – pro ty již vyráběl třeba zbraně, které se uplatnily při natáčení filmu Bathory. Nebo výstrojní součástky pro natáčení Le
2

Zlaté ruce krotící železo ocenili radní mistrovským titulem

Projekt „Řídím, piju nealko pivo“
5

Pivo při policejní akci dostali všichni. I provinilci

Nekonečných kolon se Boleslav nezbaví roky

Mladá Boleslav – Je ráno a souvislá řada vrnících automobilů se táhne od Sukorad až do centra Mladé Boleslavi. Odpoledne se situace opakuje, pouze v druhém směru. Špička vrcholí kolem 15. hodiny a auta stojí od náměstí Republiky po křižovatku mezi Plazy a Kolomuty. Z parkoviště u obchodního centra Olympia takřka nelze vyjet. Má situace řešení?

Nová stanice bude měřit kvalitu ovzduší v nejvíc zamořených oblastech

Střední Čechy - Středočeši budou mít lepší přehled o kvalitě vzduchu ve svém okolí. Kraj chce nakoupit nové mobilní zařízení, pomocí kterého by nechal monitorovat ovzduší v regionu. Jeho cena vyjde na téměř 1,2 milionu korun.

Pohřešovaná žena byla naposledy viděna v Boleslavi

Mladá Boleslav – Mladoboleslavští policisté pátrají po dvaadvacetileté ženě, jež byla naposledy viděna dne 9. srpna v ranních hodinách v Mladé Boleslavi.

Boleslavský deník hledá fotografy

Mladá Boleslav - Není vám cizí fotoaparát? Rádi fotíte vše, co se kolem vás děje? Pak byste právě vy mohli být našimi spolupracovníky.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení