VYBRAT REGION
Zavřít mapu

FOTO: Hasičský zásah ve školce v Mnichově Hradišti

Mnichovo Hradiště/ Mám deset minut zpoždění. Byl jsem domluven na devátou. Vrážím do dveří, kde stojí pět lidí. “Výborně, čekáme už jen na vás, jedeme!“ haleká Helena Charvátová. Vzápětí všichni vybíháme. Jedna z dam běží rychleji. Do ruky bere houkátko a začíná vřískot. „Hóóóóříííí!“ rozléhá se pomyslný hlas z houkátka po celé budově. Děti jsou překvapené, ozývá se i pláč.

5.6.2008
SDÍLEJ:

Hasičský zásah v matřeské škole v Mnichově HradištiFoto: Deník/Jiří Macek

„Děti, klid, hasiči všechny zachrání, pojďme se rychle obléknout a musíme ven,“ říkají klidným hlasem dámy učitelky. Ony vědí, že je to „jen“ poplach, ale děti netuší, co znamenají právě slova poplach a cvičení.

Jsem v mateřské školce v mnichovohradišťské Jaselské ulici. Právě začalo taktické cvičení. Lze ho nazvat jednoduše: Hoří.

Děti, které se zrovna chystají na vycházku, mají v mžiku na sobě gumovky, některé už měly před tím pláštěnku. Uslyšely slovo hoří a vědí, že to neznamená ohýnek na opékání vuřtů. Jsou v nebezpečí a musí pryč! Vytřeštěné oči.

Vzorně, byť s očima, které nechápou, ťapkají po schodech a klušou z budovy ven na zahradu. „Já tam nechala oblečení, který mám dneska nový,“ natahuje malá Zuzka. A přidává se i Eliška: „Jestli mi shoří omalovánky a černý koníček?“ ptá se nechápavě. A z davu zazní slabý hlásek: „A paní kuchařky jsou tady s náma?“

To už paní učitelky dětem v rychlosti vysvětlily, že nehoří, ale že je to jen cvičení. Děti ale stejně asi moc nechápou. Uvnitř totiž zůstalo šest jejich kamarádů! Zachrání je hasiči? Zrovna přijíždějí a probouzí z dopoledního poklidu celé město. Lidé vykukují z balkónů a mají obavy, že ve školce opravdu hoří.

Hasiči pracují jako dobře namazaný stroj - rozbalují hadice, spojují je, vynášejí do prvního patra, kde má hořet. A také hledají šestici dětí, které jsou ukryty. S nimi a ještě před tím s jejich rodiči bylo domluveno, že se hasičům schovají. Ať mají záchranáři situaci ještě těžší.

Pět z dětí je vzápětí nalezeno, ale postrádá se malý Petr Kopal. Hasiči ho nemohou nalézt. Jsou to dlouhé minuty. Děti venku ani nedutají. Cvičení, necvičení, vždyť uvnitř mají kámoše.

A kde je Péťa? Ten dostal pokyn ukrýt se za matracemi a ani nedutat. A tak nedutá. Dlouhé minuty stojí nehybně za matračkou.

Vedoucí Charvátová „namátkou“ projde kolem něho, odkryje matrace a vidí, že Péťa poslouchá na slovo, ani nepípne, jen mrkne očima, a tím dává jasně najevo, že on nepromluví. Za chvilku už je ale malý rošťák v náručí záchranáře a ten jej odnáší do bezpečí mimo budovu.

Děti vidí kámoše a tleskají. Hasiči jim zachránili všechny parťáky!

Velitel zásahu Jaroslav Koťátko, ale i velitel mnichovohradišťské hasičské stanice Vladimír Novák, jsou spokojeni. „V této školce jsme poprvé. Neděláme to ani tak pro sebe, ale pro děti,“ podotýká šéf Novák. Děti se chovají vzorně. Určitě byly poučeny od učitelek a to je správné.

Hasiči balí hadice, lidé kolem zjišťují, že se „nic“ nestalo. A děti na zahradě dostávají ukázku hasení. Ty, které byly ukryty, dostávají právo zkusit si hasit hadicí a ještě přitom regulovat proud vody.

Odpoledne děti odcházejí domů s rodiči. První, co většina rodičů uslyší, je: „Dneska nám tady hořelo!“ A když rodiče procitnou z prvotního šoku, už slyší vodopád slov, na jehož konci pochopí. Jejich capart má zážitek na celý život…

Autor: Jiří Macek

5.6.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Horolezec Petr Mašek pod Čo Oju
10

Petr Mašek míří na skály, chystá se na Dhaulágiri

Mladá Boleslav byla pátou zastávkou hejtmanky Jaroslavy Pokorné Jermanové při její „tour“ za občany – před tím debatovala s příchozími v Kolíně, Slaném, Rakovníku a Mělníku.
2

Hejtmanka čekala na déšť před muzeem

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

AKTUALIZOVÁNO

Uprchlý vězeň se sám přihlásil

Milovice, Jiřice – Policisté zadrželi vězně, který v úterý 15. srpna opustil volné pracoviště v areálu zábavního parku Mirákulum v Milovicích.

KRÁTCE: Pivo poteče proudem

Boleslavsko - Přinášíme vám přehled kulturních událostí v regionu.

Lamy se do zámeckého parku stěhovat nebudou

Benátky nad Jizerou – Dolní zámecký park čeká v letošním roce revitalizace, která by měla začít hned po prázdninách. Nejvíce očekávanou změnou je zookoutek, ve kterém měly podle původního záměru být i lamy. Park se však jejich domovem nestane. Potvrdil to starosta Jaroslav Král.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení