Jste diabetik? Možná ano, a ani o tom nevíte. Možná patříte do rizikové skupiny a možná také svým potížím nepřikládáte velkou váhu. O tom, jak poznat, že byste mohli rozšířit řady diabetiků, o tom, jaká by měla být prevence, aby se to nestalo a spoustě dalších důležitých skutečnostech kolem cukrovky jsme si povídali s lékařkou Klaudiánovy nemocnice Martinou Koškovou.

Kdo určil, že Světový den diabetiků připadne právě na čtrnáctý listopad a proč?
Vyhlásila ho  Mezinárodní diabetická federace na den narození objevitele inzulinu,  kanadského lékaře Fredericka Bantinga.

Dá se říci, že diabetiků je mezi námi stále víc?
Zcela jistě. Aktuálně je na světě diabetiků tři sta miliónů. V Česku je jich osm set čtyřicet tisíc. Ale například tři sta miliónů lidí cukrovku má, ale vůbec o tom neví.

Jak ji tedy člověk na sobě pozná?
Není to jednoduché. Příznaky jsou mnohdy velmi nenápadné. Naštěstí v Česku je diagnostika na vysoké úrovni.

Jaké je tedy klíčové poselství Světového dne diabetu?
Jednoznačně prevence. Lidé by měli vědět, jak se cukrovka může projevit – co mohou cítit, jaké mohou být příznaky.   Velmi důležité totiž je, aby při jakýchkoli příznacích, které zpozorují, navštívili lékaře.

Pokud mám zvýšenou hladinu cukru, nemusí to ještě znamenat, že mám cukrovku?
Nemusí. Naopak, když se lidé nechají vyšetřit pravidelně, dá se včas zakročit. Šedesát procent prediabetiků (lidí, kteří jsou ve fázi, kdy mají hraniční hodnoty, ale pokud například změní styl svého života – stravovací návyky, nemusejí cukrovku vůbec dostat).

Co mohli lidé od vašich služeb v rámci akce Den diabetu očekávat?
My tady neřekneme, že je někdo diabetik, či není. My tu děláme screening (vyšetřování předem definované skupiny lidí za účelem vyhledávání chorob v jejich časných stádiích, kdy pacient ještě nemá potíže a příznaky). Konkrétně v tomto případě to znamená, že pacientovi změříme glukózu, cukr v krvi. K vyšetření nám stačí kapka krve. Pokud je námi zjištěná hodnota za hranicí sedm, může to být nově zjištěný pacient, nebo se nachází ve fázi prediabetu.

Jaké doporučení od vás takový člověk získá?
Měl by navštívit svého praktického lékaře, který pracuje s výsledky od nás.  Čekají ho zcela jistě další odběry, tentokrát ze žíly, a po výsledcích nasazení léčby. Někdy opravdu postačí, aby takový člověk změnil životní styl, zvýšil fyzickou aktivitu a dodržoval zásady racionální diety. Vše ale musí řešit se svým lékařem.

Co by nás mělo varovat?
Časté močení, například i v noci, ztráta hmotnosti, velká žízeň, nehojící se rány. Pokud ale někdo takové příznaky má, už zcela jistě jde o diabetika, který by se měl okamžitě začít léčit.

(Celý rozhovor s lékařkou Martinou Koškovou na téma cukrovka, její diagnostika, prevence, a to jak u dětí, tak u dospělých, pro vás připravujeme na 4. prosince do přílohy Boleslavského deníku eMBéčko.)