Mezi těch pár jednoznačně patří členka TJ Sokol Mladá Boleslav Eva Kyselová, kterou jsme navštívili, jak jinak, než v místní sokolovně, kde tráví většinu svého času.

Znáte tu každý kout, cvičíte dlouhých čtyřicet let. Jak jste se stala sokolkou?
Když mému synovi byly asi tři roky, chtěla jsem, aby začal chodit cvičit, začal se hýbat. Bylo mi tenkrát řečeno, že mi ho vezmou, pod podmínkou, když se stanu sokolkou. Stalo se a já tu od té doby jsem.

Nejenomže sama cvičíte, ale učíte jiné cvičit, předcvičujete. Komu?
Vlastně všem. Malé děti cvičí s maminkami, těm předcvičuje jedna z maminek, to je bezvadný. Když je ale náhodou potřeba, zaskočím za ni. Pak se věnuji nejmladšímu  žactvu od čtyř do sedmi let. S nimi se cvičí dobře. Jde o cvičení všestranné, takže tam máme i atletiku,  začleňuje i zdravotní výchovu. To znamená, že děti učím, jak správně stát, jak správně házet, aby měly rovná záda. Samozřejmě, že cvičení obsahuje i prvky jógy, která je perfektní na dýchání a rovnání těla.

S dětmi cvičíte úplně sama? Není těžké je zvládnout?
Jsou dovádivé, to je pravda. Člověk je musí umět zaujmout. Mám také pomocnice, z řad studentek. Většinou ale po absolvování maturity už k nám nechodí, ale nevadí, chodí zase další a další.

Jak řešíte, co ten den budete cvičit. Myslím kvůli tomu, když se vám sejdou děti hodně různě staré?
Přesně podle tohohle si těsně před hodinou řekneme, co budeme cvičit a co vynecháme. aby to zvládl každý, kdo na tu danou hodinu přišel. Jde i o holky a kluky. Když například přijdou napůl, hrají i nějakou hru proti sobě, když přijde většina kluků, hraje se florbal a dívkám vymyslím něco jiného, zkrátka pracuji se složením, které dorazí. Každá hodiny je tak úplně jiná a pro děti je to i takové překvapení.

Zmínila jste pomocníky z řad děvčat a žen, ale co nějaký chlap?
Chlapi jako ti, kteří by si přišli zacvičit, nejsou. Mám ale jednoho, který mi sem chodí pomáhat. Jmenuje se Váša a děti ho milují. Chodí sem od svých třech let, dneska je mu patnáct a o cvičení má velký zájem. S dětmi si třeba i zazpívá a vymýšlí pro ně různé hry. Opravdu je to velký pomocník a hlavně nadšenec.

Necvičíte ale jen v sokolovně, podílíte se na různých akcích.
To je pravda. Pořádáme například pro veřejnost trojboje. To je skok, běh a hod. Na tomto spolupracujeme s atletickým oddílem. Já jsem totiž i rozhodčí v atletice. Chodím také na Běh Štěpánkou a Silvestrovský běh. Ale zpět k trojboji pro veřejnost. Atletický oddíl to uspořádá v rámci svého tréningu. Máme za sebou asi tak třicet společných ročníků.

U předcvičování dětí to nekončí.
Určitě ne. Předcvičuji také seniorkám. Těm, které nemají žádná omezení, ale i těm, které mají nějaký problém se srdíčkem, nebo jsou po operaci kyčle. Právě s nimi jezdím v létě i na rekondiční pobyty.

Slyšela jsem, že navštěvujete i nějaká cvičení v Praze?
To je pravda. Vždycky vyberu cvičení zaměřené na něco konkrétního. Buď na záda, na zdravotní tělocvik, na cvičení kolem dětí apod.

Kdo se o vás na vašich cestách stará, máte svého zdravotníka?
My sami cvičitelé jsme absolvovali kurz červeného kříže. Takže jsme na náhlé příhody připraveni. Červený kříž nám umožnil tento kurz, který normálně stojí pět tisíc, udělat zdarma, a na oplátku jim chodíme vypomáhat na jejich akce, pokud to je časově možné a pokud nás samozřejmě osloví.

Jste nesmírně aktivní a možná právě proto se nemohu nezeptat, zda vám něco říkají seniorské hry.
Samozřejmě, s paní Peškovou úzce spolupracuji. Já jim chodím pomáhat jako rozhodčí. Pomáhám ale i v bazénu pískat. To mi připomnělo, že pomáhám i malým dětem v bazénu. Slečně Cibulkové a jejímu týmu pomáhám s malinkými dětmi.

Pojďme zpět do místní sokolovny, kde se teď nacházíme. Na jaká cvičení sem mohou lidé přijít?
Máme tady výbornou jógu, pilates, zdravotní cvičení. Používáme spoustu pomůcek a nářadí. Tady je výborné to, že když má někdo problém s páteří, zacvičím si s ním právě cviky, které on potřebuje. Může si je pak samozřejmě cvičit i sám doma.

Kdo chce u vás začít cvičit, chce se stát sokolem, nebo chce předcvičovat. Jak se mezi vás dostane?
Přijde, řekne oč má zájem a cvičí, nebo předcvičuje. Pokud se chce stát i sokolem, tak musí zaplatit členský příspěvek. Pak má ale zase levnější hodiny a na něco přispívá i pojišťovna. Například seniorům platí ze čtyř set padesáti korun tři stovky. To mu ale u nás všechno řekneme.

Kolik tedy například stojí cvičení děti, jedna hodina?
Malé dítě, když k nám začne chodit cvičit, stojí hodina dvacet korun, první hodina je zdarma úplně.