VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dům kultury v Boleslavi dál čeká na verdikt

Mladá Boleslav /ANKETA/ – Do konce června mělo být jasno o tom, jestli bude boleslavský kulturní dům prohlášený za kulturní památku. Na jaře to náměstkovi primátora Danielu Markovi slíbili na ministerstvu kultury. Rozhodnutí, které by přiblížilo nutné úpravy největšího kulturního stánku ve městě, ale stále ještě nepadlo. A v nejbližší době ani nepadne.

22.8.2017 1
SDÍLEJ:

Dům kultury v Mladé BoleslaviFoto: Boleslavský deník

„Aktuálně běží správní řízení, v rámci kterého se k návrhu na prohlášení vyjadřují dotčené strany. Město pochopitelně stále žádá přerušení tohoto řízení a odmítá návrh Národního památkového ústavu,“ konstatuje Marek. Právě Národní památkový ústav vloni v červenci návrh na prohlášení stavby, dokončené v roce 1972, podal.  

Návrh podpořili i četní odborníci z řad architektů a dokonce i Český národní komitét ICOMOS, společnost, která se zabývá ochranou památek na mezinárodní úrovni. Dům kultury je od té doby zařazen do katalogu památek a město se k němu musí chovat stejně, jako by již památkou prohlášen byl. Každou změnu je tak nutné konzultovat s památkáři.

„Nic nového zatím v Domě kultury neplánujeme. Počkáme, jak to všechno dopadne. Jisté už ale je, že peníze, které jsme měli z rozpočtu na letošní rok vyčleněny na zpracování projektové dokumentace, využijeme na něco jiného,“ komentuje současnou situaci primátorův náměstek Daniel Marek.

Diskuze o oprávněnosti návrhu prohlášení probíhají již řadu měsíců, záměry magistrátu to však nijak nezměnilo. Vedení města se drží původní koncepce, která počítá například s instalací točitého schodiště do foyeru před velkým sálem nebo přístavbou skleněného vestibulu u vstupu do divadelního sálu. V případě, že se objekt stane památkou, počítá s tím, že projekt rekonstrukce letí do koše. 

Jak už Boleslavský deník v minulosti informoval, návrh na prohlášení dělí odbornou veřejnost na dva tábory – na nadšené příznivce této snahy, kteří argumentují skutečností, že boleslavský DK skutečně disponuje jedinečnými architektonickými prvky a je kvalitním představitelem socialistické architektury, a na ty, kteří o tom přesvědčeni nejsou a říkají, že prohlašovat za památky budovy ze 70. let je ještě příliš brzy. Obyvatelé Mladé Boleslavi se vyslovují spíše proti prohlášení, zároveň však požadují citlivou rekonstrukci.

„Po každém období dějin by měly zůstávat památky, které to období charakterizují. Po funkcionalismu zůstaly školy, technické budovy a vily střední třídy, po reálném socialismu tu můžou zůstat betonová monstra,“ míní Martin Horák. „Kulturák je krabice, kterou ale někdo uvnitř vyplnil na tu dobu kvalitními věcmi. Jsou tam různé detaily, které mají architektonickou úroveň a ve své době se jednalo o velmi dobře řešenou budovu. To, že dnes již nevyhovuje, se zkrátka stává. Citlivá rekonstrukce by měla zajistit to, že ty cenné detaily zůstanou, ale zároveň se tam dá nová technika, zlepší se střecha a statika a budou tam nové technologie,“ říká Daniel Schubert.  

„Město, jako je Boleslav, by si zasloužilo reprezentativnější kulturní dům než tento panelový skvost,“ dodává Jan Mrázek.

Ministerští úředníci absolvovali další osobní návštěvu přímo v Domě kultury minulý týden. Jestli rozhodnou v řádu měsíců či let, však vůbec není jisté. Signály jsou stejně rozporuplné, jako názory veřejnosti na návrh prohlášení památkou.

Autor: Martin Weiss

Měl by být boleslavský Dům kultury prohlášený za kulturní památku?

ANO

12 hlasů

NE

15 hlasů

Hlasovalo: 27

Anketa byla ukončena

22.8.2017 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Místo do školních lavic vyrazily děti na ryby.
81

OBRAZEM: Ve vodě nežijí jen vodníci

Ilustrační foto

Kam o víkendu za sportem

Salač: Nečekal jsem, že naskočení do rozjetého vlaku bude tak těžké

Jerez (Španělsko) – Tři měsíce od vážného zranění se vrátil boleslavský motocyklový závodník Filip Salač do kolotoče šampionátu mistrovství světa juniorů Moto3. A na vlastní kůži se přesvědčil o tom, že návrat po závodní pauze nebude jednoduchý. „Že se těžko nastupuje do plně rozjetého vlaku jsme věděli, ale že to bude až takhle obtížné jsme nečekali,“ komentuje své španělské účinkování lakonicky sám závodník.

Mladoboleslavský spisovatel obdaroval dětské oddělení

Mladá Boleslav /FOTOGALERIE/ - Předčasně navštívil Ježíšek dětské oddělení Klaudiánovy nemocnice. Již podruhé nemocné děti obdaroval Daniel Porazil, autor knihy o Barum Czech Rally Zlín s názvem Žlutomodrá rally, jež vyšla letos v srpnu. Za peníze z prodeje tohoto knižního titulu zakoupil Porazil dětskému oddělení infuzní pumpu, lineární dávkovač, dva DVD přehrávače a televizi.

Jaroslav Svěcený: Na dovolené jsem byl bez houslí. Ke konci jsem měl absťák

Praha /ROZHOVOR/ – Houslový virtuóz Jaroslav Svěcený tvrdí, že jeho pracovní zápřah nemá dobrý vliv na jeho zdraví. Proto se rozhodl zvolnit, více si vybírat koncertní místa. Když se ale s ním bavíte, říkáte si, jak to muselo vypadat, než zvolnil. Chrlí ze sebe jednu myšlenku za druhou, jeden projekt za druhým. A to si jistě ještě mnohé nápady schovává na příště. Jeho život posledních týdnů zasáhly dvě události. Jednak si po dlouhých letech dopřál s manželkou společnou dovolenou u moře. A pak jeho dcera Julie získala třetí místo na prestižní houslové soutěži. O tom všem jsme si povídali.

Na nový zdroj tepla mohou zájemci získat až 127,5 tisíce korun. Jak na to?

Střední Čechy – Příspěvek už nelze získat na čistě uhelný hotel, ale dotace mohou majitelé domků sloužících k bydlení získat na čtyři rozmanité zdroje tepla: na tepelná čerpadla, na kotle spalující biomasu, na plynové kondenzační kotle a na kotle kombinované (tedy takové, v nichž lze vedle uhlí spalovat i biomasu). K nové vlně kotlíkových dotací ve Středočeském kraji, pro niž je připraveno 502,2 milionu korun, to v pátek přišel říci na krajský úřad ministr životního prostřední Richard Brabec (ANO).

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení