VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dřevěné plastiky sochařů z Kosmonos na dva roky zaberou výstavní sál muzea

Mladá Boleslav - Rod Jelínků z Kosmonos není třeba sáhodlouze představovat. Jde o slavné řezbáře a sochaře, jejichž první díla se pod jejich rukama začala rodit už v 17. století, tedy v době, kdy Kosmonosy vlastnil šlechtický rod Černínů. A právě na jejich panství vznikla umělecká dílna, z níž pochází vrcholné kousky barokního umění dřevěné a kamenné sochy a sousoší. Dodnes si je můžeme prohlédnout nejen v sakrálních stavbách v okolí, ale i napříč krajem.

26.11.2015
SDÍLEJ:

Muzeum MladoboleslavskaFoto: archiv města

Muzeum Mladoboleslavska právě dnes v 16 hodin otevírá dlouhodobou expozici, která se příznačně jmenuje Barokní dílna rodu Jelínků. A jak prozradil ředitel muzea Luděk Beneš, návštěvníci zde zhlédnou soubor dřevěných plastik, které členové rodiny vyrobili pro potřeby kostelů a dalších staveb na Mladoboleslavsku. Setkat se s nimi můžeme například v Bakově nad Jizerou, Mnichově Hradišti, ale také v Dolním Bousově, Markvarticích, Březně či Sobotce.

„Zejména díla Josefa Jiřího Jelínka a jeho synovce Martina Ignáce Jelínka zaujímají velmi důležité místo na české barokní scéně. Svou formou se hlásí k radikálnímu baroku braunovské dílny a stávají se tak pro nás dalšími zprostředkovateli tvarosloví berniniovského italského baroka," nastínil ředitel muzea.

Znikát vzkříšení Krista

Expozice kromě jiného ukazuje také řezbářskou virtuozitu, kterou do figur světců a světic vložili právě výše jmenovaní sochaři. V interiérech muzea však nebudou chybět ani práce zakladatele dílny, kterým byl Václav Jelínek. „Za opravdový unikát lze považovat vzkříšení Krista z roku 1697. Jde o jedno z mála dochovaných děl, ze kterého můžeme číst Václavovu signaturu," upozornil Luděk Beneš. Záhy dodal, že téměř všechny plastiky, které lidé mohou prozkoumat do detailů, pochopitelně z patřičné vzdálenosti, jsou polychromované a prošly rukama odborných restaurátorů.

Mezi vystavenými exponáty návštěvníci poznají také velké plastiky andělů, které původně tvořily vybavení hlavního oltáře zdejšího kostela sv. Havla.

Zapůjčení z Dobrovice

Pozornosti zájemců však neunikne ani soubor drobných sošek Čtrnácti svatých Pomocníků. A čím jsou tak významní? Na míru by totiž podle Luďka Beneše padly do kostela v Dobrovici, který patří do litoměřického biskupství. A právě to ho ze svého depozitáře zapůjčilo na dlouhodobou výstavu do města automobilů.

Rod Jelínků, který v Kosmonosích pracoval zhruba od sedmdesátých let 17. století do počátku 19. století, se neproslavil pouze na Mladoboleslavsku. Jejich děl si můžeme všimnout i v dalších regionech. Sochy v minulosti tvořily nejen krajinné dominanty ve volné přírodě, ale také vylepšovaly vzhled obcí. „Samozřejmě je najdeme i v interiérech a exteriérech kostelů na Mladoboleslavsku, Jičínsku, Semilsku, Turnovsku či Liberecku," vyjmenoval lokality ředitel muzea s tím, že výstava v prostorách hradu bude trvat dva roky.

Mohlo by se zdát, že ateliér měl zdárné podmínky k tomu, aby se dochoval dodnes. Jenže jak víme z historických pramenů, nebyl ušetřen sestupných kvalitativních tendencí, které zasáhly české sochařství během osmnáctého století. Ateliér skončil a není známé ani datum úmrtí posledního člena mistra Martina Ignáce Jelínka.

Autor: Lucie Růžková

Místo události:
26.11.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ředitel infocentra v Mladé Boleslavi Gérard Keijsper

Šéf mladoboleslavského infocentra: Metalová cesta nadchla na internetu celý svět

Kateřina a Jana Hladíkovy z Mladé Boleslavi - mistryně České republiky v cross country, nebo-li v terénním závodě na horských kolech.
7

Cyklistická šampionka prožila krásné dny volna. Bez kola!

Starosta Zálezlic: S velkou vodou se nedá bojovat, hrozbu musíte přijmout

Zálezlice /ROZHOVOR/ – Mám domluvené setkání a rozhovor se starostou Zálezlic Jiřím Čížkem. Traduje se o něm, a on sám to potvrzuje, že k médiím byl vždy vstřícný. Říká: „Kdyby se o nás nevědělo, za chvíli by se na nás zapomnělo. A to by byla škoda, protože ta vodní katastrofa byla vážně obrovská.“ Cestou do Zálezlic v autě s kolegou žertujeme, vtipkujeme, usmíváme se. Kozárovice. Obec spadající pod Zálezlice. V roce 2002 to schytaly také naplno. Najednou je v autě ticho. Oba cítíme dusno. Snad by se dalo říci, že nám naskočila husí kůže. To je ve chvíli, kdy míjíme Vltavu.

OBRAZEM: Pohádkový statek na Blatech: Chovají zde i lamy alpaky

V samotném srdci Českého ráje na úpatí Prachovských skal se nachází rodinný statek Blata Český ráj, který je domovem nejen pro dostihové koně, ale také pro lamy alpaky, kozy domácí nebo oslíky holandské. Právě s těmito a dalšími zvířaty, které tu majitelé chovají od roku 2011, se mohly seznámit děti z divadelního tábora, který se koná v blízkosti statku. Malí návštěvníci se od majitelky dozvěděli nejen spousty zajímavostí ze života zvířat, ale také mnoho informací o jejich chovu a práci na statku. Velký obdiv pak u táborníků sklidili dostihoví koně.

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Češi milují skotské hry a irskou whisky, víc jí vypijí jen v USA

Sychrov – Kilty, dudy, skotští siláci a samozřejmě i skotská whisky či národní lahůdka zvaná haggis. A také skotská, irská či keltská hudba. Rekordy a autoveteráni. To všechno zažijí i letos účastníci tradičních skotských her na zámku Sychrov. Začínají už dnes neoficiálním programem na nádvoří zámku, který odstartuje ve 20 hodin výukou skotských tanců. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení