VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Děti uprchlíků opustily tábor. Pustily je do zábavního parku!

Bělá pod Bezdězem - Úsměv, radost, uvolnění. To bylo možné číst ve tváři třicítky dětí, které se po dlouhé době podívaly za bránu uprchlického tábora v Jezové. Ten je umístěn pět kilometrů od Bělé pod Bezdězem, v lese, mimo veškerou společnost. Stýkat se zde mohou jen s lidmi, s nimiž je spojuje stejná minulost utíkají z válkou zmítané Sýrie do bezpečného Německa. Jenže na českém území je zadržela cizinecká policie, pravděpodobně většina prchajících u sebe neměla doklady.

24.9.2015
SDÍLEJ:

Děti ze Sýrie či Afgánistánu, které nyní bydlí v zařízení pr uprchlíky v Jezové, vzali dobrovolníky do MirákulaFoto: Téna dne

Od té doby je svět rozdělený na dvě části. Jedna uprchlíky kvůli islámu neakceptuje, druhá je však opačného názoru. Je potřeba jim pomoci a snaží se k tomuto kroku přesvědčit i další společnost.

Tento názor razí i mladoboleslavské Téma dne, sdružení, které se zabývá podporou a integritou cizinců žijících ve městě automobilů.

Přemýšleli, jak uprchlíkům pomoci, aby jim zkrátili čas, kdy musí za vraty a čtyřmetrovým plotem čekat na vyřízení dokladů, aby mohli odcestovat. „Nápad, jet s dětmi na akci mimo areál Jezové, se vyvíjel postupně, v rámci celé iniciativy sdružení," říká Magda Hluchá, jedna z členů a dobrovolnice, jíž není lhostejný život běženců, kteří neměli tolik štěstí, jako my.

Vysvětlila, že Téma dne se zaměřuje nejen na bezprostřední pomoc lidem v uprchlickém zařízení v Bělé pod Bezdězem, ale také na snižování nenávisti vůči běžencům ve společnosti.

Dobrovolníci nabídli několik aktivit

„Táboru v Jezové jsme nabídli několik aktivit, které bychom pro děti mohli zařídit. Jednalo se o činnosti hudební, výtvarné či divadelní. Pro dospělé jsme nabízeli různé vzdělání. Jenže vedení uprchlického zařízení nám vysvětlilo, kvůli současnému velkému počtu běženců v zařízení není možné žádné takové aktivity uvnitř areálu realizovat," popsala Magda Hluchá, jaké byly začátky dobrovolné pomoci.

Důvod, proč vedení tábora, které se řídí pokyny ministerstva vnitra, pod něž patří, byl jednoduchý. Dospělí jsou v Jezové v režimu detence, tedy zadržení, z čehož je patrné, že brány tábora nemohou za žádných okolností opustit. Hrozilo by totiž, že by se do areálu, už nevrátili. Uprchlíci ze Sýrie, Afghánistánu či Pákistánu se totiž netají tím, že se jim v takových podmínkách nelíbí a že co nejdříve chtějí pryč. Jenže, co když dospělí mají děti? Na ty se detence nevztahuje. Jsou pouze ubytované se svými rodiči, což znamená, že tábor mohou opustit.

Výlet do Mirákula

„Nakonec jsme se s vedením v Jezové dohodli, že bychom pro děti uspořádali výlet. Na to kývli," poznamenala Magda Hluchá. Aby nevznikly žádné pochybnosti, cestoval s dětmi, kromě dobrovolníků, do milovického Mirákula také personál, který v detenčním zařízení pracuje a malí obyvatelé ho znají. Nechyběla ani Věra Vojtíšková z Člověka v tísni. Ovládala perštinu a mohla tak tlumočit například nápisy na různých atrakcích.

Vše bylo spontánní, organizace trvala jen pár dnů. „Limitovalo nás počasí, chtěli jsme využít posledních teplých dnů. Park se nám zdál ideální. Je ve volné přírodě, takže děti se v něm mohly realizovat, jak nejlépe dovedly," vysvětlila Magda Hluchá, proč zvolili zábavní park.

Ze strany detenčního tábora dobrovolníci zaznamenali pozitivní reakce. „Zajistili dopravu a stravu. Vstupné a kapesné na nákup sladkostí šlo za námi. Poměrnou částí jsme se o částku podělili," dodala.

Autor: Lucie Růžková

Místo události:
24.9.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Rozhodčí. Ilustrační foto.

Patříš k plotně! slyšela další fotbalová rozhodčí

Někteří účastníci si vyzkoušeli i boj muže proti muži
5

Na Sychrově padaly i letos nové české rekordy

Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

I relativně nízká finanční gramotnost Čechů může za to, že čas od času skočíme na „supervýhodnou“ nabídku zhodnocení peněz, která se nakonec promění v totální fiasko. Pokud byste rádi investovali svoje úspory, nevynechejte následující tipy. 

KRÁTCE: Křižovatkou řidiči projedou až v září

Boleslavsko - Přinášíme vám krátké zprávy z regionu.

KRIMI MIX: Párty se nakonec nekonala

Mladá Boleslav – Třináctiletý mladík chtěl patrně prožít letní opilecké dobrodružství, ale zároveň ušetřit. Proto se v Penny marketu na Jičínské ulici pokusil v neděli odpoledne ukrást dvě lahve vodky v hodnotě 280 korun.

KRÁTCE: Krásná louka patří pivní slavnosti

Boleslavsko - Přinášíme vám přehled kulturních událostí v regionu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení