Pobyt v přírodě, u vody, nebo i jen doma na zahrádce se v krátké době může změnit v boj o holý život! Za všechno může de facto malý bodající hmyz. Řeč je o včelách, vosách a sršních.

Není–li člověk alergický, většinou bodnutí samo po chvíli odezní. Podle Luboše Hoška z mladoboleslavského Českého červeného kříže lze ale větší problémy očekávat v případě, kdy hmyz bodne několikrát, popřípadě na člověka zaútočí celý roj. „Jde–li o zdravého člověka, tak se většinou v místě bodnutí objeví červený flek. Zasažené místo je potřeba chladit a případně také vyndat žihadlo,“ radí Hošek.

Pokud jde ale o alergika, může podle tiskové mluvčí záchranné služby Niny Šeblové nastat anafylaktický šok. „Objeví se svědění, pálení kůže včetně dlaní, třísel a ušních boltců, zarudnutí pokožky, otok kůže, kopřivka, otok a pálení rtů. Lidé mají pocit, že mají v krku cizí těleso, že se jim zvětšil jazyk, hůře se jim polyká a dýchá, chce se jim zvracet. Při lehčí formě anafylaktického šoku nedochází k mdlobám,“ uvedla Šeblová.

V případě horšího průběhu mohou nastat i další zdravotní problémy, jako například pokles krevního tlaku. Záchranářská mluvčí Šeblová proto radí vždy zavolat záchrannou službu. „Vždy je potřeba pacientovi podat léky – antihismatika,“ dodává mluvčí.

Pacient by také do příjezdu záchranné služby neměl sedět nebo stát. Záchranáři radí uložit pacienta do stabilizované polohy. Nastat může i situace, že pacient upadne do bezvědomí a dojde k zástavě dechu. „V takovém případě je potřeba okamžitě zahájit resuscitaci,“ řekla Nina Šeblová.

Nastat může také situace, kdy člověk při pití nápojů omylem pozře i vosu, která jej v ústech píchne. „Znovu je potřeba chladit. Například cucat led, popřípadě zmrzlinu. Studené totiž zabraňuje otoku,“ řekl Luboše Hošek z mladoboleslavského Červeného kříže.

Pokud ale dojde k tomu, že vás vosa bodla při polknutí do krku, s vyhledáním lékaře neváhejte ani chvíli. Při opuchání se totiž může stát, že se postižený člověk začne dusit. Lidé by v žádném případě neměli spoléhat na to, že to přejde!